Turkkilaiset havittelevat Suomen nautatiloja

Naudanlihan tuottaminen Suomessa herättää kiinnostusta ulkomaisissa toimijoissa jopa EU:n ulkopuolella.

Keskusteluja käydään jo.
15421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos Suomeen syntyisi uudenlainen verkosto vientiä varten, olisi myös helpompaa perustaa tuottajaorganisaatioita, jotka tuottaisivat lihaa nimenomaan vientiä varten.

Äänestä

Suomen tuottajahinnat ovat pitkään olleet alle puolet Turkin tuottajahinnoista.

Alle puolet!

Äänestä

Turkkilaistarhaajat vois vaihtaa tilansa noihin, ei tarvitsis meidän maksaa niiden kannattamatonta toimintaa, ai niin mutku Sari haluaa turkkilaisia avustaa.

Äänestä

Ruokavienti on kirjattu hallitusohjelmaan!

Äänestä

Luulisi tuottajahintojen muuttuvan.

Äänestä

SEun korkeimopien tukien perässä ovat, tuet pois turkkilaisilta!

Äänestä

Mehmet osaa laskea. Kun lapataan aina vaan lisää rahaa maidon ylituotantoon, niin kannattaahan siihen bisnekseen tulla kauempaakin.

Kun maito dumpataan veronmaksajien sponsoroimaan hintaan maitojauheena Kiinan elintarvikejätille vaikka sitä ei Suomessa kukaan halua, joten riski on nolla.
Kun Kiinalaisset elitarvikejätit ostaa maidon alle omakustannusshintaan ja joku turkkilainen suurtilallinen kuorii kermat, niin siinä on hymyssä pitelemistä lystin maksajilla eli veroraskautetulla duunarilla. Eikös maataloustukien pitänyt laskea elintarvikkeiden hintaa SUOMESSA eikä Kiinassa?

Äänestä
  • Hallitusohjelmaan on kirjattu ruokaviennin lisääminen.

    Äänestä

  • Tuskin nuo ovat maitorotuisten kantturoiden lihantuotannosta kiinnostuneet.

    Äänestä

Turkkilainen työvoima, sikäläisillä työehdoilla ja työtavoilla.
Suomalainen nurmirehuvoittoinen kasvatus täydennettynä halpasoijalla.
Käytännössä ilmaiset ja monin paikoin lähes rajattomat vesivarat.

Lopussa jätetään laskut maksamatta, muutkin velvoitteet hoitamatta ja häivytään kuin pieru saharaan.

Äänestä
  • Ei vaan kuin pieru Ankaraan.....

    Äänestä

Suomi tyhjenee naudoista kovaa vauhtia. Maataloudelle virtaa rahaa.

Äänestä

Juu niin varmaan ja lehmät lentää.

Äänestä
  • Ei kai sentään...

    Äänestä

Kananmunat ja jauhelihat loppuu kaupoista, mistä tämä kertoo...siitä että rikas ruoka kauppias ei maksa köyhille tuottajille riittävästi ja siksi he joko lopettavat toimintansa tai myyvät tuotteensa ulkomaille.
Kun tätä näköjään halutaan sitä myös saadaan, kauppa saa myydä kuluttajille ei oota ja elintarvikkeiden yrittäjät ja tuotanto ajetaan alas. Hallitus ei osaa tehdä asialle mitään sekin on jo nähty.
on tämä yksi iso hölmöläisten maa, viimeinen sammuttakoon valot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Naudanlihan tuottaminen Suomessa herättää kiinnostusta ulkomaisissa toimijoissa jopa EU:n ulkopuolella.

Keskusteluja käydään jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu