OLISIKO JONKIN VITAMIININ PUUTE,KUN ON NÄKKILEIPÄÄ HIMO TAI JOKA PÄIVÄ TULEE SYÖTYÄ USEAMPI ,MUTTA EI NIIN NORMAALIA ETTÄ OLISI HIMO NIINKUIN JOLLAIN ON KARKKIIN.
näkkileipä
&&&&&&
53658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Puutetta kuiduista? Kokeile vaikka vehnänleseitä ja katso onko vaikutusta.
Niin näkkileivässä on paljon rautaa, mutta se ei imeydy ja seuraavaksi olen laittanut syyn.
Kokojyväleipien fytiinit tai fytiinihapot tekevät raudan, magnesiumin ja sinkin kanssa vaikealiukoisia suoloja, jolloin rauta niistä ei imeydy tai imeytyy huonosti. Asia on kerrottu Valittujen Palojen kirjassa "Terveyttä vitamiineista ja kivennäisaineista" sivulla 96 magnesium ja sinkki. Rautaongelma on sivulla 128. Myös kahvi ja tee estävät raudan imeytymistä ruoasta. Näkkileivän rapeuden vuoksi sitä on kiva pureskella ja siitä on voinut tulla sinulle tapa, josta on vaikeahkoa päästä irti. Samoin Digestive- keksien syöminen voi aiheuttaa vaan tavan syödä, vaikka tarvetta ei olisikaan ja voin kokemuksesta sanoa että kiloja tulee niistä helposti.
Joka päivä menee paketillinen näkkileipää 375g taitaa olla, eikä ole liikakiloja tai puutostiloja, ja himo siihen vaan on ja muu ruoka sen lisäksi. Näkkäri on nammm!!
Mullon sama! Tekee mieli hapankorppua tai näkkäriä tai ruisleipää... no mä syön aikani niitä enempi menee ohi... kaise keho osaa pyytää mitä tarvii... juuston kanssa sama homma himo välillä ja välilä ei tee mieli ollenkaan!
Mulla hapankorppuun ihan hullu himo ja sit aloin syömään rautaa ni tyssäs sen syöminen ku seinään, ei maistunukkaan enää ollenkaan... Taas himo nostanu päätään, tars varman testata taas rautalisän alotus 🤔