Eikö nyt vaalien kannalta olisi aika tärkeää saada selvä mielipide puolueilta mitkä puolueet kannattavat ilmastopaneelin metsähakkuiden vähennyksiä kuuteenkymmeneenmiljoonaan kuutioon.
Se nimittäin tarkoittaa suoraan:
- 2,5mrd vientitulojen vähennystä vuosittain (melkein yhden jäänmurtajan verran)
- 500 milj hakkuutulojen vähennystä vuosittain
- 18000 työpaikan vähennystä koko jalostuksen arvoketjusta
Kysymys kuuluu onko meillä varaa tähän ottaen huomioon, että ilmastopaneelin arvio perustuu vielä puhtaasti teoreettiseen malliin joka ei ole yhtenäisesti laskettu EUn sisällä. Ilmastopaneeli on ehdottamassa tätä vähennystä Suomen toiseksi tärkeimmälle vientiteollisuuden alalle ja jos Suomi ei tuota noita vähennettyjä tuotteita niin ne tekee joku muu ja ottaa myös hyödyn niistä.
Mitkä puolueet tukevat ilmastopaneelia
Anonyymi-ap
3
82
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tiedän yhden ainoan puolueen joka ei tue tätä puhtaasti mielenvikaista ilmastohumppaa. Se puolue ainoana myös vastusti Ottawan sopimukseen liittymisestä.
- Anonyymi00002
Se puolue tai ne puolueet jotka tukevat tuota maailman kunnianhimoisinta ilmastohysteriaa toimivat puhtaasti Suomen etua vastaan.
- Anonyymi00003
Putinin pussiin pelasivat kaikenlaiset kaasuputkimiehet. Joko tiesivät tai olivat vaan tyhmiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872