Taitaa todella tulla styletori jossa on riippukeinuja paikallisille juopoillekkin minne kokoontua. Muutama torikoju on piirretty . Täysin ääliömäinen suunnitelma!
Miksi ylipäätään suunniteltiin kolmatta toria??
Entinen tori vesitornin luona oli hyvä ja sittari retkiaitta akseli vielä parempi !
Miksi ylipäätään suunniteltiin kolmatta toria??
Entinen tori vesitornin luona oli hyvä ja sittari retkiaitta akseli vielä parempi !
Vastaukset 34
Vanhimmat
Siinä se taas nähtiin mitä tapahtuu kun et kaikkien kuviteltavissa olevien asioiden erikoisyliosaajana itse suunnitellut tuotakin kaavaa, kuten kaikkia muitakin kohteita, mitä nyt yleensä on rakennettu ja rakennetaan!
Kylläpäs erikoisyliosaajalla lipsahti pahasi yli. kun ei ole akaatemista kolulutusta eikä älyä niin noin käy.
Kyllä aloittaja on oikeassa, - omasta mielestään. Näitä "osaajiahan" siellä kylillä riittää. Jos olisi kesä, niin nämä seisoisivat siellä siltatyömaan aidan vieressä neuvomassa. Nyt on liian kylmä siihen hommaan.
On pankon päällä lämmin kun lunta tuiskuttaa suunnitella mitä kaikkea ja mihin kaikkeen sitä lämpimien kesäkelien tultua antaisi neuvojaan! Muutenhan mistään ei tule mitään jos itse ei ole vahtimassa!
Riippukeinussa on hyvä seurata työttömiä joita välillä harvakseltaan menee osuuspankin taloon. Muuta tehtävää ja nähtävää siellä ei kai ole.
Etkö edes seuraan niitä hyvin harvoja asiakkaita jotka menee styleen?
Valveutuneena kansalaisena on tarkkaillut styleä ja kovin usein siellä voidellaan oven saranoita sprayöljyllä. Asiakkaiden puutteessa ovien saranat ruostuu kiinni elle niitä öljyä
Eikö oikeesti ole enempää kuin nuo pari kojua? Eihän tuo ole sitten mikään tori ole jos ei enempää myyjiä?
Miten iso luistelukenttä tuohon etes mahtuu?
Puutarhamyymäläkin minikoossa.
Puutarhamyymälä vaatii oikeesti paljon tilaa viime kesänäkin oli iso myymälä siinä style torille tulee leikkimökkimyymälä ja leikkimökkiluistelurata jossa kerkiää vähän vauhtia ottaa kun tulee jo reuna vastaan?
Eikös siinä ole se tornitalon paikka? Miten käy tornitalo hankkeelle? Nyt äkkiä sarjavalittaja hommiin, ei toria tornitalon tontille. Parempi torin paikka olisi tornitalon katolla, olisi sieltä mainiot näkymät Pieliselle ja Ruunaalle päin. Ja ennenkaikkea Nurmes olisi kateellinen Lieksalle.😁
Tornitalon katolle voi laittaa sitten vielä suuren joulukuusen niin että näkyy naapurikuntiin asti kateus on taattu
styleys pilaa koko puutarhamyymälänkin!
Miksi tehdään kiinteä esiintymislava kun kaupungilla on jo siirrettävä lava? Nyt on lavoja millä esiintyä.
Voisiko puutarhan myymälän laittaa tornitalon katolle?
Tornitalon katolle pääsee funikulaarilla se tuodaan kolilta
Styleys loppuu 1,5 vuoden päästä kun stylettäjä jää eläkkeelle.
Minä kävin joensuun dresmannissa ostamassa koko miehen puvun eli takki,housut ja kauluspaita eikä maksanut kun satasen . Tuota ennen kyselin lieksan liikkeiden hintoja ja pelkät puvunhousut olisi maksaneet 70 euroa ja paita 50 euroa.. styletisti sain halvemmalla jounsuusta.
Kaavassa oli myös mainittu että Pielisentien ja Reunatien nimi vaihtavat paikkaa keskenään
Onko muut lieksalaiset nyt kateellisia Reunatielle?🤔
Reunatie sopii hyvin nimeksi Pielisentielle ja syy on se, että kaikki toiminta on keskitetty tien samalle puolelle. Sokoksen puoleinen tie on vailla mitään toimintaa ja se vaikuttaa kaupankäyntiin.
Samaa mieltä. Pielisentietä kehitettävä molemmin puolin. Nyt on toispuoleinen "Reunatie"!!
Entinen tori oli oikea tori jossa oli torin tunnelmaa tästä tulee ihan pelleviritys
Jos nyt en väärin laskenut niin 7 parkkipaikkaa on osoitettu uuden torin reunaan. Minne tori tapahtumiin sankoin joukoin tulevat Lieksalaiset ja lähikuntien ihmiset parkkeeraavat kulkuneuvonsa ? Lähialueen kauppaliikkeiden paikoituspaikat ovat rajalliset. Hyvin muistaa ns. Oikean torin paikoitus ongelmat, kun autoja oli parkkeerattu vinoparkkiin ruohokentälle torin viereen. Nyt kun se uusi tori sitten väkisin ängetään tuonne pienelle tontille. Ei puutarha myymälä sinne kyllä enää sovellu. Sen paikka olisi asema - aukiolla kantatien varressa, näkyvällä paikalla.
Asema-aukiolla puutarhamyymälä saa enemmän näkyvyyttä ja ostajia.
Asema-aukio on kyllä kuin pommitettu kaupunki saisi tasoittaa sen mutta ei tasoita koska ei saa tulla kilpailijaa styletorille
Kunpa kaupunki ei omista neliökään asema-aukiolta, mitenkä se toisten tonttia tasoittasi
Puutarhamyymälä väljempään tilaan esim. alkuperäinen tori tai asema-aukio.
Joo ei mitään leikkimökkimyymälää puutarhamyymälällä pitää olla se tila minkä tarvitsee
Puutarhamyymälä olisi kyllä tosi viihtyisä vanhalla torilla nyt kun oikein ajattelee: vehreyttä vihreyden keskellä. Onhan vanha tori paljon viihtyisämpi ja avarampi kuin styletori Veikon koneen sivupihalla
Saako esiintymislavalla esiintyä päihtyneenä?
Se on suotavaa, jos on kehnompi laulun luikauttaja, vaikka luule olevansa hyvä. Kypärä myös päähän, jossa on visiiri? Joku saattaa temapaita kivellä, tai tomaatilla naamatauluun.
Kuumat perunat rokkaa täysillä päälavalla kuntoutujat pomppii pupukorvat päässä mosh pitissä