Onko siin liikaa kun syön 5 kanamunaa joka pv

Mun mielest kohtuullinen
24294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ihan ok jos et aamulla ala kiekumaan kuin kukko.

Äänestä

On liikaa. 1 kananmuna päivässä voi syödä. Se sisältää paljon kolesterolia., siksi näin.

Äänestä

Oletko keskustellut lääkärin kanssa tästä riippuvuudestasi.

Äänestä

kananmuna pierut on liikaa

Äänestä

Mitä väliä mun mielipiteellä on. En ole kananmunien syönnin asiantuntija ja sun nassu ja massu sen paremmin tietää onko ok. Jollekin sopii, toiselle ei. Itse ne sulattelet niin kerro sitten miten meni.

Äänestä

Verikokeistahan tuo selviää. Jos ei ole kolesteroliongelmaa, niin munaa suuhun vaan. Sehän on hyvä ravinnonlähde..

Äänestä
  • Vähä kohol

    Äänestä

kakkan haju varmaan kuuden kautta viien

Äänestä
  • arvata saattaa tuon noin

    Äänestä

Sehän on 140 munaa kuukaudessa. Alat kohta kotkottamaan ja aamulla heräät, niin sulla on siivet, mutta et pysty lentämään.
Ihmettelen vieläkin, miten sitä on itse lapsena tullut vedettyä raakaa kananmuna-sokeri vatkulia herkkuna 🤮

Äänestä
  • . Mulle mummo juotti semmosta nihin tuli 4 mubaa sojeria, ja 1dl kuohukermaa

    Äänestä

Kohta ei tarvitse syödä eläinkunnan tuotoksia enää😃saa kauppiaat tukehtua omaan ahneuteensa😁

Äänestä

Eikö ne suositukset sano, että terve ruokavalio sisältää 6 kananmunaa max. per viikko?

Äänestä
  • Emmä tiä mut jos, sit laskee mukaan ne muut ruuat mis käytetty kanamunaa ainesosana nii en mä tiiä voi ollaki et syön 12 munaa pv

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Emmä tiä mut jos, sit laskee mukaan ne muut ruuat mis käytetty kanamunaa ainesosana nii en mä tiiä voi ollaki et syön 12 munaa pv

    Tai jopa enemmän

    Äänestä

Innostuin tuosta munakokkelista niin tuossa muodossa niitä tulee syötyä aika paljon.

Äänestä

Ei ole liikaa. Aivot tarvitsevat kolestroolia toimitsevaksi.

Äänestä
  • Hiilihydraatteja aivot tarvii.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Hiilihydraatteja aivot tarvii.

    False.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    False.

    Ei vaan ihan tieteen tukema juttu.

    Äänestä

Joskus menee 10 päivässä ja 12.

1Äänestä

Kolesteroli vaatii liikuntaa. Kananmuna on hyvää kolesterolia. Läskimahoille on aina akuuttia avanto. Nyt on parhaimmat avantokelit. Sillä selvä.

https://m.youtube.com/watch?v=vA55DqbGa0A

Äänestä
  • Kolesteroli ei ole sairaus, ei se välttämättä vaadi mitään

    1Äänestä

Hyvin edullista sekä terveellistä ruokaa jos vertaa lihan, kalan sekä kanan hintaan.

Teen välillä ruuaksi paistettuja kananmuna voileipiä joihin tulee juustoa väliin. Kyseessä on OOPPEERA VOILEIPÄ, mutta sitähän voi muokkailla mielensä mukaan ja laittaa ruispalan tai reissumiehen väliin.

Minun lapset halusivat aina autoon evääksi niitä voileipiä, koska niitä pystyy syömään kylmänä myös.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mun mielest kohtuullinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu