Kuinka hyvässä kunnossa pitkäaikaistyötön saa olla

Anonyymi-ap

Olen tällainen lähes koko aikuisikäni työelämän ulkopuolella ollut. Olen kuitenkin pärjännyt ihan hyvin, koska olen säätänyt kulutukseni tulojen mukaan.

Pidän myös kunnostani huolta ja pitkään se olikin kaikille ok. Asennettani kehuttiin ja mua kannustettiin.

Mutta sitten, kun menin oikeisiin juoksukilpailuihin ja voitin sarjan M50, niin sen nähtyään lehdessä, minuun ei suhtauduttukaan enää kuten ennen.

Eli aiemminkin olivat tienneet, että juoksentelen ja näytänkin ihan hyväkuntoiselta, mutta tuo kilpailussa pärjääminen oli ilmeisesti liikaa.

Haittaskohan niitä 180 euron lenkkarit, joilla juoksin? Joo, ovathan ne kalliit, mutta jos vuoden säästää niihin, niin ei se ole kuin 15e/kk.

Mutta siis siihen asenteeseen. Aiemmin ovat olleet suopeita, kun olen sanonut etten jaksa ja on vaikea tehdä sitä ja tätä, niin eivät ole olleet mitenkään ankaria minulle, mutta nyt sitten kaksi käyntiä tuon loppusyksyisen tapahtuman jälkeen ovat olleet ihan erilaisia kuin aiemmin.

Minua on siis patistettu paljon enemmän kuin ennen.

Eikä siinä mitään. Saa patistaa ja pitää patistaa kaikkia. Mutta tekikö juoksukilpailussa pärjääminen tämän muutoksen? Henkilöt, joita tapaan ovat samoja. Vai onko tullut uudet ohjeistukset?

30

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kateus se on. Hyvä kun pidät itsestäsi huolta.

    • Anonyymi00002

      Saispa juppilenkkareissa lönkyttelevän seniorin kullia

      T:Lawetorder

    • Anonyymi00003

      Sääliä saa kuka vain, kateus pitää ansaita.

    • Anonyymi00004

      Aika vaikeahan siinä on uskottavasti selitellä, että "ei jaksa", mennä töihin tai tehdä sitä tai tätä, jos samaan aikaan voittaa urheilukilpailuita.

      Tuskin johtuu kalliista lenkkareistasi. Eivät läheskään kaikki työttömät ole köyhiä, monelle on kertynyt varallisuutta työelämässä ollessa tai esim. perinnön muodossa. Itse olen mennyt monta kertaa työkkärin tapaamiseen merkkilenkkareissa, merkkifarkuissa ja kalliissa takissa sveitsiläinen kello ranteessa, eikä kukaan ole ihmetellyt.

      • Anonyymi00005

        Työnteko on henkisesti raskasta päinvastoin kuin oman kunnon ylläpito.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Työnteko on henkisesti raskasta päinvastoin kuin oman kunnon ylläpito.

        Jos olet henkisesti niin heikoissa kantimissa, että et kykene tekemään työtä, paikaksi on jossain ihan muualla kuin työttömänä työnhakijana nostamassa työttömyyspäivärahaa vuodesta toiseen.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Jos olet henkisesti niin heikoissa kantimissa, että et kykene tekemään työtä, paikaksi on jossain ihan muualla kuin työttömänä työnhakijana nostamassa työttömyyspäivärahaa vuodesta toiseen.

        Eläkepaperi tosiaan kelpaisi.


    • Anonyymi00006

      Kun olet koko aikuiselämäsi ollut työelämän ulkopuolella, laiskuudesta on tullut sinulle elämän tapa. Olen itsekin ollut työttömänä ja säästöön jäi monta sataa kuussa, kun elämäntapani oli ettei mitään kuluja käytännössä ollut. Ihminen sopeutuu kyllä elämään vaikka Amazonin sademetsään. Sinulta vain ei ole koskaan aiemmin vaadittu mitään.

    • Anonyymi00007

      Siellä tuli mm. kysymys, että kuinka paljon käytätä päivässä tuohon juoksuharrastukseen. Silloin takaraivoon tuli pelottelujutut, että työttömyyskorvaus voidaan evätä, jos käyttää päivänsä johonkin mm. tubettamiseen. Niin tein hätävalheen, että ei mene joka päivä yhtään, lähinnä juoksen viikonloppuisin.

      Totta kai olen varmaan liian pelokas, mutta tällainen mä oon.

      • Anonyymi00008

        Tuo on urbaani legenda. Eivät vie työttömyyskorvausta harrastuksistasi. Sama vaikka tekisit sitä keskellä arkipäivää.


      • Anonyymi00009

        Missä siellä? Missä sinua on haastateltu? Työkkärissä, Kelassa... paikanpäällä? Aika vähän nykyisin kysellään, digitaalisena hakemukset tehdään!


      • Anonyymi00010

        Niin, missä siellä ja kuka kysyi?


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Niin, missä siellä ja kuka kysyi?

        Olen pitkäaikaistyöttömän statuksella ja 3-6kk välein pitää tavata niin työkkärin täti kuin sosiaalitoimen puolen ihminenkin. Ja aina, kun olen kuntouttavassa työtoiminnassa, niin silloin sieltäkin on yksi ihminen.


      • Anonyymi00012

      • Anonyymi00013
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Tuo on urbaani legenda. Eivät vie työttömyyskorvausta harrastuksistasi. Sama vaikka tekisit sitä keskellä arkipäivää.

        Totta. Ainakin mulle työkkärin muija sanoi, että hyvä kun on harrastuksia.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011803380.html

        Ai on pelkkä urbaani legenda?

        Tuossa ei ole kyse harrastuksesta eikä työhakemuksesta vaan henkilön ammatin harjoittamisesta. Osa näyttelijän ammatin harjoittamista on juurikin lähetellä noita selftapeja.

        Freelance näyttelijä on periaatteessa yrittäjä. Yrittäjyyteen kuuluu riski, ja kaikki tehty työ ei aina kanna suoraan hedelmää palkkion muodossa, vaikka onkin välttämätön osa ammattia. Kun on kyse yritystoiminnan harjoittamisesta, arvioi työkkäri käytettyä aikaa eikä sitä, saako siitä rahaa.


    • Anonyymi00016

      Aikoinaan yhden kurssin (työvoimatoimiston) kävelytestissä tein kuulemma liian hyvän tuloksen, joten sitä sitten ihmettelivät. Ilmeisesti kun työtön suorittaa jossain julki tulevan hyvän urheilutuloksen se on jotenkin ihmettelyn aihe.
      Työttömien terveystarkastus keskittyy kysymysten osalta lähinnä päihteisiin, joten sieltä ne lähinnä sitä tietoa hakee.

    • Anonyymi00017

      tuossa ole mitään uutta. Sen syyllisempää olentoa ei Suomessa olekaan kuin terve ja hyväkuntoinen pitkäaikaistyötön. Koska jos olet terve olet työkykyinen, ja siksi voisit milloin tahansa mennä olemattomiin töihin.

      Työttömän kuuluu olla sairas ja elämänhallintaongelmainen jotta olemassaolo on edes jollakin tavoin hikisesti ja pitkin hampain oikeutettu.

      Näin meidän älyvammainen normiyhteiskunta vieläkin vakaasti uskoo. Töitä ei ole mutta töihin pitää mennä jos on terve ja työkykyinen. Kukaan ei pitkäaikaistyöttömiä palkkaa vakavasti otettaviin töihin mutta töihin on mentävä sanovat päättäjät ja koko muu yhteiskunta.

      Työtön tarvitsee alibin työttömyydelleen koska työttömyys on oikeaa rikollisuuttakin pahempi synti. Ainoa hyväksyttävä syy pitkäaikaistyöttömyydelle on sairaus tai vamma.

      Paitsi ettei sitäkään kukaan sitten usko. Sairaus ja vammakin on vain työn välttelyä sanoo herra ja rouva normaali. Ja sairaiden kuuluisi muutenkin olla sairaseläkkeellä.

      Ajatelkaapas moniko työtön on alkanut sabotoimaan terveyttään ja koko elämäänsä vain lieventääkseen yhteiskunnan työttömiin kohdistamaa syyllistämistä.

      • Anonyymi00023

        "Työttömän kuuluu olla sairas ja elämänhallintaongelmainen"

        Juuri tuota ne hakee, jotta voivat patistaa palkattomiin työtoimintoihin.


    • Anonyymi00018

      Miksi pitkäaikaistyöttömiä saa patistaa?

      Jos työttömälle on työmarkkinoilla tarjolla jotain muuta kuin paskaa, ja jos pitkäaikaistyöttömään suhtaudutaan rekrytointiprosesseissa yhtä vakavasti kuin muihinkin työnhakijoihin, työllistyminen tapahtuu aivan luonnollisia teitä. Ketään ei tarvitse patistaa töihin kun tarjolla on hyvä työpaikka, hyvät työolosuhteet ja palkka jolla tulee toimeen sekä työnantaja joka on valmis palkkaamaan työttömiä.

      Mitään näistä ei ole tarjolla pitkäaikaistyöttömille joten mitä ja ketä se työttömän patistaminen auttaa? Muuta kuin saamaan jollekin patistajalle itselleen jotain perverssiä emotionaalista tyydytystä.

    • Anonyymi00019

      tyhmä urheilija voisi rehellisesti tehdä töitä, eikä juosta turhaan ja ahnehtia sosiaalitukia....

    • Anonyymi00020

      Asennevamma korvien välissä on vaikea sairaus, se valikoi myös jaksamisen

    • Anonyymi00021

      Kunpa sosiaalitukia alennettais. Niin loppuis työttömien ja muiden dissaaminen ja kadehtiminen. Tällä hetkellähän se, että tekeekö töitä vai ei, on joku moraalinen asia. "Kyllä kaikkien kuuluu töitä tehdä."

      Ehkä tästä päästäis, kun sosiaaliturva olisi tasolla, joka oikeasti hyväksytään. Sen jälkeen ihmiset tekis mitä haluaa.

      Ja jotta kaikki ahkerat tulisi toimeen, niin ehkä valtio voisi taata jotain pientä askaretta, jolla voisi saada vaikka 300e/kk nettona lisää sosiaaliturvan päälle, koska onhan oikeiden töiden saanti aika vaikeaa.

      • Anonyymi00022

        "Kunpa sosiaalitukia alennettais."

        Samaa mieltä tuo 300€/kk ja hyväksytyt menot olisi jees. Tietenkin jotain pitäisi saada rahamäärn romahtamisesta kotiinkin päin eli vapautus työkkäristä ja ei enää kelalle tilivelvollisuutta.


      • Anonyymi00024

        Miksi sosiaaliturva on nyt tasolla jota ei hyväksytä? Koska media kirjoittaa vääristeltyä ja tarkoitushakuisia juttuja, joissa etuuksia vääristellään ja etsitty ääritapauksia, ilman että taustoja kerrottaisiin, monesti yhden spesiaali kuukauden avustuksia tutkitaan.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Miksi sosiaaliturva on nyt tasolla jota ei hyväksytä? Koska media kirjoittaa vääristeltyä ja tarkoitushakuisia juttuja, joissa etuuksia vääristellään ja etsitty ääritapauksia, ilman että taustoja kerrottaisiin, monesti yhden spesiaali kuukauden avustuksia tutkitaan.

        Totta. Median maaninen pakkomielle paskoa eetteri täyteen sosiaaliturvan varassa elävistä kertovia sosiaaliporno- oksennuksia joissa sosiaaliturvan varassa elävistä luodaan vääristely kuva on jotain aivan patologista tasoa.


      • Anonyymi00026

        Jos sosiaaliturvaorjan asema kadehdituttaa sinua nykyisellä tasolla mikä helvetti sinua itseäsi estää heittäytymistä sosiaaliturvan varaan?

        Korkea moraali?


      • Anonyymi00027

        "Ehkä tästä päästäis, kun sosiaaliturva olisi tasolla, joka oikeasti hyväksytään."

        Kuka hyväksyy ja mitä?


    • Trollolloo 🎃

    • Anonyymi00029

      Vaikka olisi vaivoja, niin renginkin hommia laittavat hanakasti hakemaan stanat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      369
      4032
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2533
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      2013
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1620
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1555
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1170
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1080
    10. 61
      1042
    Aihe