Voisin ehkä sinut tänne korpeen haitakseni ottaa.
Pitkän harkinnan jälkeen tullut siihen tulokseen
Anonyymi-ap
64683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Mua kaupunki alueelta korpeen saa halus tai ei korpi ei mulle opeta mitään
Kyllä se opettaa.
Liian kylmää siellä on.
Ei sinun tarvitse ihan aina ulkoruokinnassa olla. Juuri pirtinuunin lämmitin ja täällä jo hieman liikaakin lämpöä.
Korvessa asuminen tarjoaa rauhaa, hiljaisuutta ja luonnonläheisyyttä, mikä voi olla merkittävä elämänlaadun tekijä ja jopa pitkän iän salaisuus. Se vaatii kuitenkin omavaraisuutta, valmistautumista pitkiin välimatkoihin palveluihin, kykyä tulla toimeen yksin ja hyvää varautumista. Elämä keskellä ei mitään vaatii käytännön taitoja ja sopeutumista. Miten siellä jaksaa pimeää kautta lokakuusta maaliskuuhun ?
Kaikki perusasiat on kyllä kunnossa ja pitkät on välimatkat. Yksinoloonkin tottuu ja siitä voi joskus jopa nauttia, ihan omaan tahtiin elelee. Pimeää riittää mutta onneksi on edes valot. Nyt päivä jatkuu vauhdilla ja valoisaa alkaa olla jo kohta ihan tarpeeksi.
Minulle ei tuollainen elämä sovi ollenkaan! En pystyisi asumaan korvessa!
Mut kannattaa vaikka laittaa ihan paperille plussat ja miinukset ja pohtia mitä haluaa. Jos sen vielä voi vaihtaa ni nyt kannattaa pohtia se.
Asiassa ei ole minkäänlaista pohtimista.
Suomessa on korpimaisemia, rauhallisia asuinalueita.
Kaupunkilaisena naisena näen korpimaiseman hyödyt ja isot haitat selkeästi.
Miksi kuvitella, pitää päässänsä mahdotonta mikä ei koskaan tule toteutumaan.
Vaikka tähän vastasinkin, en ole kiinnostunut millään tasolla sinusta.
Mitä korvessa asuessa voi tehdä työkseen? Syrjäseudulla asuessa monesti hankaluus on työmatkat, polttoaine on kallista ja kelit useimmiten talvella inhottavat. Minä teen töitä yrittäjänä kotona, joka mahdollistaa sen että voin asua alkeellisesti metsän keskellä 20 km taajamasta. Keski Suomi.
Ethän sä ole ikinä kotona en mä siellä yksin halua joka päivä ja viikonloppu olla. Turha valehdella etten olisi. Keksit aina syitä enkä saa edes kysyä missä menet et vastaa edes puhelimeen. En tule.
Asuminen "korvessa" eli harvaan asutulla maaseudulla on monelle tapa irtautua oravanpyörästä ja hakea kiireetöntä elämää luonnon keskeltä. Se tarjoaa vapautta ja omaa rauhaa, mutta vaatii myös omatoimisuutta ja varautumista arjen haasteisiin. Auto on oltava jos meinaa liikkua.
Tietääkö hän itse olevansa tuo "haitta-hän" sulle?
Ei sitä pidä ihan kaikkea kirjaimellisesti ottaa. Totta kai kaikissa kolikoissa on aina kaksi puolta.
Eli ei taida tietää olevansa hän.
- Yksin suhteessa - ei kiits ✋
Kuinka pitkään pohdit? Oletko nyt aivan varma?
Pienen harkinnan jälkeen jälkeen luulisin.
Tulisin ihan miettimättä ja heti. Kysyinkin kerran että voisiko ajatella että tulisin, meillä olisi hauskaa ja hyvin menisi. Vastasit hieman pyöreästi että ainahan sitä ajatella voi.
Millä korkeudella pirttisi on ?
Se on varmaan kehä 3 ulkopuolella.
Ei tuo napapiiri kaukanakaan ole.
Eli Kajaanista pohjoiseen kuten laulussa.
Sieltä löytyy Ukko Hallan rinteet ja 150 km Rukalle.
Hyrynsalmi
Paltamo
Suomussalmi
Puolanka, Pudasjärvi, Taivalkoski.
Lumen kolaamista, halkojen hakkaamista ja pinoamista, uunimakkara saunankiukaalla, terassilla istumista kiikarit kädessä seuraten luontoa, riistakamera mielenkiinnosta ketä käy pihalla pyörimässä, potkukelkalla postilaatikolle
Tiellä näkyy varmasti peuroja, hirviä, metsäkauriita. Näitä näkyy jo kehä 3 rajoilla.
Metsäkauriita 2 - 5 ryhmissä ovat kyllä pieniä ja söpöjä.
Valkohäntäpeura vai sittenkin -kauris?
Metsäkauris valkoinen takamus ja kyljissä valkoisia pilkkuja.
Kauriita jo ihan liian kanssa. Nopeasti ne lisääntyy kun kiimassa jatkuvasti.
Tuli Bambi kirjat mieleen niistä
Sitten mikä onkaan se todellisuus? kerro sekin mistä nautit eniten. Kerro mikä oikeasti olet
Mistä todellisuus koostuu ? Tosiaan
Onko avaruutta ja aikaa todella olemassa? Teoreettinen fyysikko Carlo Rovelli on tutkinut näitä kysymyksiä koko elämänsä. Kirjoissaan Rovelli yhdistää fysiikan, filosofian ja taiteen kertoessaan modernin fysiikan jännittävimmistä asioista.
Todellisuus ei ole sitä miltä se näyttää
Carlo Rovelli
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Keinutuoli terassille katosta roikkuva ja aamukahvit siinä läpi vuoden.
Jäällä luistelut, pitkä hiihtolenkki
Jäälyhtyjen teko
Tikan heitto, pyöräily, vaellus
Kirja käteen ja sohvalle siihen uppoutuen
Patric Taylor
Irlantilaistohtori Fingal O'Reilly
Romaanit
Koukuttava
Tietoa kirjasta
Tohtori Fingal Flahertie O'Reilly
On vasta nainut kauan kaivatun nuoruudenrakkautensa ja valmis avioelämän onneen ja autuuteen. Ballybucklebon omintakeisessa irlantilaiskylässä riittää kuitenkin aina jotain ratkaistavaa, olipa kyse hevoshaaverista, hankalasta sydänvaivasta, teerenmetsästyksestä tai vääryyksistä vinttikoirakilpailuissa.
Sarah Brooks:
Harkitsevaisen kulkijan matkaopas
1800-luvun lopulla sekalainen joukko matkustajia salaisuuksineen nousee junaan. Takamaat, mystinen erämaa-alue Pekingin ja Moskovan välissä on ylitettävä vaaroista ja omituisuuksista huolimatta. Junan edellisellä matkalla jokin on mennyt pahasti pieleen, mutta kukaan asianosaisista ei tunnu muistavan mitään. Kilometrien karttuessa ja salaisuuksien paljastuessa jokin uhkaa tunkeutua junaan – ja matkustajien mieliin.
Lukujonossa menossa nämä ja hyviä tärppiä ❤️
https://youtu.be/sQ9kHnTdXXY
si=VmPVhJmBFMj4l-NS
Juhani Karila: Pienen hauen pyydystys
Tämä on jännä kirja. Se on samaan aikaan todella suomalainen mutta siinä on myös kulttuurit ylittävää yleispätevää mystiikkaa. Se on kaurismäkeläiseen tapaan samaan aikaan perinteinen että moderni.
Kuulostaa Agatha Christie'siltä
https://youtu.be/m750sa5fLu8?si=hKw8h0jIUhEKOcji
Chanel kevät kesä 2026
https://www.youtube.com/live/M5QhKDc5V4Y?si=as5YT--w_06ELSzC
Muotinäytös kokenut uudistuksen täysin
Tuskin ajattelet bambeja lässyn lässyn vaikka esitätkin koko ajan
en ole tulossa. :)
Korppikotkille ei riitä mikään nykyään.
En lähde talli orjaksi ja hoitamaan hevosia
Hevoset on ihania 😄
Niin minäkin hänet, niin upea ilmestys oli.
Moni kakku päältä kaunis.
Ilomielin haitaksesi tulisin. Olen aina haaveillut paikasta järvenrannassa. Sinuakin voisin sietää kun sääsket ovat vieläkin kiusallisempia ja niitä tuulisilla rannoilla ei haitaksi asti.
Olet tunteitteni määränpää.
Unelmieni paikka olisi.
Mikähän kommentti poistettiin?Vaikea arvata nimittäin.
Kirjoitetaanko uudelleen?
Vaasa on lähempänä aakeeta
kun itsellä netflixin juttu hyvä katsella juttuja
Lyhyenkin miettimisen jälkeen ei sinusta tänne ole.
Tulisin ihan heti.
Tervetulemas.