Savuton opiskelija haluaisi vuokrata yksiön tai pienen kaksion Joensuun keskustan tuntumasta. Opiskeluni aloitan 15.8
Yhteydenotot:
[email protected]
PS. varma vuokranmaksu!
Yhteydenotot:
[email protected]
PS. varma vuokranmaksu!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kunhan esität vaan savutonta. Sitten kun kämpän saat niin röökaat seinät keltaisiksi.
Vedät röökiä ja pilveä seinät keltaiseksi, juhlit/mölyät 3 kertaa viikossa hajottaen paikkoja, et siivoa ikinä ja opintotukesi ei riitä edes vuokranmaksuun. Et siis saa kämppää...hähähähäh!!
En saa opintotukea, joten mun on otettava opintoLAINAA, joka kyllä riittää vuokranmaksuun.
En todellakaan polta ja juhlia en jaksa, opiskelu on mulle nyt se tärkein asia..
Kyllä mä sen kämpän vielä saan, jos en tätä kautta, niin sitten muuta kautta!! =)
Oletko jo tuhlannut kaikki opintotukikuukautesi? Kai tiedät, ettei sitä lainaakaan loputtomiin saa? Miksi siis sanot, että vuokranmaksu on varma?! Ei siltä kuulosta....ellei isukki tai äityli maksa sitä.
No tätä kautta en kyllä mitään asuntoa ottaisi vaikka sellainen ihme tapahtuisikin, että sellainen ilmaantuisi. Eihän täällä ole asiallista porukkaa juuri koskaan, joten tuskin sellaista vuokranantajaakaan täältä löytyisi.
Ja pilkun viilauksena: opintolainakin on opintoTUKEA, se toinen mitä et saa on nimeltään opintoraha.
Mistäs lähin lainaa on tueksi kutsuttu?
Jos otan pankista lainaa, niin en minä sitä tukena pidä...sillä takaisinhan se on maksettava.
Opintoraha asumislisä=opintotuki
Opintolaina= laina
Ei tarvitse tehdä mitään omia teorioita siitä mikä on mitäkin, kun sellainenkin lähde kuin Kela on olemassa...
"Opintoetuudet on jaettu seuraaviin kokonaisuuksiin:
* Opintotuki: päätoimisen opiskelijan toimeentuloturva, tukimuodot ovat opintoraha, asumislisä ja opintolainan valtiontakaus"
(www.kela.fi)
Se on nimenomaan opintotuen VALTIONTAKAUS, ei siis varsinainen laina! Lainan antaa pankki, eikä Kela. Kela antaa vaan takauksen, joka on osa opintotukea...Jotta näin :).
No onhan se niinkin, myönnettäköön.
No, tätä kautt et saa kyllä kun herjaamista. Ota yhteys Ellin juttuihin, niistä vuokrajutuista kysellään koko ajan täällä ja asiallisiakin vastauksia on tullu, kelaa palstaa taapäin.....ei kukaan jaksa joka päivä vastata samoihin juttuihin.
opiskelijoiden vuokranvälitykseen yhteyttä pikimmiten niin saat sen kämpän sitä kautta tosin se maksaa jos päätät ottaa niiden kautta tämän kämpän, mutta oli tehokas silloin kun itsellä oli hätä kädessä ja kämppä oli saatava =)