Täällä mainostetaan paljon näitä frisbeegolf tapahtumia. Valitettavasti mainoksissa ei tuoda lainkaan tietoa, että frisbeegolf on todella vaarallinen laji, joka rampauttaa selkärangan sekä ylävartalon lihakset.
Frisbeegolf on vaarallinen harrastus
22
534
Vastaukset
- Anonyymi00005
Frisbeegolfissa heitossa lihaksistoon, luustoon ja erityisesti selkärangan sisällä olevaan ydinjatkeeseen kohdistuu todella suuret ja äkilliset voimat, jotka yleensä aiheuttavat loukkaantumisen. Tässä lajissa jopa alaraajahalvaus on mahdollista.
- Anonyymi00006
Kiitos näistä arveluista ja luuloista.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kiitos näistä arveluista ja luuloista.
Frisbeegolfin vaarallisuudesta on tehty tutkimuksia, esimerkiksi National Library of Medicine:ssä löytyvä Martin Amadeus Rahbek / Rasmus Oestergaard Nielsen tutkimus ”Injuries in disc golf – a descriptive cross-sectional study”.
”Frisbeegolfia pidetään yleisesti ottaen vähäriskisenä, turvallisena ja helposti lähestyttävänä lajina, mutta siihen liittyy luonnostaan loukkaantumisriskejä, jotka johtuvat pääasiassa ylikuormituksesta tai onnettomuuksista. Yleisiä vammoja ovat olkapää, kyynärpää ja selkä, ja yli 8 kymmenestä pelaajasta saattaa saada niitä. Vakavia vammoja voi syntyä, jos pelaajaan osuu kovavauhtinen kiekko.” - Anonyymi00025
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kiitos näistä arveluista ja luuloista.
😂😂
- Anonyymi00026
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kiitos näistä arveluista ja luuloista.
😂😂😂
- Anonyymi00008
National Institute of Health (NIH) artikkelista käy ilmi seuraavaa:
”Frisbeegolfissa vammat johtuvat usein ylikuormituksesta tai onnettomuuksista ja vaikuttavat yli 80 prosenttiin pelaajista. Yleisimpiä vammoja ovat olkapäät ja kyynärpäät, jotka johtuvat usein lihasten venähdyksestä, jännetulehduksesta tai harvoin lentävän kiekon osumasta. Yleisiä vammoja ovat selkäkipu ja nyrjähdykset toistuvista heittoliikkeistä, kun taas akuutit, vakavat vammat voivat olla osumien aiheuttamia tikkejä.”
Käytännössä siis ainoastaan noin joka viides pelaaja ei vammaudu, joten on todellisesta tuurista kiinni, että voisi säilyä tuon harrastuksen parissa työkykyisenä. - Anonyymi00009
Ortopedisessä tutkimuksessa, joka on julkaistu Ortopaedic Journal of Sports Medicine nimellä “Disc Golf, a Growing Sport: Description and Epidemiology of Injuries” kerrotaan:
”Monet pelaajat, noin 25% vastanneista, kertoivat käyneensä leikkauksessa frisbeegolfiin liittyvän vamman vuoksi. Yleisimpiä leikkauksia olivat nivelkierukan, olkapään, selkärangan ja jalkaterän/nilkan leikkaukset.”- Anonyymi00014
Harrastajia riittää ,muistakaa venytellä 10min
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Harrastajia riittää ,muistakaa venytellä 10min
Kammottavaa että ihmisiä houkutellaan turmioon, saamaan vakavia vammoja. Frisbeegolfissa heitto on niin intensiivinen ja äkillinen fyysinen voimankoitos, että venyttely ei auta yhtään mitään, vaan vakava loukkaantuminen on lähes varmaa.
- Anonyymi00016
Tunnettu pelaaja Jeremy Koling joutui vetäytymään vuoden 2019 PDGA Pro Worlds peleistä, koska oli loukkaantunut frisbeegolfissa niin pahoin, että ei voinut kävellä edes 15 sekuntia pidempään. T
ällaiset vakavat loukkaantumiset halutaan harrastajien keskuudessa lakaista maton alle ja ainoastaan ylistää lajin mahtavuutta.
Ihan yksinkertainen nettihaku kyllä kertoo, että yli 80% lajin harrastajista tulee loukkaamaan itsensä fyysisesti, usein niin pahasti että joutuu leikkaukseen.- Anonyymi00017
älä harrasta ! jos vammoja pelkäät !
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
älä harrasta ! jos vammoja pelkäät !
hyvä neuvo ! laji sopii vain sellaisille, jotka haluavat vammautua !
- Anonyymi00022
Ylipäätään olen nyt oppinut, että ei kannata heitellä lämmitelläkseen vaan lämmitellä heittääkseen, Anttila sanoo.
- Anonyymi00020
Kevät tulee, samoin loukkaantumiset kippiksellä.
- Anonyymi00023
hyvin menee ei loukkaantumisia 😂😂😂😂
- Anonyymi00029
Anonyymi00023 kirjoitti:
hyvin menee ei loukkaantumisia 😂😂😂😂
Sama meidän porukassa ei ongelmia tai loukkaantumisia😀
- Anonyymi00035
Anonyymi00023 kirjoitti:
hyvin menee ei loukkaantumisia 😂😂😂😂
Harrastajia riittää ,muistakaa venytellä
- Anonyymi00030
Fribaporukka (lue:se yksi innokkain) on ollut viime aikoina yllättävän hiljaa harrastuksensa mahtavuudesta. Terveenä pysyminen tuota lajia harrastaessa on alle 20% luokkaa, joten todennäköisesti hyvä onni on loppunut ja on joutunut sairaalahoitoon?
- Anonyymi00033
kiitos kaikki kunnossa pelit jatkuu.
- Anonyymi00034
Anonyymi00033 kirjoitti:
kiitos kaikki kunnossa pelit jatkuu.
Vain yksi innokas, joka postailee kaikenlaista kyseenalaista tietoa frisbeegolfin ihanuudesta. Olisi paljon järkevämpää, että.ihmisille tarjottaisiin tieteen tutkimuskriteerit täyttävää todenperäistä tietoa frisbeegolfin pelaamisen vaaroista.
- Anonyymi00031
entä jos se pallo törmää päähän kovaa vauhtia, murtaako pääkallon vai tuleeko vain aivoräjähdys?
siis kiekko, ei pallo.- Anonyymi00032
👍🏻👍🏻
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647