Rakennemuutos

Anonyymi-ap

Suomessa on pitkään ollut suuri rakennemuutos ja teollisuudesta on 2008-2014 kadonnut yli satatuhatta työpaikkaa. Jostain näin luin.
Suorittavan työn tekijöiltä.
Eivät kaikki ole omasta tahdostaan työttömiä.
Norjaan tai Tanskaan varmana moni menisi jos kielitaitoa ja tarvittavaa osaamista olisi.
Oli pyöräkuormaajakuski tai insinööri-ihminen

15

351

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mikään kultainen vuosikymmen se 1990-luku ei ollut

    • Anonyymi00002

      Ei ne sossu-kelapummit tyhjästä tulleet 1990-luvulla.
      Mikään kultainen vuosikymmen se ei ollut massairtisanomisineen ja työttömyysnumeroineen.
      Satoja tuhansia oli yhtäkkiä ilman työtä

    • Anonyymi00003

      Se että on työllisyyspalvelujen kurssilla kaksi kuukautta missä on pitkäaikaistyöttömiä, osa-aikaistyöllisiä, yliopisto ja peruskoulu taustaisia.
      Työvoimatoimiston kurssilaiset eivät ole mielestäni kelarottia, Kotka on muutenkin niin täynnä pahaa puhetta.

      • Anonyymi00004

        Mitenkään huonompia ihmisiä eivät ole nämä työttömät ole


    • Anonyymi00005

      Ei ole jokainen työtön huumeiden käyttäjä tai oluen päivittäiskuluttaja.

      • Anonyymi00006

        Eli eivät käytä huumeita eivätkä ole rottia.
        Jotenkin epäinhimillinen termi koko rotta termi.


      • Anonyymi00011

        Kukaan päivätöitä, kokopäivätöissä olevista huumeiden käyttäjistä tai rikollisista ole myöskään mitenkään hyvä ihminen, Italian mafian jäsenetkin käyvät palkkatöissä tai tekevät pitseriassa, rakennuksilla, maansiirto firmoissa töissä yms.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Kukaan päivätöitä, kokopäivätöissä olevista huumeiden käyttäjistä tai rikollisista ole myöskään mitenkään hyvä ihminen, Italian mafian jäsenetkin käyvät palkkatöissä tai tekevät pitseriassa, rakennuksilla, maansiirto firmoissa töissä yms.

        Tarkoitan että mitkään tämmöiset ole mitenkään ansainneet kehuja, verovaroin me kustannamme heillekin kaiken hyvän kuten lasten koulutuksen.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Tarkoitan että mitkään tämmöiset ole mitenkään ansainneet kehuja, verovaroin me kustannamme heillekin kaiken hyvän kuten lasten koulutuksen.

        Kaikille sen sopiikin kustantaa


    • Anonyymi00007

      Paperitehtaalaiset ansaitseekin tulla saneeratuksi kortistoon.
      Työpanos ja paskanjauhaminen pysyy samana.

      • Anonyymi00008

        Miksi olet tuollainen susi toiselle? Eri hengen vaikutusta pitäisi sinussa olla


      • Anonyymi00009

        Ei ole sinulta pois jos muille maksetaan ja varsinkin työstä. Työnteko tekisi hyvää sinullekin.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ei ole sinulta pois jos muille maksetaan ja varsinkin työstä. Työnteko tekisi hyvää sinullekin.

        Tiedän sen. Mutta kysymyksessä oli ilkeä puhe paperitehtaan työntekijöiden kortistoon laittamisesta.
        Ymmärtääkseni ilman oikeaa lomautuksen tai irtisanomisen syytä.


      • Anonyymi00014

        Toivotaan että KotkaMills:ltä jos loppuu työt niin Sunilassa Sveitsiläisten ostamalla tehtaalla tulee niitä uudestaan.
        Ehkä uusillekin prosessioperaattoreille, rekankuljettajille, siivoojille ja insinööreille


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Toivotaan että KotkaMills:ltä jos loppuu työt niin Sunilassa Sveitsiläisten ostamalla tehtaalla tulee niitä uudestaan.
        Ehkä uusillekin prosessioperaattoreille, rekankuljettajille, siivoojille ja insinööreille

        Kymen Sanomat 28.03.26
        https://www.kymensanomat.fi/paikalliset/9335818

        Sveitsiläinen Seprify-yhtiö suunnittelee kaupallisen mittakaavan tuotantolaitoksen perustamista Kotkan Sunilaan.

        Suunnitelmissa on jalostaa sellua käsittelemällä sitä sekä mekaanisesti että kemiallisesti. Prosessin lopputuotteita olisivat selluloosapohjaiset tuotteet, joilla korvataan metalli-, mineraali- ja fossiilipohjaisia materiaaleja.

        Seprifyn suunnitelma käy ilmi kuulutuksesta, joka on julkaistu sekä Lupa- ja valvontaviraston että Kotkan kaupungin sivuilla. Kuulutuksen mukaan Seprify suunnittelee käsittelevänsä 3 000 tonnia sulfaattisellua vuodessa. Lopputuotteita syntyy arvion mukaan noin 2 250 tonnia vuodessa.

        Sveitsiläisyhtiön suunnitelmista kertoi ensimmäisenä Yle, joka on pyytänyt kommentteja myös Seprifyn perustajajäseneltä ja hallituksen puheenjohtajalta Oliver Polcherilta.

        Ylen jutussa Polcher kertoo, ettei investointipäätöstä uudesta tuotantolaitoksesta ole vielä tehty. Sunila on yhtiölle yksi mahdollisista vaihtoehdoista, ja päätöksiä on luvassa kesän jälkeen.

        Sunilan tehdas suljettiin vuonna 2023. Stora Enso myi tehdasalueen kiinteistökehittäjä AALTO Development oy:lle vuonna 2024.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2478
    2. 80
      1077
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      644
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      94
      579
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe