ABC sulkee ovensa maaliskuun alussa.

Anonyymi-ap

Nyt tämäkin asia varmistui. ABC myymälä sulkee ovensa maaliskuun alussa.

Olisiko seuraavanlainen hybridimalli mahdollinen Keuruulla? Keskimaa + paikallinen yrittäjä.

Keskimaa voi pitää polttoaineaseman toiminnassa kylmäasemana, mutta samaan aikaan tiloihin voisi tulla paikallinen yrittäjä hoitamaan pientä palvelua, kuten kahviota, kioskia tai pakettipalveluita.

Monilla paikkakunnilla on tehty juuri tällaisia ratkaisuja, joissa ketju ei itse pyöritä myymälää, mutta vuokraa tilan eteenpäin.

Kannattaisi jonkun asiasta kiinnostuneen yrittäjän kysyä Keskimaalta suoraan, olisiko mahdollista vuokrata osa tiloja, jotta paikalle jäisi edes jonkinlainen kohtaamispaikka ja arjen palvelu.

Keuruun ABC:n alasajo ei johtunut kysynnän puutteesta, vaan siitä, että toimintaa hoidettiin vuosia ilman uudistuksia ja paikka päästettiin rapistumaan kilpailussa. Kyllä asia on näin. Huono johtaminen ja investointien puuttuminen on vitun huono yhtälö, oli kyseessä sitten mikä toimiala tahansa!

6

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ruokakauppaa tarvitaan. Peruselintarvikkeet tuoreita ja esim kesäkukkia, tarvikkeita ja maaseudulla tuotettua ruokaa ja tavaroita. Tuoreita leipä ja leipomo tuotteita. Joka päivä ei tarvitsisi olla tarjolla kaikkea ja voi olla tiettyinä päivinä olla saatavilla esim vaaleja leipää. Lähellä on paljon vanhempaa väestöä asumassa ja K kauppaan on pitkä mäkinen matka 2km ja S on 1.5 km.
      Ei tarvita Pika tai ym ruokaloita juottoloita. Kumpaakin supermarkettia tarvitaan tietysti mutta ei jaksa mennä aina niin kauas ja taksin saanti ei ole helppoa.
      Pakeettipiste ei ole tarpeen, EI MITÄÄN TEEMUJA TARVITA! Paketin Kotiinkuljetus hyvä jos hankala itse hakea,ei autoa.
      S markettiin pitää palauttaa ostosten säilytys lokerot. SE ON OLLUT PELKKÄÄ KIUSANTEKOA.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      No laita kuule itse kahvila pystyyn, turha täällä on toivoa, että joku muu tekisi sen puolestasi. Älä ala leikkimään Jeesusta.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Ei siinä puhuta kahvilasta.
        Mitä ärhentelet. Sukdi wettuun jo. Joka asiassa mölyät.


      • Anonyymi00004
        UUSI

        missä kohtaa aloittaja jeesusta leikki? Hyvä idea. Iso kiinteistö, hyvällä paikalla.


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Se olisi pitänyt järjestää kasarin lopulla tai ihan ysärin alussa linja-autopysäkki ABC pihaan. Eli auto kiertänyt ABC:n rakennuksen mennessään Mänttään tai Jyväskylään. Pyörii se ratti ahtaammissakin koloissa kuten Jyväskylän linja-autoasemalla. Jos ja edelleen jos se ilmeisesti tyhjä varaosaliike olisi vuokralle saatu linja-autoasemaksi, ja sille oma liittymä vt23:lle, olisi alueella alkanut jengiä pyörimään. Mutta tämä juna se meni jo vuosikymmeniä sitten. Nyt ei auta muu kuin miettiä ratkaisua, missä polttoainepuolen hoitaa ABC ja sisäpuolelle pitäisi houkutella jokin pullakahvipuoti. Mutta kun niitä makkaraperunoita ja pullia saa kirkkokankaalta usemmastakin liikkeestä. Pienen pieni mahdollisuus on toki saada joku ABC:n aikanaan kaatama Kivelän kauppa tyyppinen pikkupuoti, joka voisi nyt kannattaa. Etenkin jos tuo Sokkari päättää lähteä, alkaa sekin lato olemaan kolmissakymmenissä ja kyllä ne muistaa sen taannoisen kuvanäyttämö-keissin.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Päivittäistavarakauppa Suomessa on vain kolmen kauppaketjun varassa, K, S ja Lidl. Missä muualla Euroopassa on näin kommarihenkinen systeemi? Tästäkin saa kiittää Kepua ja punapuoluetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4977
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4788
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      217
      4784
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4590
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3680
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2148
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1677
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1594
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      198
      1305
    Aihe