Oletteko käyttäneet yksityisen toimijan maksullisia palveluja syöpähoitojenne aikana esim. kysyäksenne toista mielipidettä vai onko suomalainen julkisen terveydenhuollon kautta saatava hoito ollut teille riittävää?
Sinällään olisi hauskaa kysyä kaikkeen toisen syöpälääkärin mielipide, mutta yksityisen puolen hinnoittelu rajoittaa sitä melko vahvasti niille, jotka maksavat hoitonsa omasta lompakosta eikä ole mitään terveyskuluvakuutusta tai vastaavaa.
Oletteko konsultoineet yksityistä syöpähoidoistanne?
4
87
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mitä samaa on lakimiehillä ja syöpälääkäreillä? Saatat saada samaan kysymykseen aivan erilaisen vastauksen. Se on toisen mielipiteen kysymisen kauneus. Julkisen puolen yliopistosairaalan syöpälääkäri vähättelee tilannetta ja pitää sitä normaalina. Yksityisen puolen syöpälääkärin mielestä tilanne vaatii pikaista selvittelyä eikä ole normaali.
Siinä sitten potilas arpoo mielessään, kumpi on oikeassa. Itse koen saaneeni hyvän vastineen rahoilleni, kun olen kysynyt toista kommenttia tilanteeseen tai hoitoihin. Toki ymmärrän, että joku voi pitää 600 €:n hintaa 15 minuutin puhelusta kalliina, mutta se ei olekaan puhelun hinta, vaan oman elämän hinta. Pitää hinnoitella oma elämä oikein. Elossa pysyminen vaatii joskus rahallista satsausta.- Anonyymi00002
Minulla ei ehkä olisi ylimääräistä 600 euroa, vaikka henki lähtisi.
- Anonyymi00003
600 € maksava konsultointi saattaa olla myös aivan turha. Saatat saada saman mielipiteen kuin julkiselta tai jopa pahempaan tulokseen johtavan.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
600 € maksava konsultointi saattaa olla myös aivan turha. Saatat saada saman mielipiteen kuin julkiselta tai jopa pahempaan tulokseen johtavan.
Ei ole ollenkaan turhaa saada sama mielipide toisaalta. Sehän vahvistaa vain sen, että julkisen puolen hoitosuunnitelma on oikein. Ymmärrän toki, että voi tuntua turhalta maksaa siitä, että joku sanoo, että "sinua ollaan hoitamassa ihan oikein".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p917174Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576248Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583593Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293339Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911831Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171548Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181276- 601273
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11170Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11147