Pesänselvittäjä- ja -jakajamääräys testamentissa?

Anonyymi-ap

Iäkäs rouva on tehnyt testamentin, jossa on määrännyt pesänselvittäjäksi ja -jakajaksi + testamentin toimeenpanijaksi asianajaja Lex Laillisen Fingerborgista.
Yksi pesän osakkaista, rouvan vanhin poika on muissa yhteyksissä ollut tekemisissä (ja pikkuisen ristiriidoissa) Lexin kanssa, ja on sitä mieltä, ettei tämä asianajaja kelpaa hänen äitinsä pesää selvittämään . Voiko hän vaatia ja hakea käräjäoikeudesta muutosta pesänselvittäjäksi, vastoin vainajan testamenttimääräystä?

3

222

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voi hakea, mutta testamentin määräystä todennäköisesti noudatetaan, ellei aihetta muuhun ole.

    • Anonyymi00002

      Jos rouva on määrännyt asian, tyytymättömyys ja vaihto järjestyy vain käräjäoineudrn kautta. Syyn pitää olla vahva.

      • Anonyymi00003

        Jos pesänjakajalla on intressi suosia jotakuta osapuolta, vaihto on mahdollinen. Samoin jos asiantuntemus ei riitä tai kaikki osakkaat ovat vaihdosta samaa mieltä.

        Mikään ei ole varmaa silti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2529
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      74
      823
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      81
      676
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      97
      593
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe