Masennuslääkkeet vei orgasmin

Halukkuutta on, mutta lopullista nautintoa ei tule. Miestänikin harmittaa, kun hän voi vain nauttia. usein sanonkin et lämpö ja läheisyys riittää mulle. Mut kyllähän se välillä jäytää, kun ei saa sitä lopullista tyydytystä, ihan on tunto pois sieltä. Ei auta suuseksi, eikä sormin hierominen. onko muita, jotka syövät masislääkkeitä. Palasko halut lopettamisen jälkeen, ja koska. Vai auttoiko lääkkeenvaihto. Ite syön efexor depottia, ja tiesin aloittaessani, et se vie halut. Kuiteski jotain pitäis syödä masikseen, mut mitä. Kun tuo lääke vie kaiken tuntoherkkyyden ja aiheuttaa pirusti oireita, muitakin ja yhtä inhottavia.
5988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!

Itse söin myös Efexoria, sekä muutamia muita lääkkeitä, kun ei tahtonut löytyä sellaista lääkettä, jonka kanssa seksisivuvaikutuksia ei olisi ollut.

Lopulta tuskastuin ja lopetin lääkityksen kokonaan. Olen nyt ollut ilman masennuslääkkeitä yli puoli vuotta ja seksuaalisuuteni on edelleen pilalla!

Tuntoaisti peniksessä on hyvin heikko. Minun ei tee lainkaan seksiä mieli. En kykene tuntemaan seksuaalista mielihyvää tai kiihottumista.

Masennuslääkkeet toisin sanoen tuhosivat seksuaalisuuteni. Pysyvästi.

Äänestä
  • Masennus on vielä suurempi haluttomuuden ja impotenssin aiheuttaja kuin lääkkeet.

    Ennen terapiaa ja lääkkeitä minua ei edes haluttanut, nyt on kaikki paremmin.

    Koita vielä jotain muuta merkkiä, ja käy terapiassa!

    Tsemppiä sullekin. :)

    Äänestä

  • masis kirjoitti:

    Masennus on vielä suurempi haluttomuuden ja impotenssin aiheuttaja kuin lääkkeet.

    Ennen terapiaa ja lääkkeitä minua ei edes haluttanut, nyt on kaikki paremmin.

    Koita vielä jotain muuta merkkiä, ja käy terapiassa!

    Tsemppiä sullekin. :)

    ..ettet tapaustani tunne.

    Kärsiessäni vaikeasta depressiosta seksuaalisuudessani ei ollut mitään vikaa. Aloitettuani SSRI-lääkityksen alkoivat myös ongelmat.

    Lopulta seksuaalisuuteni tuhoutui täysin. Kohtalotovereitani löytyy mm. eräältä yahoon keskustelupalstalta n. 200.

    Tällä hetkellä minua hoitaa yksi Suomen huippupsykiatreista yksityisesti. Hän on todennut, että lääkkeet ovat jostain syystä muuttaneet dopamiinin toimintaa aivoissa siten, että kiihottuminen ja seksuaalinen mielihyvä ei ole enää mahdollista.

    Etsimme parannuskeinoa kuumeisesti, mutta ainakaan vielä mikään ei ole helpottanut tilannettani.

    Olen seksuaalisesti täysin kuollut.

    Äänestä

Minä olen syönyt pari vuotta paroksetiinia. Aluksi hävisivät halut, mutta ne palasivat pian ja orgasmikyky palautui muutaman kuukauden jälkeen, samaan aikaan kun sivuoireet hävisivät.

Edelleenkin joudun tekemään vähän aikaisempaa enemmän töitä orgasmin saamiseksi, mutta kyllä se melkein joka yhdynnässä onnistuu.

Mulle paroksetiini on sopinut hyvin. Jos sinulla on paljon muitakin sivuoireita, niin ehkä kannattaisi vaihtaa lääkettä. Jos olet ollut pillereillä alle kolme kuukautta, niin sitten kannattaa ehkä vielä odotella mitä tapahtuu.

Tsemppiä!

Äänestä

Hei, itse olen syönyt n. kk:n Sepramia. Ennen lääkkeitä minullakaan ei ollut mitään ongelmia saada orgasmia masennuksesta huolimatta. Heti lääkkeiden syönnin alettua orgasmin saanti loppui kuin seinään ja koko aktin aikana makaan kuin lauta! Nautin kyllä puolisoni läheisyydestä, mutta kyllä tämä "syö" minua henkisesti, varsinkin puolisoa,olen sanonut ettei se johdu hänestä,vaan lääkkeistä,minkä tunnusti lääkärinikin,että masennuslääkkeet vievät orgasmi kyvyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Silti halukas kirjoitti:

Halukkuutta on, mutta lopullista nautintoa ei tule. Miestänikin harmittaa, kun hän voi vain nauttia. usein sanonkin et lämpö ja läheisyys riittää mulle. Mut kyllähän se välillä jäytää, kun ei saa sitä lopullista tyydytystä, ihan on tunto pois sieltä. Ei auta suuseksi, eikä sormin hierominen. onko muita, jotka syövät masislääkkeitä. Palasko halut lopettamisen jälkeen, ja koska. Vai auttoiko lääkkeenvaihto. Ite syön efexor depottia, ja tiesin aloittaessani, et se vie halut. Kuiteski jotain pitäis syödä masikseen, mut mitä. Kun tuo lääke vie kaiken tuntoherkkyyden ja aiheuttaa pirusti oireita, muitakin ja yhtä inhottavia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu