Neuvoja kotiin

Anonyymi-ap

"Mikä aiheuttaa virtapiikin?" - Todellisuudessa virtapiikki alkaa olla jo harvinainen, jännitepiikkejä sensijaan esiintyy useinkin.

Hehkulamppujen valtakaudella virtapiikkejä aiheutui, kun hehkulamppu kytkettiin päälle.
Johtuu siitä, että hehkulampussa lampun nimellisresistanssi toteutuu käytännössä, kun hehkulanka hehkuu kuumana (eli kun lamppu palaa tasaisesti). Mutta kun lamppu on ensin pimeänä, sitten kytketään virta päälle, niin kylmän hehkulangan resistanssi on hyvin alhainen, mistä aiheutuu virtapiikki lampun päällekytkemishetkellä.
Juuri tuosta syystä hehkulamppu hajoaa useimmiten juuri päällekytkentähetkellä.

Toki, voi olla, että esim. kuumavesivaraajan kuumennusvastuksessa saattaa syntyä vastaava ilmiö (vastuslangan resistanssi kylmänä saattaa olla huomattavastikin nimellisresistanssia pienempi, josta taas seuraa virtapiikki, kunnes sen vastuslangan lämpötila saavuttaa riittävän kuuman, jolloin resistanssi = nimellisresistanssi.

kuumavesivaraajan kuumennusvastukselle saisi varmaan lisää käyttöikää, kun ylimitoittaisi tehon, ja jos se kuumennusvastus on mitoitettu 230 V jännitteelle, niin kytkisi 2 keskenään samanlaista vastusta sarjaan 400V jännitteeseen eli 2 eri vaiheen välille. Haittana tässä on se, että se 3. vastus jää sitten käyttämättä, koska sille on hankalaa saada mistään 200V jännite. Hieman alennetulla (230V -> 200V) jännitteellä käyttöikä kasvaa, samalla kun kuumennusteho pienenee. No, nythän tuli energiaviraston määräys tehomaksusta, samalla tuolla kytkennällä saa tehoa pienemmäksi, jolloin tietysti toisaalta kuumennusaika pitenee.

Entä jännitepiikit?
Vaikkapa pesukoneessa, joka kerta kun koneen rumpu lopettaa pyörimisen, mietipä tätä: Mihin menee se virta, joka hetkeä aiemmin meni sen moottorin käämeihin, joka sitä rumpua pyörittää. Sille ei oikein ole tietä, ja kun virralta katkaistaan tie, syntyy jännitepiikki. Koneen verkkovirtahäiriösuodattimen sisällä oleva käämi induktanssinsa takia vielä suurentaa tuota jännitepiikkiä.

Monessa pesukoneessa tuo on toteutettu niin, että kun verkkovirtajohto tulee koneen takaseinässä olevan reiän (ja toivottavasti läpivientikumin) läpi, niin heti ensimmäisenä vastassa koneen sisäpuolella on pieni muovikotelo, jossa on se verkkovirtahäiriösuodatin, joka sisältää useimmiten 2 käämiä, 1 nollajohtoa ja toinen vaihejohtoa varten.

Samalla tuo on osa koneen suunniteltua vanhenemista: Jos kone vaikkapa viallisen jatkojohdon takia saa pätkivää sähköä, tuollainen häiriönsuodatuskytkentä takaa, että syntyy tuhansien volttien jännitepiikkejä, jotka rikkovat komponentteja koneen piirilevyltä.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Henkirikos kiuruvedellä

        Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
        Kiuruvesi
        153
        4697
      2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

        Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
        Maailman menoa
        202
        4001
      3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

        "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
        Maailman menoa
        35
        2720
      4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

        🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
        Maailman menoa
        12
        2517
      5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

        Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
        Maailman menoa
        37
        2238
      6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

        Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
        Maailman menoa
        15
        1831
      7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

        Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        121
        1687
      8. Olen aika varma

        että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
        Ikävä
        49
        1494
      9. Oletko nähnyt hänet ilman...

        Vaatteita!?
        Ikävä
        37
        1422
      10. Iso poliisioperaatio Lapualla

        Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
        Lapua
        33
        1375
      Aihe