Hernerokka porisemaan

Anonyymi-ap

Muista laittaa tänään herneet likoamaan, jos haluat huomenna syödä laskiaisrokkaa. Pyydä ystäviä mukaan syömään tai pakasta loput isosta padallisesta, ainakin minä teen niin. Laitan herneitten lisäksi porkkanaa ja lihaksi palvikinkkua pieninä paloina.

9

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Käsky kävi. Pitää tehdä niinkuin sinä sanot ja sellaista soppaa kuin sinä sanot.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Ei mikään uusi resepti. Kaikille tuttu ? Jokainen keittää soppansa makunsa
      mukaan. Jotkut lisäävät lautasella hernekeittoon raakaa silputtua sipulia
      ja sinappia.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Pakkasesta nostan joulukinkun jämistä tekemääni hernesoppaa.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Hernekeitto on erittäin terveellistä, ravitsevaa ja edullista kotiruokaa, joka toimii erinomaisena kuidun ja proteiinin lähteenä. Se sisältää runsaasti rautaa, kaliumia, folaattia sekä vitamiineja. Alhainen rasvapitoisuus ja korkea kuitumäärä tekevät
      siitä täyttävän ja painonhallintaakin tukevan aterian.

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Hernekeitto on vanha ruoka. Hernekeiton juuret ulottuvat vuosisatojen taakse. Soppaa on tehty Suomessa ainakin 1500-luvulta saakka ja sitä nautittiin alun perin ennen paasto­aikaa. Keiton reseptit ovat kulkeneet sukupolvilta toisille.

      Ruokatieto yhdistyksen mukaan karjalaisen väestön keskuudessa hernekeitto oli hautajaisten juhlaruokaa, mutta muualla Suomessa hernerokkaa pidettiin
      ainoastaan arkiruokana.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Rokasta en tiijä kun herneitä ei näköjään ollut. Pari säilykepurkkia hernekeittoa kaapista kumminkin löytyi. Pitää niistä kehitellä joku laskiais-ateria.

    • UUSI

      Millainen keitto on rokkaa, millainen taas pelkkää keittoa tai soppaa . Rokka on paksua, sisältää herneitä tai papuja. Olen kuullut puhuttavan myös mykyrokasta, joka on savolainen teurastusajan ruoka sisältäen perunaa, sisäelimiä ja verestä sekä jauhoista tehtyjä palleroita eli mykyjä.

      En itse ole koskaan kuivatuista herneistä rokkaa keittänyt, vaan ostanut purkkeja ja höystänyt niitä eri tavoin . Paahdettu sipulirouhe on viimeksi kokeiltu ja hyvää, mies tykkää pekoninmuruista. Tuorehernekeitto on kevyttä herkkua, varsinkin kesällä sitä teen . Pakasteherneistä se syntyy helposti, lisäksi kasvislientä, sipulia, vähän perunaa ja lopuksi tuorejuustoa, ruokakermaa tai ranskankermaa. Soseutetaan sileäksi ja lautaselle vielä nokare ranskankermaa, minttu ja basilika sopivat mausteiksi.

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Kaapissa on pari purkkia Kymppi-tuotteen Kasvishernekeittoa. Hyvää on. Harvemmin tulee alusta lähtien itse keiteltyä, ja kun keitän, teen keltaisista herneistä.
      Lihaa ja lihatuotteita en käytä. Exmies oli lihansyöjä mutta hyvin silti tulimme toimeen. Hän lisäsi lihaa ja makkaraa ruokiin mihin sitä halusi. Paljon hänelle maistui kasvisruokakin. Eron jälkeen kävi toisinaan syömässä tuoresalaattia ja kasvisruokaani kun kuulemma oli niin tukkoinen olo siitä liharuoasta.

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Kivikylän hernekeitto on minun makuuni parasta purkkihernekeittoa.
      Siinä on palvilihan "hiutaleita" seassa. En viitsi enää kuivatuista herneistä keitellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9367
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      128
      6730
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6612
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      178
      4926
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      170
      4728
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      96
      3296
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2411
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2288
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2243
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2057
    Aihe