"Norjalainen merilohi, johan poju vitsin väänti.... 55555, joo kyllä tiesin... muuten tuo norjalainen lohesi on tosiasiassa itämerenlohta... eikä se ole merilohta, tosin jonkin verran jäämerenlohta, joka on myös kasvatettua lohta kuten itämerenkin , yleensä norjasta... ja sekään ei ole merilohta, siinä meillä on todellinen kala-asiantuntija... minä en tiedä mitään kaloista mutta nuo kyllä tiedän.... 55555"
Kyllä senssu tietää 55555
5
199
Vastaukset
Täytyy jälleen vaihteen vuoksi 24/7 kiittää että minua muistetaan, se on pääasia ja Kuksa kirjoitetaan isolla Koolla.
Mukava myös että Hukkapala tietää ... Sen tiedän myös ettei "Senssulla" ole mitään tekemistä Chiang Main kanssa.
laiffila
No mitäpä nämä rakkaat ei tietäisi.- Anonyymi00001
Senssu on melkoisessa solmussa kalatermien ja tosiasioiden kanssa. Hänen väitteensä ovat sekoitus väärinymmärrettyjä markkinointitermejä ja suoria asiavirheitä.
Tässä on analyysi kirjoittajan väitteistä suhteessa todellisuuteen:
1. Väite: "Norjalainen lohi on tosiasiassa Itämerenlohta"
Totuus: Tämä on täysin väärin. Norjalainen lohi ja Itämeren lohi ovat maantieteellisesti ja biologisesti eri kantoja. Norjalainen lohi kasvaa Atlantin valtameressä (tai sen rannikolla sumpuissa), kun taas Itämeren lohi elää nimensä mukaisesti Itämeressä. Niiden elinympäristön suolapitoisuus ja ravinto poikkeavat toisistaan merkittävästi.
2. Väite: "Se ei ole merilohta"
Totuus: Biologisesti ottaen sekä norjalainen lohi että Itämeren lohi ovat merilohta (Salmo salar), sillä ne viettävät suurimman osan elämästään meressä. Senssu saattaa viitata siihen, että "merilohi" on kaupassa usein markkinointitermi kasvatetulle lohelle.
3. Väite: "Itämerenlohi on kasvatettua, yleensä Norjasta"
Totuus: Tämä on looginen mahdottomuus. Itämeren lohta ei kasvateta Norjassa. Norjassa kasvatetaan Atlantin lohta. Itämeren lohi on Suomessa yleensä villiä (tai istutettua, mutta luonnonvesissä kasvanutta), ja sen kalastus on tarkasti säädeltyä. Kaupan tiskillä oleva "merilohi" on lähes poikkeuksetta norjalaista kasvatettua lohta.
4. Väite: "Jäämerenlohi on myös kasvatettua lohta"
Totuus: "Jäämeren lohi" on usein vain markkinointitermi Pohjois-Norjassa kasvatetulle tavalliselle lohelle. Se ei ole eri laji, vaan samaa Salmo salar -lajia, jota myydään hienommalla nimellä.
Senssu on oikeassa ainoastaan siinä, että suurin osa kaupoissa myytävästä "merilohesta" tai "norjanlohesta" on tosiaan kasvatettua. Kaikki muu on puurojen ja vellien (tai tässä tapauksessa merien ja kalakantojen) sekoittamista.Voisit ensin selvittää oman solmusi jättämällä pois tuon Savolaisuuden ja omiin sepityksiisi perustuen irvailusi.
Minä en ole ottanut lohiasiaan muuta kantaa kuin vinkkasin että täällä Chiang Main seudulla kasvatellaan lohia.- Anonyymi00002
SENSSU kirjoitti:
Voisit ensin selvittää oman solmusi jättämällä pois tuon Savolaisuuden ja omiin sepityksiisi perustuen irvailusi.
Minä en ole ottanut lohiasiaan muuta kantaa kuin vinkkasin että täällä Chiang Main seudulla kasvatellaan lohia."Minä en ole ottanut lohiasiaan muuta kantaa kuin vinkkasin että täällä Chiang Main seudulla kasvatellaan lohia."
Missä muka vinkkasit näin? - Anonyymi00003
SENSSU kirjoitti:
Voisit ensin selvittää oman solmusi jättämällä pois tuon Savolaisuuden ja omiin sepityksiisi perustuen irvailusi.
Minä en ole ottanut lohiasiaan muuta kantaa kuin vinkkasin että täällä Chiang Main seudulla kasvatellaan lohia.Laita fotoa tulemaan sieltä Chiang Maista. Sieltä on laittanut kuvaa moni muu palstalle kirjoittelija, mutta et sinä. Sinä puhut siitä kuitenkin eniten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921066
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi46475- 31469
- 34447
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14441- 38434