Museoissa ja kirjastoissa ym. paikoissa käyttäytyminen?

Anonyymi-ap

Joskus olen sattunut soittamaan eräälle tutulle, kun hän on ollut kirjastossa. Hän on supattanut, että nyt ei voi puhua kun hän on kirjastossa. Sittemmin olen huomannut kirjastossa käydessäni, että ei liene nykyään tarpeellista toimittaa asioitaan hiljaisesti kirjastossa. Vai johtuuko tuo siitä, ettei kirjastovirkailija uskalla sanoa lapsukaisille heidän metelöinnistään?

Ateneumissa on oppilaan käyttäytymiseen puututtu huomiota herättävällä tavalla. Tästä varmaan riittää otsikointia pidemmäksi aikaa. Itse ajattelen, että pitäisi opiskelijoille ohjeistaa ennen kulttuuripaikkoihin menoa, miten siellä käyttäydytään. Vaikka eivät kai nämä oppilaat nykyään ole erityisen tottelevaisia.

Opettajat eivät uskalla neuvoa, vanhemmat ajattelevat ettei se heille kuulu. Jos valvoja museossa sanoo (tai huutaa) niin tätä kauhistellaan puolin ja toisin. Eihän meidän ViljoKyllikille saa kukaan sanoa mitään sellaista, mistä hän voi saada estoja tai hänelle voi tulla paha mieli! Kyllä lapsikullan täytyy saada toteuttaa itseään ihan vapaasti ja missä vaan!

Joskus olen nähnyt uutisointia siitä, miten maailmalla on tuhottu valtavan arvokkaita taideaarteita, kun joku on käynyt niihin käsiksi...

14

255

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sattuu sitä näköjään paremmissakin piireissä...

      https://yle.fi/a/74-20192456

      Juttu tiivistettynä:

      Kansallisbaletin COW-nykytanssiesityksessä kymmenet nuoret käyttäytyivät sopimattomasti keskiviikkona.

      Esitystä katsoi noin tuhat kasiluokkalaista osana Taidetestaaja-kulttuuriohjelmaa.
      Tähtitanssija Tiina Myllymäki kertoo, että esityksen aikana oli huutelua ja häntä heitettiin pienellä kivellä tai paperitollolla.

      Taidetestaaja-ohjelman päällikkö Joonas Keskinen kertoo, että useimmat nuoret käyttäytyvät hyvin, mutta radikaalit tilanteet ovat lisääntymässä.

      • Anonyymi00002

        Tyhmyys tiivistyy joukossa!


    • Anonyymi00003

      joo siis maahanmuuttajilla ja paapotuilla kakaroilla ei ole mitään rajoja
      niille on kaikki sallittu panna matalaksi tai korkeaksi

      näin se etenee
      jonkun puuttuminen asiaan on vaarallista, koska Yle ja Hesari hyökkäävät
      heti kimppuun syyttäennatsismista tms

      • Anonyymi00012

        Niinhän ne tekevät.


    • Anonyymi00004

      Ateneumissa silloin tällöin joku aikuinen menee piikkikengissä ja opas on heitä karhaamassa pois.
      Minua ärsyttää kun kersat kiekuu kirjastossa. Meillä taidetaan mennä ojentamaan koska harvoin jatkuu pitkään. Tai sitten ovat vanhempien kanssa ja nämä hiljentävät. Kerrran oma lapsenlapseni, 3 v, sai raivarin. Jouduin soittaa äidille, mitä hemmettiä teen. Hän neuvoi, pue väkisin ja lähtekää kotiin.
      Tykkään siitä että ihmiset kuiskuttavat, niin teen itsekin lukemisen lomassa.

      • Anonyymi00005

        Lasta on neuvottava ja opetettava.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Lasta on neuvottava ja opetettava.

        Niin on, mutta KENEN on neuvottava ja opetettava sitä lasta?


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niin on, mutta KENEN on neuvottava ja opetettava sitä lasta?

        Vanhempien.


    • Anonyymi00008

      Tästä 3-vuiotiaasta on ainakin kasvanut fiksu kaksikielinen 13-vuotias. Loistava jalkapalloilija ja koulu sujuu hyvin. On sitä mieltä että koulussa voi kännykät kieltää. Muutenkin kaikin tavoin yhteiskuntakelpoinen. En saanut koskaan tietää mikä hänet siellä kirjastossa silloin suututti, ehkä häenellä oli syy, josta minä en päässyt selville.

      • Anonyymi00009

        Fiksut ei hölmöile.


    • Anonyymi00010

      Häiriköitä on aina ollut.

    • Joissain kunnissa kirjastot on omatoimi-aikoina olleet nuorison omimana tilana jossa on lähinnä vietetty aikaa painimalla ym. Tähän on aktiivisesti puututtu lisäämällä valvontakameroita. Ohjeista malla koulua, vanhempia ja nuoria kunkin tahon vastuusta ja muutoinkin käytänteitä muuttamalla.

      Mielestäni kasvatus käyttäytymiseen eri paikoissa lähtee aluksi kotoa. Miten kodin ulkopuolella käyttäydytään. Kun reviiri laajenee käytösohjaukseen tulee mukaan päiväkoti, varhaiskasvatus ja koulut. Ei lapsi säry siitä jos häneltä vaaditaan yhteiskuntakelpoista käyttäytymistä. Mieluummin ennen kuin vasta sitten kun rajojen asettajana on poliisi tai lastensuojelu.

      En kannata älämölön sallimista museoissa tai esityksissä tai vähintään esitysten pitää olla sitten sellaisia joissa yleisön aktiivinen käytös on sallittua ja siitä on etukäteen informoitu.

      • Anonyymi00011

        Riehumista on liikaa joissain paikoissa, ostareilla jne.


    • Anonyymi00013

      Osaan käyttäytyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      323
      2578
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      173
      1781
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      28
      1655
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      49
      1020
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      265
      878
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      645
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      555
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe