Eurojen hyöty jo nyt aurinkopaneeleilla

Anonyymi-ap

Vuorokaudessa monen euron säästö koska kilowatteja kertyy monen tunnin ajan. Ilmalämpöpumppu ja vesivaraaja toimii jo auringon voimalla. Tuotto on yli luvatun tehon hetkittäin. Lienee kylmä ilma joka jäähdyttää koska kuumimpaan hetkeen kesään ei moista tapahdu. Ja lumen heijastava kimmellys on plussaa vs kesän vihreys. Paneelit on jo maksaneet itseään ison osan takaisin kun se jotain tuntuu kiinnostavan moinen sivuseikka. Tuttu exelillä laskee joka naksauksen minen viiti,ei kiinnosta.

10

265

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      18.2.2026 ennätyspäivä! Nyt on kympissä euro € hyöty! Aurinkopaneeli tuottaa sähköä taivaalta. Sitä ei kateelliset voi kuin niin kadehtia. Ihmetyttää vain kun kukaan ei estä kateellisia myös itse hankkimasta aurinkosähköä itselleen. On ne kummia nuo kateelliset!

      • Anonyymi00002

        Ei me kateellisia olla. Ihmetellään vaan kaiken maailman uskovaisia.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Ei me kateellisia olla. Ihmetellään vaan kaiken maailman uskovaisia.

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.

        Ehkä työpaikan toisin kuin avohoito potilaalla on.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Uskovaisia? olet nyt vääräällä foorumilla sillä aurinkosähkö on vain selkeää elektronikaa ja paneeleita joita voi tilata netistä kotiin ihan jokainen ja käyttää. Vain selkeää helppoa tekniikkaa. Ei vaadi mitään ihmeempää.

        Hankinta miinus tuotto on. Plus miinus nolla silloin kun paneeleiden käyttöikä alkaa olla nolla

        Matematiikaa siis sijoitetun pääoman tuotto saatuun tuottoon eimsuomessa ikeen kannata

        Kun invertterin vaihto maksaa maltaita kaikkine kuluineen , lisäksi katon huolto työt vaikeutuu ja kustannukset hipoo tonne ja jo pelkästään paneeleiden poisto ja uuseeklen asennus

        Katon huollon yhteydessä,ei enää vanhoja paneelia kannata laittaa takaisin vaan pyytää uusi tarjoaa us

        Asiantuntija


    • Anonyymi00008

      Laitahan laitteiston tietoja ja paljonko olet maksanut rahaa niistä.

    • Anonyymi00009

      Seinä asennus ja kilowatteja tulee kun aurinko paistaa paneeleihin mutta myös harmaana päivänä seinä asennus tuottaa.

    • Anonyymi00011

      Ennätys taas sähköntuotannossa! Joka kilowatin voin käyttää itse. Ilmalämpöpumppu toimii hienosti itse tuotetulla sähköllä omalla kiinteistöllä AKKU SÄHKÖLLÄ JOKA LADATAAN AURINKOPANEELEILLA!
      Nyt on hyviä LiFePo4 akkuja isoilla Ah määrillä kohtuu hinnalla. Ne akut kestää vuosia käytössä. Foorumin vain negatiivisen elämän amatilainen voinee laskea takaisin maksuajan?

    • Anonyymi00013

      Ai ilmaiseksi
      Ei ne herratkaan ilmaiseksi töitä tee
      Palkkaa pitää olla 10 000 e ja sittenkään ei työt maistu esim sotejohtajalle

      Siis en mene minäkään ilmaistöin


      ÄänestäIlmainen: sama kuin maksuton, vai onko sittenkään?
      Vaikka yleensä ilmainen tarkoittaa samaa kuin maksuton, sanat eivät ole täysiä synonyymeja. Ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’. Lisäksi väitetään usein, että esimerkiksi maksuton koulutus ei ole ilmaista, koska joku (veron­maksaja) sen kuitenkin maksaa. Tässä siis pyritään lähinnä esittämään poliittisia ajatuksia erään­laisella sana­pelillä.

      Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivan­näköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sana­kirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsy­lippu, matka, lääkärin­hoito. Toisesta merkityksestä esimerkkinä on Joukkue sai miltei ilmaisen voiton. Toinen merkitys lienee myöhä­syntyisempi ja selittynee sillä, että siinäkin on kyse maksuttomuudesta, mutta maksuksi ajatellaan vaivan­näkö. Suomen murteiden sana­kirjan kuvaus ilmainen-sanasta esittää useita merkityksiä, mutta useimmille yhteistä on maksuttomuus. Mukana on kyllä myös merkitys ’jotakin vailla tai ilman oleva’, mutta ei merkitystä ’ilman vaivan­näköä saatava’.

      Sanakirjassa on myös selitys, jonka mukaan ilmainen esiintyy myös yhdys­sanojen jälki­osana, esimerkkeinä Kuiva-, raskas­ilmainen. Kyse on kuitenkin ilma-sanan johdoksesta, tai oikeammin sellaiseen sana­liittoon kuin kuiva ilma on liitetty johdin -inen ja kokonaisuudesta on tehty yhdys­sana.

      Sanojen ilmainen ja maksuton käytössä on kyllä eroja. Joissakin yhteyksissä voi käyttää kumpaa tahansa, joissakin taas vain toinen saattaa tuntua sopivalta. Ilmainen sisäänpääsy tuntunee useimmista sopivammalta ilmaukselta kuin maksuton sisäänpääsy, kun taas maksuton oikeuden­käynti on laki­kielen termi, joten ilmainen oikeuden­käynti ei tunnu sopivalta. Toisaalta ilmainen koulutus ja maksuton koulutus ovat molemmat käytössä olevia ilmauksia.

      Muun muassa ilmaisesta koulutuksesta tai ilmaisesta joukko­liikenteestä puhumista on kuitenkin paheksuttu. Esimerkiksi Kansallis­gallerian pää­johtajan blogi­kirjoitus Mikään ei ole ilmaista, mutta jokin on maksutonta (7.12.2021) esittää:

      Rahoituksesta käyty keskustelu osoitti kaikille selkeästi sen, että kulttuuri on arvokasta, mutta ei ilmaista. Tämän vuoksi on tärkeää, että kulttuuri­toimijat, Kansallis­galleria niiden mukana, korvaa ”ilmainen” sanan ”maksuttomalla” tilanteissa, joissa asiakas ei suoraan maksa saamastaan palvelusta.
      Tässä viitataan siihen, että palvelut pitää kuitenkin rahoittaa jollakin tavalla, kuten valtion avustuksilla. Halulle kieltää ilmainen-sana voidaan ajatella kahden­laisia motiiveja:

      Koska ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’, puheen ilmaisista palveluista (tai tuotteista) ajatellaan johtavan harhaan. Palvelut (ja tuotteet) pitää kuitenkin tuottaa, eivätkä ne ole ilmaisia siinä mielessä kuin esimerkiksi ilma ja auringon­paiste.
      Sanan ilmainen voidaan ajatella häivyttävän myös maksamisen kokonaan pois, vaikka todellisuudessa kuitenkin joku maksaa, useimmiten viime kädessä veron­maksaja.
      On kyseenalaista, onko mikään ilmaista siinä ehdottomassa mielessä, ett

    • Anonyymi00014

      Paneelien hankinta aiheuttaa harhaisuutta ,

      Omalääkäri

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe