Missä kannattaisi ehdottomasti käydä kun on Islannissa? Entä oletteko varanneet päivän retkiä, voitteko ehkä suositella jotain? Olen menossa elokuun lopussa.
Hyviä retkiä?!
5
964
Vastaukset
- epe
kannattaa mennä monille päivän retkille. kahden päivän retket ovatkin kalliita eivätkä rahan arvoisia (lukun ottamatta pohjois-islannin sinivalsaretkeä tai grönlannin lentoretkeä). Retkien kohteet riippuvat paljolti siitä missä päin islantia oleilee vai kierteleekö paikasta toiseen. Itsellä on kokemuksia island excursionista ja reykjavik excursionista. Ratsastamassa kannattaa ehdottomasti käydä,samoin kuin valasretkellä. Mainio on myös matka kuumille lähteille ja vesiputoukselle (strokkur ja gulfoss). Siihen retkeen kannattaa yhdistää myös blue lagoon uiskentelu. laguuni ei ole kylläkään ihmeellinen, sillä lähes sama kokemus on mennä vaikka unkarin ulkoilmakylpylöihin missä on yhtä kuumaa vettä. mitään reykjavikin kiertoajelua ei kannata ottaa sillä kaupungin kiertää nopeasti jalan.
- Tahtoo takaisin maahan..
Kävimme pari viikkoa sitten itse päivän kestävällä "Kultainen kolmio" -retkellä.
Olimme maassa vain kaksi päivää ja emme hetkeäkään katuneet yhden päivän käyttämistä kyseiseen retkeen. Paluumatkalla voit pyytää kuskia jättämään sinut Kringlan -kauppakeskuksen luokse, retken jälkeen ehtii hyvin shoppailemaan pariksi tunniksi.
Huomasimme lähtöä edeltävänä iltana, että hotellimme retkitiskiltä olisi löytynyt myös muutaman tunnin Lunni-risteily. Sinne olisimme myös halunneet mennä, mutta minkäs teet..
Ja Reykjavik "tour" kannattaa ehdottomasti tehdä jalan, kaupunki ei ole iso.
Maahan on kyllä pakko mennä uudelleenkin. - lumare
Tahtoo takaisin maahan.. kirjoitti:
Kävimme pari viikkoa sitten itse päivän kestävällä "Kultainen kolmio" -retkellä.
Olimme maassa vain kaksi päivää ja emme hetkeäkään katuneet yhden päivän käyttämistä kyseiseen retkeen. Paluumatkalla voit pyytää kuskia jättämään sinut Kringlan -kauppakeskuksen luokse, retken jälkeen ehtii hyvin shoppailemaan pariksi tunniksi.
Huomasimme lähtöä edeltävänä iltana, että hotellimme retkitiskiltä olisi löytynyt myös muutaman tunnin Lunni-risteily. Sinne olisimme myös halunneet mennä, mutta minkäs teet..
Ja Reykjavik "tour" kannattaa ehdottomasti tehdä jalan, kaupunki ei ole iso.
Maahan on kyllä pakko mennä uudelleenkin.olen menossa Reykjavikiin syyskuun puolessa välissä, vielä ei ole tarkempia suunnitelmia tekemisistä, viikko on aikaa siellä olla. Auton vuokraaminen ja sillä kiertely on varma juttu, ratsastamaan myös on melko varmasti päästävä. Eläimistö tietenkin kiinnostaa muutenkin. Ajattelin että paras ottaa vaihtoehtoja selville etukäteen, ja paikanpäällä päättää mitä tekee, turha alkaa kauheita aikatauluja väsäämään. Vai? Extempore-hommat onnistuu yleensä parhaiten! kertokaa myös, mitä ei kannata tehdä.
- Cato doi
lumare kirjoitti:
olen menossa Reykjavikiin syyskuun puolessa välissä, vielä ei ole tarkempia suunnitelmia tekemisistä, viikko on aikaa siellä olla. Auton vuokraaminen ja sillä kiertely on varma juttu, ratsastamaan myös on melko varmasti päästävä. Eläimistö tietenkin kiinnostaa muutenkin. Ajattelin että paras ottaa vaihtoehtoja selville etukäteen, ja paikanpäällä päättää mitä tekee, turha alkaa kauheita aikatauluja väsäämään. Vai? Extempore-hommat onnistuu yleensä parhaiten! kertokaa myös, mitä ei kannata tehdä.
- kellopelibanaani
Miten saisi yhteyttä Islannissa asuviin suomalaisiin ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3138750Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat805343Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3054776SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693315Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42122Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72028- 1132006
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401903Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01870