Nykyajan yrittämistä aitafirma esimerkkinä

Anonyymi-ap

Metallimaailma mennyt konkkaan. Tämä perinteikäs yritys on perustettu vuoden 2023 lopussa ja ehti juurikin mennä nurin kun ostovelkoja sun muita tuli piikki täyteen. Lieneekö pääurakoitsijan joku bulvaani ollut vaiko muuten vaan omaan liiviin rahoja kerännyt rehti yrittäjä. Eikö näille saaha mitään kuria.

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
    • Anonyymi00002
    • Anonyymi00003

      Pääurakoitsija oli Testia. Urakka oli laskettu liian tiukaksi ,jolloin ei tiedetty että huonot maastot toivat lisää kuluja laskettiin urakkaan .

      • Anonyymi00004

        Urakkatarjouksissa pärjää ne, joilla ei ole aikomustakaan maksella veroja, palkanlisiä, majoituksia tai ostolaskuja. Vielä kun saisivat työmiehet jostain vinkuintiasta niin olisi täydellistä ja työministeri Arto Satosen naama punertaisi taas ilosta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Urakkatarjouksissa pärjää ne, joilla ei ole aikomustakaan maksella veroja, palkanlisiä, majoituksia tai ostolaskuja. Vielä kun saisivat työmiehet jostain vinkuintiasta niin olisi täydellistä ja työministeri Arto Satosen naama punertaisi taas ilosta.

        Tämä oli kylläkin sisäministeri Rantasen ja Liikenneministeri Lulu Ranteen vastuulla tämä urakka. Satonen entisenä työministerinä vastaa vain ulkomaisen työvoiman ihmiskaupasta.


    • Anonyymi00006

      Metallimaailma joutui maksaa keikka miehille palkkaa 6000ekk

    • Anonyymi00007

      Näin se menee kuhmossakin. Oman firman omalle alifirmalle urakat. Kohta ole pääurakoitsija .

      • Anonyymi00008

        Voe hyvänen aika, malliisa on menny!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      111
      7943
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      422
      7083
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      178
      5350
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      128
      4291
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      75
      4184
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4166
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3902
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3580
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2450
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      17
      2036
    Aihe