Purran mukaan työvelvoitemalli maahanmuuttajille on järkevä ja isänmaallinen

Anonyymi-ap

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Tanskan mallin tapaan Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

– Tanskassa sosiaaliturva – erityisesti toimeentulotuki ja viimesijainen tuki – on sidottu 37,5 tunnin viikoittaiseen työvelvoitteeseen. Velvoite koskee erityisesti ulkomaalaisia ja sisältää yksinkertaisia tehtäviä, kuten siivousta tai risujen keräämistä, jotka eivät vie keneltäkään oikeaa työtä, Purra pohjustaa.
Järkevää ja isänmaallista

Ehdotus nousee esiin Purran keskustelussa sisäministeri Mari Rantasen kanssa. Molemmat korostavat tarvetta lopettaa pitkäaikainen hyysääminen ja siirtyä velvoittavampaan kotouttamiseen.

Purran mukaan työvelvoitemalli maahanmuuttajille on järkevä ja isänmaallinen

– Meillä on jo huomattavan paljon maahanmuuttajataustaisia työttömiä, ja he pitkälti elävät sosiaaliturvan varassa, eikö tällaisesta velvoitteesta tulisi täysin isänmaallinen päätös, Purra pohtii.

Sisäministeri Rantanen pitää ideaa erinomaisena.

suomen uutiset kertoo

6

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      sipase tummelit lapaan ja nauti

    • Anonyymi00002

      Erittäin hyvä ehdotus - on jo korkea aika lopettaa mamujen paapominen ja vaatia vastineeksi työvelvoite saaduista sosiaalituista. Suomi on ollut liian sinisilmäinen ja naivi mamujen suhteen. Maksetaan kaikki, mutta kantasuomalaisilla ei ole noin hyvä sosiaalitukia.
      Ei ole oikein, että mamut saavat kaiken ilmaiseksi ilman mitään työvelvoitetta. Ne ovat meidän maksamista veroista pois. Jokin roti pitää olla!

      • Anonyymi00003

        Sama kantasuomalaisillekin laiskoille! Tunnen useita 30-50 -vuotiaita elämäntapatyöttömiä, koulutus armoviitosiilla läpäistystä peruskoulusta filosofian maisteriin. Hyvinnäkyvät pärj'äävän. Kuulin, että ainakin osa olisi työttömyyseläkkeellä! Työttömyyseläkkeellä! KUKA näille sellsáisia myöntää? Heti viralta pois ja korvaaman omista rahoistaan valtiolle aiheuttamansa vahinko!


    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00005
      UUSI

      Tietää hyvin ettei ole mahdollista säätää lakia vain jollekin määrätylle ihmisryhmälle mutta voihan tuollaisella puheella huudattaa omaa urpo-laumaansa.
      Siinä olisi vaara että seuraavien vaalien jälkeen puolet persujen nykyisistä edustajista olisi lain piirissä.Ei mitään sopeutumisrahaa persunilkeille vaan risusavottaan miettimään mitä petoksia tuli tehtyä.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      purra voisi itse alkaa isänmaalliseksi ja lopettaa Suomen tuhoamisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe