Eurojen hyöty jo nyt aurinkopaneeleilla

Anonyymi-ap

Vuorokaudessa monen euron säästö koska kilowatteja kertyy monen tunnin ajan. Ilmalämpöpumppu ja vesivaraaja toimii jo auringon voimalla. Tuotto on yli luvatun tehon hetkittäin. Lienee kylmä ilma joka jäähdyttää koska kuumimpaan hetkeen kesään ei moista tapahdu. Ja lumen heijastava kimmellys on plussaa vs kesän vihreys. Paneelit on jo maksaneet itseään ison osan takaisin kun se jotain tuntuu kiinnostavan moinen sivuseikka. Tuttu exelillä laskee joka naksauksen minen viiti,ei kiinnosta.

10

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      18.2.2026 ennätyspäivä! Nyt on kympissä euro € hyöty! Aurinkopaneeli tuottaa sähköä taivaalta. Sitä ei kateelliset voi kuin niin kadehtia. Ihmetyttää vain kun kukaan ei estä kateellisia myös itse hankkimasta aurinkosähköä itselleen. On ne kummia nuo kateelliset!

      • Anonyymi00002

        Ei me kateellisia olla. Ihmetellään vaan kaiken maailman uskovaisia.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ei me kateellisia olla. Ihmetellään vaan kaiken maailman uskovaisia.

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.

        Ehkä työpaikan toisin kuin avohoito potilaalla on.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.

        Hankinta miinus tuotto on. Plus miinus nolla silloin kun paneeleiden käyttöikä alkaa olla nolla

        Matematiikaa siis sijoitetun pääoman tuotto saatuun tuottoon eimsuomessa ikeen kannata

        Kun invertterin vaihto maksaa maltaita kaikkine kuluineen , lisäksi katon huolto työt vaikeutuu ja kustannukset hipoo tonne ja jo pelkästään paneeleiden poisto ja uuseeklen asennus

        Katon huollon yhteydessä,ei enää vanhoja paneelia kannata laittaa takaisin vaan pyytää uusi tarjoaa us

        Asiantuntija


    • Anonyymi00008

      Laitahan laitteiston tietoja ja paljonko olet maksanut rahaa niistä.

    • Anonyymi00009

      Seinä asennus ja kilowatteja tulee kun aurinko paistaa paneeleihin mutta myös harmaana päivänä seinä asennus tuottaa.

    • Anonyymi00011

      Ennätys taas sähköntuotannossa! Joka kilowatin voin käyttää itse. Ilmalämpöpumppu toimii hienosti itse tuotetulla sähköllä omalla kiinteistöllä AKKU SÄHKÖLLÄ JOKA LADATAAN AURINKOPANEELEILLA!
      Nyt on hyviä LiFePo4 akkuja isoilla Ah määrillä kohtuu hinnalla. Ne akut kestää vuosia käytössä. Foorumin vain negatiivisen elämän amatilainen voinee laskea takaisin maksuajan?

    • Anonyymi00013

      Ai ilmaiseksi
      Ei ne herratkaan ilmaiseksi töitä tee
      Palkkaa pitää olla 10 000 e ja sittenkään ei työt maistu esim sotejohtajalle

      Siis en mene minäkään ilmaistöin


      ÄänestäIlmainen: sama kuin maksuton, vai onko sittenkään?
      Vaikka yleensä ilmainen tarkoittaa samaa kuin maksuton, sanat eivät ole täysiä synonyymeja. Ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’. Lisäksi väitetään usein, että esimerkiksi maksuton koulutus ei ole ilmaista, koska joku (veron­maksaja) sen kuitenkin maksaa. Tässä siis pyritään lähinnä esittämään poliittisia ajatuksia erään­laisella sana­pelillä.

      Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivan­näköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sana­kirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsy­lippu, matka, lääkärin­hoito. Toisesta merkityksestä esimerkkinä on Joukkue sai miltei ilmaisen voiton. Toinen merkitys lienee myöhä­syntyisempi ja selittynee sillä, että siinäkin on kyse maksuttomuudesta, mutta maksuksi ajatellaan vaivan­näkö. Suomen murteiden sana­kirjan kuvaus ilmainen-sanasta esittää useita merkityksiä, mutta useimmille yhteistä on maksuttomuus. Mukana on kyllä myös merkitys ’jotakin vailla tai ilman oleva’, mutta ei merkitystä ’ilman vaivan­näköä saatava’.

      Sanakirjassa on myös selitys, jonka mukaan ilmainen esiintyy myös yhdys­sanojen jälki­osana, esimerkkeinä Kuiva-, raskas­ilmainen. Kyse on kuitenkin ilma-sanan johdoksesta, tai oikeammin sellaiseen sana­liittoon kuin kuiva ilma on liitetty johdin -inen ja kokonaisuudesta on tehty yhdys­sana.

      Sanojen ilmainen ja maksuton käytössä on kyllä eroja. Joissakin yhteyksissä voi käyttää kumpaa tahansa, joissakin taas vain toinen saattaa tuntua sopivalta. Ilmainen sisäänpääsy tuntunee useimmista sopivammalta ilmaukselta kuin maksuton sisäänpääsy, kun taas maksuton oikeuden­käynti on laki­kielen termi, joten ilmainen oikeuden­käynti ei tunnu sopivalta. Toisaalta ilmainen koulutus ja maksuton koulutus ovat molemmat käytössä olevia ilmauksia.

      Muun muassa ilmaisesta koulutuksesta tai ilmaisesta joukko­liikenteestä puhumista on kuitenkin paheksuttu. Esimerkiksi Kansallis­gallerian pää­johtajan blogi­kirjoitus Mikään ei ole ilmaista, mutta jokin on maksutonta (7.12.2021) esittää:

      Rahoituksesta käyty keskustelu osoitti kaikille selkeästi sen, että kulttuuri on arvokasta, mutta ei ilmaista. Tämän vuoksi on tärkeää, että kulttuuri­toimijat, Kansallis­galleria niiden mukana, korvaa ”ilmainen” sanan ”maksuttomalla” tilanteissa, joissa asiakas ei suoraan maksa saamastaan palvelusta.
      Tässä viitataan siihen, että palvelut pitää kuitenkin rahoittaa jollakin tavalla, kuten valtion avustuksilla. Halulle kieltää ilmainen-sana voidaan ajatella kahden­laisia motiiveja:

      Koska ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’, puheen ilmaisista palveluista (tai tuotteista) ajatellaan johtavan harhaan. Palvelut (ja tuotteet) pitää kuitenkin tuottaa, eivätkä ne ole ilmaisia siinä mielessä kuin esimerkiksi ilma ja auringon­paiste.
      Sanan ilmainen voidaan ajatella häivyttävän myös maksamisen kokonaan pois, vaikka todellisuudessa kuitenkin joku maksaa, useimmiten viime kädessä veron­maksaja.
      On kyseenalaista, onko mikään ilmaista siinä ehdottomassa mielessä, ett

    • Anonyymi00014

      Paneelien hankinta aiheuttaa harhaisuutta ,

      Omalääkäri

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      123
      1845
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1312
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1146
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      48
      1035
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe