Miksi valmis laskiaispulla on niin kallis mm Fazer?
Anonyymi-ap
2026-02-15 11:29:48
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011070420.html
eikö sopiva hinta olis 1 e kpl?
markkinaustalous
Anonyymi-ap
2026-02-15 11:29:48
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011070420.html
eikö sopiva hinta olis 1 e kpl?
markkinaustalous
Vastaukset 12
Vanhimmat
noo-varakkaat lihhoo
Woketus maksaa
miksi lidylin paistopisteessä ei ole laskiaspullaa?
Joku söi aiemmin ne!
Kerran vuodessa jos osta niin 4€ ei ole mitään merkitystä.
4€:
-raaka aineet, jauhot, hillot, kermavaahto
-leipomistyö, paistaminen
-fyysinen suojapakkaus ja paketointi
-kuljetus rekalla kauppaan
-myyjän työ kun vie pullan hyllyyn ja hinnoittelee sen
Oikeastaan on kumma ettei maksa 10€.
Alappa ite kermavaahtoa vatkaamaan ja laita uuni päälle.
Vehnänkin on pitänyt ensin pellossa kasvaa viime kesänä ja mansikat tai vadelmat jonkun kerätä.
pörssisähköllä maksaa satoja e pullat...
Laskiaispullan hintahaarukka on iso: 20 sentistä yli kuuteen euroon
Anonyymi-ap
2026-02-17 17:26:35
Laskiaispullan hintahaarukka on iso
Anonyymi-ap
2026-02-17 17:26:04
Erikoismatut ovat olleet tänä vuonna suosittuja.
Laskiaispullan hintahaarukka on iso: 20 sentistä yli kuuteen euroon – silti kauppa käy
https://yle.fi/a/74-20210797
Laskiainen maksaa, ei pulla
Hyh
Hyvin näkyy palsta aktivoituneen vaikkapa laskiaispullan hinnalla...