tradenomi kauppakorkeaan

Kuinka helppoa/ vaikeata pääseminen?
51164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli hakeminenhan tapahtuu ihan pääsykokeiden kautta, joten pääseminen on kai kiinni sitten ihan omasta lukuinnosta ja silleen. Eli pääseminen voi olla ihan yhtä vaikeaa tradenomille, kuin tuoreelle abille. Tietenkin tradenomille pääsykoekirjojen asiat tuttuja.

MUTTA tukkk:lla on porin toimipisteessä koulutuslinja tradenomeja varten. Taisi tänä vuonna olla ensimmäistä kertaa ja en siitä sen enempää tiedä, siis hakuprosessista tai muusta sellaisesta.

Äänestä
  • Porissa ollut oma sisäänottonsa tradenomeille jo useita vuosia. YO-pohjaisia opiskelijoita otettu sisään vasta muutamia vuosia. Lisätietoja www.pori.tukkk.fi

    Äänestä

Tietääkseni ainakin Helsinkiin pääsee maisteriohjelmiin tradenomeja, mut pitää olla kai himmeen hyvät paperit... Kaveri just haki sinne ja kertoi, että sillä hyvät mahkut päästä ku oli paljon tradeja. Hän itse siis KT -kandi. Näin olen asian käsittänyt. Lähetä meiliä jollekin sinne mihin haluat ja kysy!

Äänestä
  • tradenomit menköön töihin valmistumisen jälkeen OMAN TASONSA TÖIHIN ja antakaa tulevien ekonomien opiskella rauhassa.

    Äänestä

  • pois kirjoitti:

    tradenomit menköön töihin valmistumisen jälkeen OMAN TASONSA TÖIHIN ja antakaa tulevien ekonomien opiskella rauhassa.

    Et sitten mitään fiksumpaa keksiny?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kuinka helppoa/ vaikeata pääseminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu