Volvo ei halua myydä autoja

Anonyymi-ap

Maailmalla Volvon myynnistä reilusti yli 50 % on kevythybridejä. Suomessa Volvo ei kuitenkaan myy kuin tekniikaltaan monimutkaisia sähköautoja ja ladattavia hybridejä, joita ei juurikaan kannata omistaa takuuajan umpeuduttua. Lisäksi etenkin sähköautojen arvo romahtaa todella nopeasti.
Volvo siis yhä valmistaa loistavia XC90, XC60, XC40 ja V60 nelivetoisia malleja, joissa AWD on toteutettu toimintavarmalla Haldex-kytkimellä eikä millään monimutkaisella sähkömoottorijärjestelmällä invertereineen, akkuineen ja ERAD-kytkimineen. Niiden korjaaminen tulee todella kalliiksi.

Moni Volvon jälleenmyyjäkin on valitellut kevythybridien ja myös dieselmoottorin puutetta Suomen tarjonnassa. Volvo taisi lopettaa koko dieselmoottorin valmistuksen. Niille olisi kysyntää, mutta Volvo ei halua niitä myydä. Volvon sähköautoihin liittyvä strategia on sakannut pahasti ja johtanut myynnin vähenemiseen sekä mm. osakkeen arvon romahtamiseen. Sähköautolla ja ladattavalla hybridillä ei enää ajeta 400 000 - 500 000 kilometriä kuten perinteiseen koettuun tekniikkaan perustuvilla Volvoilla.

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Volvo EX60 hinnastossa annettu tieto:

      "Ajovoima-akun, sähköisen voimalinjan tai sen yksittäisten komponenttien käyttöikä vuosissa ja ajokilometreissä voi olla koko auton käyttöikää lyhyempi. Niiden kulumiseen vaikuttavat lisäksi kuormittava käyttö haastavissa olosuhteissa sekä auton huoltaminen.
      Kuormittavaa käyttöä voivat olla esimerkiksi perävaunun vetäminen tai usein toistuva maksimisuorituskyvyn käyttäminen. Haastavia käyttöolosuhteita voivat olla esimerkiksi erityisen kylmät tai lämpimät ajo-olosuhteet. Valmistajan huolto-ohjelman laiminlyönti voi lyhentää merkittävästi auton ja sen osien käyttöikää.:

      Jos polttomoottoriautoja olisi myyty ja myytäisiin tällaisella valmistajan ilmoituksella, niin kauppa tuskin kävisi. Aiemmin Volvoihin sai neljän vuoden mittaisen viat kattavan huoltosopimuksen, mutta Volvon Carsin sivustolla saatavan tiedon mukaan EX60 mallille tarjotaan vain kahden vuoden mittaista huollot kattavaa sopimusta. Autollekaan ei saa kuin kahden vuoden takuun, joten valmistaja ei itsekään usko auton kestävän.
      Turha on myöskään tuudittautua 8 vuoden akkutakuun kattavuuteen. Mitä se loppujenlopuksi korvaa? Ei ainakaan aina vaanivaa akun mekaanista vauriota. Mekaanisesti vaurioitunutta akkua ei oteta vaihdossa vastaan. Näin on mm.EX90 mallin kohdalla ja uuden akun on väitetty maksavan 50 000 euroa eli noin puolet uuden auton hinnasta. Koska EX60 mallin akku on integroitu auton rakenteisiin, niin se kennoja ei voi enää vaihtaa. Paljonko mahtaa maksaa moisen virityksen vaihtaminen? Takuu tuskin kattaa sähkömoottoreita ja invertteriä jne. Volvo hehkuttaa sitä, että auton osia on valmistettu Mega Cast menetelmällä. Maailmalla mentelmää on myös kutsuttu nimellä Mega Waste. Näitä isoja valettuja komponentteja ei voine korjata esim. hitsaamalla. Se voi tarkoittaa auton menemistä paaliin jo pienen kolarin seurauksena ja tämä puolestaan voi tarkoittaa suuria vakuutusmaksuja.

    • Anonyymi00002

      Arvo tippuu volovo het kynnyksellä 15 000 e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      61
      1972
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      885
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe