Tällä kansalaisaloitteella vaadimme paluuta tieteelliseen, oikeudenmukaiseen ja kestävään susipolitiikkaan, jossa ihminen ja susi voivat elää rinnakkain turvallisesti. Kiitos jos allekirjoitat!❤️
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/16075
Susi kuuluu Suomen luontoon
34
183
Vastaukset
- Anonyymi00001
Allekirjoitettu.
- Anonyymi00002
kyllä 2-3 sutta saa lompotella susirajan takana Lapin erämaissa ihan vapasti, ei se haittaa ketään siellä on tilaa, eli sinne kuuluvat Suomen luontoon.
Mutta ei enempää. - Anonyymi00007
Anonyymi00002 kirjoitti:
kyllä 2-3 sutta saa lompotella susirajan takana Lapin erämaissa ihan vapasti, ei se haittaa ketään siellä on tilaa, eli sinne kuuluvat Suomen luontoon.
Mutta ei enempää.Juu, ja jos aiheuttavat poroelinkeinolle ongelmia, ni voivat kyörötä Venäjän suuriin metsiin. Siellä on Tilaa susien elellä.
- Anonyymi00011
Anonyymi00007 kirjoitti:
Juu, ja jos aiheuttavat poroelinkeinolle ongelmia, ni voivat kyörötä Venäjän suuriin metsiin. Siellä on Tilaa susien elellä.
Kyllä siellä Lapissa poroja riittää jo vaivaksi asti. Ovat jo syöneet kaiken jäkälänkin, kun niitä on liian paljon. Susia vain karsimaan luonnollisella tavalla porokantaa.
- Anonyymi00003
On sinisilmäistä kuvitella, että suden kanssa voi elää turvallisesti.
Kun sudet nyt jo syö lampaat, vasikat laitumilta, tappaa kissat ja koirat pihoilta!
Mitä enemmän susia, sen suuremmat laumat. Laumassa sudet ovat rohkeampia.
Meinaatko Maija tai Matti 8v on turvassa bussipysäkillä, kun 6-15 suden lauma kiinnostuu hänestä?
Kun määrät lisääntyy, lähenee se hetki, kun joku ihminen joutuu susien uhriksi.
Nyt susi on jo ihmistä purtut, kun ihminen otti koiransa syliin.
Mites luulet että tilannemäärille käy, kun susimäärät lisääntyy?
Kun sudet tappaa lähistöllä lampaita kymmenkunta. Onko sinusta turvallista päästää lapset kouluun, harrastuksiin, tai kavereilleen kylään?
Me Aikuiset, on eletty lapsuutemme 70-80 luvulla täällä. Me saimme kulkea vapaasti kouluun, kavereille ja harrastuksiin. Ei tarvinnut susia pelätä. Niitä ei ollut ainuttakaan.
Asutko itse alueella jolla liikkuu susia, onko sinulta tai lähistöltä sudet tappaneet eläimiä?
Jos vastaat ei. Et voi tietää mikä on tilanne siellä, missä sudet uhreja aiheuttaa.>Meinaatko Maija tai Matti 8v on turvassa bussipysäkillä, kun 6-15 suden lauma kiinnostuu hänestä?
Miksi kiinnostuisi? Metsissämme ei ole vuosisatoihin, jos koskaan, ollut niin paljon syötävää susille kuin nyt.- Anonyymi00024
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
>Meinaatko Maija tai Matti 8v on turvassa bussipysäkillä, kun 6-15 suden lauma kiinnostuu hänestä?
Miksi kiinnostuisi? Metsissämme ei ole vuosisatoihin, jos koskaan, ollut niin paljon syötävää susille kuin nyt.Susia ei ole ollut paitsi vasta kun EU ja Astrid Thors ne toi tänne.
Karhunkaataja Martti Kitunen poisti karhut ja sudet tuolloin Suomesta, toki muutkin susia tappoi, ja saimme hienon Suomen ilman noiden petojen riesaa - Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00024 kirjoitti:
Susia ei ole ollut paitsi vasta kun EU ja Astrid Thors ne toi tänne.
Karhunkaataja Martti Kitunen poisti karhut ja sudet tuolloin Suomesta, toki muutkin susia tappoi, ja saimme hienon Suomen ilman noiden petojen riesaaotsikko on aivopieru , jollaiset pitäs kieltää, koska hölmöt uskoo noi otiskot
- Anonyymi00004
Kuka tarvitsee Susia??....Eivät maaseudun asukkaat ainakaan.
Jos kaupunkilaiset tarvitsevat pitäkööt niitä kaupugeissa.
50-60 luvuilla EI OLLUT SUSIA, koska kaikki pyydettin järkiään pois jos itärajan yli joku sattui tulemaa.
Lasten koulutiet olivat turvallisia, eikä tarvinnut autokuljetuksia.
TUOLLOIN LUONNOSSA LIIKKUMINEN OLI TURVALLISTA, EI OLLUT SUSIA EIKÄ KARHUJA!!!!!- Anonyymi00008
Olet Oikeassa!
Kaupunkilaiset vaatimalla vaatii susia maalle riesaksi.
Varmaan heitä harmittaa kun heitä uhkaa kaupungin " sudet", ni pitää maallekkin jotain vaaroja saada.
Minusta oli hyvä, että metsästys aloitettiin.
Määrä voidaan vaikka tuplata, jos ongelmat ei 100 luvalla lähteneet laskuun! - Anonyymi00019
Anonyymi00008 kirjoitti:
Olet Oikeassa!
Kaupunkilaiset vaatimalla vaatii susia maalle riesaksi.
Varmaan heitä harmittaa kun heitä uhkaa kaupungin " sudet", ni pitää maallekkin jotain vaaroja saada.
Minusta oli hyvä, että metsästys aloitettiin.
Määrä voidaan vaikka tuplata, jos ongelmat ei 100 luvalla lähteneet laskuun!Kyllä niitä täällä löytyy ihan riesaksi, taitavat vaikeuttaa teidänkin elämää.. Enemmistö heistä on sieltä maalta tänne tulleet.
Katson ja kuuntelen televisiosta eduskunnan kyselytuntia. Siellä se johtajalauma ulvoo.
- Anonyymi00005
Miten allekirjoitus estää kotieläinten joutumisen uhreiksi? Niitähän nyt jo joutuu suuret määrät petojen raatelemiksi, ja tappamiksi.
Miten suojaa lapsia, ettei tarvita koulukyytejä?- Anonyymi00012
Jammu -setä ja muut pedofiilitappajat ovat pahempia, kuin sudet.
- Anonyymi00006
Ongelma sudesta tulee silloin kun jollekin alueelle muodostuu yksi reviiri liikaa alueen saalismäärään nähden.
Nälkiintynyt ja osin ihmispelkonsa menettänyt lauma on asia,jota kenenkää ei pitäisi kohdata.On aika surkea loppu kun susilauma kaataa ihmisen maahan ja repii vatsaontelon auki uhrin ollessa vielä tajuissaan...
Susi tarvitsee 3-4 kg lihaa päivässä.- Anonyymi00010
Syöttävät viellä kojukuvausbisneksen pitäjät niitä. Jotta oikein ihmisen läsnäoloon tottuvat.
Eikä mikään taho puutu siihenkään.
On täysin luonnotonta, ja eettisesti Väärin ruokkia suurpetoja, jotta niitä saadaan kuviin, ja rahastettua.
Samalla opetetaan pedot hakeutumaan ihmisten lähelle ruuan toivossa.
Monet sudet syövät sitten ikänsä ihmisen tarjoamia haaskoja. Järjetöntä touhua.
Tämä viesti varmaan poistetaan, koska petokuvausbisnestä suojellaan. >On aika surkea loppu kun susilauma kaataa ihmisen maahan ja repii vatsaontelon auki uhrin ollessa vielä tajuissaan...
Ja jos tädillä on munat... 🥱- Anonyymi00028UUSI
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
>On aika surkea loppu kun susilauma kaataa ihmisen maahan ja repii vatsaontelon auki uhrin ollessa vielä tajuissaan...
Ja jos tädillä on munat... 🥱"Ja jos tädillä on munat... 🥱"
Arkipäivää nykymaailmassa...!
- Anonyymi00009
Ei kukaan ole ehdottanut,että kaikki sudet pitää tappaa.Minun puolesta sudet juoskoon pitkin metsiä,mutta jos pihoille tulevat niin pam ja turkki talteen
- Anonyymi00013
Taas hörhöt tehneet tyhjänpäiväisen aloitteen.
- Anonyymi00014
Tämä alkuvuoden susijahti ei olisi koskaan toteutunut ellei susi olisi tappanut Euroopan komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin perheen ponin ja tämän jälkeen vasta Ursula von der Leyen alkoi ajamaan aktiivisesti susien suojelustatuksen heikentämistä Euroopan unionissa.
Kymmeniä vuosia sudet saivat nauttia helpoista lounaista, tavallisten ihmisten laitumilla ja vasta kun Euroopan komission puheenjohtajan perheen rakas poni joutui hukan murkinaksi alkoi vasta tapahtumaan,,, - Anonyymi00015
Yleensä näistä susista ovat huolissaan ne, jotka eivät ole koskaan sutta nähnyt eikä häirinnyt omaa elämää. Miten niitä saataisiin pk-seudulle asettumaan, että voisivat popsia suihinsa viherpiipertäjien lemmikkikoiria?
- Anonyymi00016
Eiköhän sudekin löytäsi ruokapaikat jos kaupunkien puistoihin tuotasi HAASKOJA.
Kuvauspaikoillakin niitä käytetään.
Siinä sivussa voisi ruuaksi päätyä jonkun mopsikin !! - Anonyymi00020
Tokian pk-seudulla susia on.
- Anonyymi00017
Tällä kansalaisaloitteella vaadimme paluuta tieteelliseen, oikeudenmukaiseen ja kestävään susipolitiikkaan, jossa ihminen ja susi voivat elää rinnakkain turvallisesti.
Jopa Heinolan puistoissa.......... - Anonyymi00018
Juu pitää paikkansa että susi kuuluu luontoon turpeen alle.
Kusi kuuluu Suomen luontoon.🌲🍑💦🌲🟨🟡🚽🧻
- Anonyymi00021
Metsästäjät ei kuulu Suomen luontoon, eivätkä Suomeen ollenkaan! Heinäkuun lopulla jo aloittivat ja yhä edelleen koirat vinkuvat ja ja metsäästysralli pyöriin!
- Anonyymi00023
Nauraa huvittuneena kippurassa!!!
Metsästäjät tuli suomeen jo 10000 vuotta siteen, iniseviä viherpiipertäjiä on ollut Suomessa vasta alle 100 vuotta,,,
Eikä kannata inistä sillä tiedän että niitä yksittäisiä urputtajia on ollut jo iät ja ajat,,,
- Anonyymi00022
Susi kuuluu autotalliin. 4 kirjainta, Viat.
- Anonyymi00025
Susi kanta pitää saada ehdottomasti, 60-70 vuosien tasolle.
- Anonyymi00026UUSI
Kohta jo 30 000 ääntä kasassa!
Käy sinäkin antamassa äänesi hyvälle asialle: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/16075- Anonyymi00027UUSI
👍👍
- Anonyymi00029UUSI
Pian voi kerrostalojen ikkunoista ihailla SUSIA kaupunkien puistoissa.
Niitähän voi houkutella sinne vaikka haaskoilla!! - Anonyymi00031UUSI
Anonyymi00029 kirjoitti:
Pian voi kerrostalojen ikkunoista ihailla SUSIA kaupunkien puistoissa.
Niitähän voi houkutella sinne vaikka haaskoilla!!Kissoja ja koiria ulkoiluttamaan etenkin yöaikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310298Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739857Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056849Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1593843- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 592311