Muovikassi vai kauppakassi ? Onko valistus tehonnut sinuun ?

Anonyymi-ap

Suomalaiset ostavat yli 350 miljoonaa muovikassia vuodessa (sisältäen ruokakauppojen kassit).
K-ryhmän mukaan jo neljä viidestä kauppareissusta tehdään ilman muovikassiostosta.
EU:n tavoite muovikassiostoksille on 40 kassia henkilöä kohden vuodessa.
Siihen on yhä matkaa.
Suomalaiset ostavat vuosittain yli 60 muovikassia henkilöä kohden.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011805567.html

32

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joku saattaa perustella muovikassin ostoa, että käyttää sitä roskapussina.

      Ruokakaupan muovikassi ei sovi roskapussiksi ensisijaisesti siksi, että se on ekologisesti kestämätön ratkaisu, ylläpitää muovin ylikulutusta ja on kierrätysprosessin kannalta ongelmallinen.

      Tässä keskeiset syyt:
      -Ei kuulu muovinkierrätykseen: Kaupan muovikassi on tehty eri materiaalista (usein LDPE-muovi) kuin pakkausmuovit. Jos se laitetaan muovinkeräykseen, se vaikeuttaa lajittelua ja kierrätystä.

      -Maatuu hitaasti tai ei lainkaan: Muovikassilta voi kestää 4–5 vuotta (tai kauemmin) hajota ympäristössä, ja se päätyy usein lopulta kaatopaikalle tai mereen, jossa se muuttuu mikromuoviksi.

      -Ympäristöhaitat: Muovipussit voivat päätyä luontoon, tukkia viemäreitä ja vaarantaa eläimiä.

      -Ei sovi biojätteelle: Tavallinen muovikassi ei hajoa kompostissa, joten se pilaa biojätteen, joka on tarkoitettu hyödynnettäväksi esimerkiksi mullan valmistuksessa.

      -Tarpeeton "kertakäyttö": Usein muovikassi ostetaan vain siksi, että se päätyy roskiksen kautta poltettavaksi. Tämä kuluttaa uusiutumattomia luonnonvaroja (öljyä).


      ▶️ Parempi vaihtoehto: Käytä tarkoitukseen varattuja roskapusseja,
      jotka on tehty kierrätysmuovista, tai kompostoituvia pusseja biojätteelle. Kauppareissuilla kannattaa suosia kestokassia.

      • Anonyymi00003

        Niin ja paitsi, että oikea roskapussi on muovikassia parempi tarkoitukseensa, niin se on moninverroin halvempi.


      • Anonyymi00019

        Ne poltetaan pöljä. Kaikki palaa uuneissa.

        Kyllä nuo muovipussit on aika irvokas kielto. Miksikö? Kiinnitäppäs huomiosi omiin ostoksiisi seuraavaksi ja kuinka paljon niistä on pakattu muoveihin. Saatat yllättyä. Aika kaksinaismoralista touhua. Kyllä Suomessa on sakki vitun tyhmää!


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ne poltetaan pöljä. Kaikki palaa uuneissa.

        Kyllä nuo muovipussit on aika irvokas kielto. Miksikö? Kiinnitäppäs huomiosi omiin ostoksiisi seuraavaksi ja kuinka paljon niistä on pakattu muoveihin. Saatat yllättyä. Aika kaksinaismoralista touhua. Kyllä Suomessa on sakki vitun tyhmää!

        Palaa ja se siitä.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ne poltetaan pöljä. Kaikki palaa uuneissa.

        Kyllä nuo muovipussit on aika irvokas kielto. Miksikö? Kiinnitäppäs huomiosi omiin ostoksiisi seuraavaksi ja kuinka paljon niistä on pakattu muoveihin. Saatat yllättyä. Aika kaksinaismoralista touhua. Kyllä Suomessa on sakki vitun tyhmää!

        Sinä taidat olla oikeassa: "sakki on vitun tyhmää", kun osan muovijätteet löytyvät luonnosta. Siksi kai kauppakassimuovipussien menekkiä koetetaan pienentää.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Sinä taidat olla oikeassa: "sakki on vitun tyhmää", kun osan muovijätteet löytyvät luonnosta. Siksi kai kauppakassimuovipussien menekkiä koetetaan pienentää.

        Huolimattomuus.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Huolimattomuus.

        Välinpitämättömyys. Tietämättömyys. Tyhmyys. Laiskuus ...


    • Anonyymi00002

      Siihen mitään valistusta ole tarvinnut, aina käyttänyt kestokassia. Ja hedelmiin yms. muovipusseja käytän aina uudelleen, niin kauan kuin kestävät. Nyt vuoden verran ollut käytössä itse kahvipussiaskarteluna tekemäni kassi. Siihen onkin ostokset helppo lastata, kun pysyy auki niin kuin pärekori. Kerran kaupassa kuului kommentti: sinulla on hieno kassi, onko vaimo tehnyt. Eikun ihan ite tein.

      • Anonyymi00020

        Ostat varmaan bioroskiksia, jotka hajoaa jo roskikseen laitettaessa.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Ostat varmaan bioroskiksia, jotka hajoaa jo roskikseen laitettaessa.

        Käytän.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Ostat varmaan bioroskiksia, jotka hajoaa jo roskikseen laitettaessa.

        En tiedä onko enää, mutta joskus oli muovisia bio-hedelmäpusseja, joita ei saanut laittaa roskikseen lainkaan.


    • Anonyymi00004

      Itse ostan välillä ja käytän sitten roskapussina.

      • Anonyymi00011

        Käytä tarkoitukseen varattuja roskapusseja, jotka on tehty kierrätysmuovista, tai kompostoituvia pusseja biojätteelle.


    • Kestokassit viikottaisella kauppareissulla. Samoin pakasteita varten oma kestokassi.

    • Anonyymi00005

      Ei kumpikaan vaan kauppareppu!

    • Anonyymi00006

      En kiihkoile.

      Ollut kymmenet vuodet kauppakassi. Iteasiassa useitakin.

      On kuitenkin tilanteita, tulee ostettua muovikassikin. Noh, niitä nyt siis tahtoo kertyä. Vähä keljumpikin hommeli, niistä tavallaan hankala päästä eroon. Rumia, kuluneita ja rikkinäisiä. Ei niistä ole oikein mihinkään, mutta tossa niitä pyörii.

      Pitäis kai alkaa virkata niistä mattoja. Muistan, kun kusarilla muovikassit tuli kauppoihin. Ne oli aluksi ilmaisia. Maksulliseksi net tuli, kun mummot hokas ton mattojutun. Kuulemma tahtoi olla, joku tuli kauppaan ja osti leivän ja lenkkimakkaran. Pakkas net viiteenkymmeneen muovikassiin :D

      Noh, mulla ei ole laisinkaan mattoja lattioilla. Eikä niitä oikein voi mihinkään muuhun käyttää, kuin mattojen kutomiseen. Eli, kaiketti mulle kertynyt snadi muovikassiongelma.

      En usko, niitten hinnoittelu ei hirveesti vaikuta asiaan. Jos tekee ostoksia ja kädet käy vähiin, kyllä sitä kantoapu tarvitaan. Muovikassilla on kyllä tarpeensa. Tämä niitten kierrätys, uusiokäyttö, niissä ongelmia.

      Ainiin. Mulla kyllä kauppakassissa on aina muutama muovikassi. Eli kyllä koitan kierrättääkkin. Mutta en mistään kummemmasta ideologisesta, taloudellisesta syystä. Yksinkertaisesti, muovikassi on ihan jees, käyttökelpoinen, hyvin funktionaalinen esine.

      =DW=

    • Anonyymi00007

      Nuoret ruuhkavuosikiireiset ehkä ostelee uusia muovikasseja aina kaupassa käydessään. Itse käytän samaa jopa vuoden, koska se mahtuu takataskuun, teippaan sitä jos käytössä tulee reikiä.

    • Anonyymi00008

      Minulla on kestokassit kaupassa käydessä. Joskus ostan isomman muovikassin, jos tarvitsee viedä tavaraa vaatekeräykseen.

    • Anonyymi00009

      En ole ostanut yhtään muvikasia enkä paaperikaseja tällä vuosituhannella - vale - kerran ostin Etolasta
      korona-aikaan kun oli jotain tyynyjä vähän isompia

      pullonpalatuksesta kerään ihmisten jättämiä siistejä muvikaseja ja paaperikaseja joihin
      tungen sitten muvikierätystä ja poltojäteitä

      kartonkeja pakkaan pinoon eli eivät juuri vie tilaa, ja likavedellä pestyjä eivät haise
      muoveja runttaan oikein massiivisesti sisäkkäin

      vien harvoin kierrätystä ja jättteitä tämän pakkaustekniikan takia

      käyn ruokapuassa vain 100 kertaa vuodessa - optimoitu käynti
      ruokapuamatkat ovat aivan turhaa ajankulua

      en tilaa hesaria aivan turhaa metsäntuhoa lehtiin ja ajankulua

      käytän säästyvät rahat ja ajankulun kalasteluun
      pörsissä, nyt saaliina on Sampo?

      • Anonyymi00018

        Sampoa taotaan taas.


    • Anonyymi00010

      Oma kassi kulkee aina mukana ja isompia määriä ja painavampaa tavaraa (esim perunat + juurekset) hakiessa kärrykassi. Kaupassa käyn yleensä vain parin viikon välein kun itselle vain tarvii ostaa.

    • Anonyymi00012

      Olen jo vuosi käyttänyt vain omaa kauppakassiani

      • Anonyymi00017

        Samoin teen.


    • Anonyymi00013

      Nostavat 50 senttiin pussin hinnan, kyllä pitäis nostaa euroon vähintään, et saadaan muovinkulutusta pienemmäksi.

    • Anonyymi00014

      Olen jo toistakymmentä vuotta käyttänyt kankaisia kauppakasseja joissa on kova pohja. Lisäksi on hätävarakassina kankainen keskokassi. Se on hyvä näin pakkasilla kun voin pakata hedelmät ja vihannekset siihen, ja sitten kauppakassiin. Eivät palellu.
      Muovikassi on petollinen näin talvella, hajoaa pakkasessa kesken kotimatkan. Olen eräälle edelläni kulkevalle kerran antanut oman varakassini kun hänellä levisivät ostokset kadulle muovikassin pettäessä.

    • Anonyymi00015

      En osta koskaan muovikassia. Joskus lähden ostamaan vaikka pelkän maidon. Ja sitten muistankin muuta puutetta kaapissa. Kannan sylissä autoon tavarat, siellä on aina kangaskasseja joita olen saanut mainoksina ilmaiseksi.
      Roskapusseiksi ovat yhdelle liian isoja, hedelmäpussikin tulee täyteen vasta noin viikon kuluttua. Biopussi paljon usemammin.

    • Anonyymi00016

      Mulla Ikean kangaskassit jo varmaan20 vuotta ,mukavasti kulkevat housun takataskussa kunnes tarve :)

      Gubbe 76

    • Anonyymi00021

      En käytä turhaan.

    • Anonyymi00022

      Muovikassin hinta pitäisi ola euro niin johan niitten käyttö vähentyisi.

      • Anonyymi00023

        2 euroa vielä tehokkaampi.


    • Anonyymi00027

      Jätteenpolttolaitokset tarvitsevat toimiakseen muovijätettä korkeamman polttolämmön takia joten jatkan muovikassien ostamista edelleenkin.
      Ilmaisia niiden toki pitäisi olla koska samalla mainostetaan kauppaa jossa asioi.

    • Anonyymi00031

      Pieni hyötyliikuntalenkki lähikauppaan vajaa pari kilsaa, 50 senttiä oli hinta, kun kassia ei kännyn lisäksi mukana.
      Pyrin käyttään kestokasseja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe