Joko vetyosakkeita ja rahastoja ostetaan?

Anonyymi-ap

Lauri Höyssä
9:42

Suomi ja Saksa allekirjoittavat yhteisen aiejulistuksen vetyinfrastruktuurin, -teknologian ja -investointien jatkoyhteistyöstä.

Julistuksessa linjataan maiden yhteinen näkemys vetyä koskevasta energiayhteistyöstä ja määritellään jatkotoimet ja vaihdon keskeiset aihealueet, työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteessa kerrotaan.

Suomen puolesta julistuksen allekirjoittaa ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok). Hän tapaa Saksan talous- ja energiaministeri Katherina Reichen vieraillessaan keskiviikkona ja torstaina Pariisissa Kansainvälisen energiajärjestön ministerikokouksessa.

Multala tapaa matkansa aikana myös Euroopan komission energia- ja asumisasioista vastaavan komissaarin Dan Jørgensenin, Ukrainan energiaministerin Denys Shmygalin sekä Ranskan ekologisen siirtymän ministerin Monique Barbutin.
Lue lisää kirjoittajalta
Lauri Höyssä

aamulehti

16

601

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ruotsalaista Cell Impactia olen kehoittanut ostamaan, sitä on nyt minulla 1,5 miljoonaa osaketta. Sen ohjausvirtalevyt ym. tuotteet on erittäin kilpailukykyisiä. Vetytalouteen satsataan miljardeja kuluvan vuoden aikana hallitusten toimesta.

      t. vinkkivinkki

      • Anonyymi00002

        jaa että tekohampaat vedystä


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        jaa että tekohampaat vedystä

        hih


    • Anonyymi00006

      vetyautot tulossa ja vetyputkia suomi täyteen

      • Anonyymi00007

        simo sijoittaja

        liittynyt
        23.11.2003

        Viestejä
        8 796

        29.01.2026 klo 10.10

        #3 132

        joko nämä etenisi ,,,,bloom onkin nousut tosi hyvin vuositasolla...


        Top 5 Aliarvostetut Vihreän Siirtymän Yhtiöt (EU + USA)1) Bloom Energy (USA)- Syy aliarvostukseen: Lyhyen aikavälin tappiollisuus, korkeat investoinnit.- Miksi potentiaalia: Polttokennot, IRA-tuki, datakeskusten energiavarmuus.2) Ørsted (Tanska)- Syy aliarvostukseen: Offshore-tuulivoiman kustannusinflaatio ja projektien peruutukset.- Miksi potentiaalia: Korkojen lasku, EU/USA offshore-ohjelmat, alaskirjaukset tehty.3) Vestas (Tanska)- Syy aliarvostukseen: Kustannuspaineet ja toimitusketjuongelmat.- Miksi potentiaalia: Katteiden palautuminen, maailman suurin turbiinivalmistaja.4) Plug Power (USA)- Syy aliarvostukseen: Rahoituspelot ja tappiollisuus.- Miksi potentiaalia: Vihreän vedyn kasvu, IRA-tuki, potentiaalinen moninkertaistuminen.5) Kempower (Suomi)- Syy aliarvostukseen: Kasvun hidastuminen.- Miksi potentiaalia: Latausinfra kasvaa, vahva teknologia ja marginaalien paranemine



        Riskiprofiilit (Laajennettu)- Teknologiariski: Keskitaso - Kiinteäoksidipolttokennot ovat kypsää teknologiaa, mutta kaupallinen skaala onvielä kasvuvaiheessa.- Rahoitusriski: Keskitaso-korkea - Kassavirta negatiivinen, mutta IRA-tuki ja kasvava tilauskanta parantavatnäkymiä.- Markkinariski: Keskitaso - Datakeskusten energiavarmuus lisää kysyntää, mutta investointisyklit voivatviivästyä.- Poliittinen riski: Matala-keskitaso - IRA-tuki on vahva, mutta poliittinen ilmapiiri voi muuttua.- Kilpailuetu: Korkea - Teknologiaetu (SOFC) ja vahvat asiakkuudet.- Orsted (Tanska)- Teknologiariski: Matala - Offshore-tuuli on vakiintunut teknologia.- Rahoitusriski: Keskitaso - Suuret projektit vaativat paljon pääomaa, mutta tase on vahvistunut alaskirjaustenjälkeen.- Markkinariski: Keskitaso-korkea - Offshore-tuulivoiman kustannusinflaatio ja projektien viivästykset.- Poliittinen riski: Matala - EU ja USA tukevat offshore-tuulta.- Kilpailuetu: Korkea - Maailman johtava offshore-kehittäjä.- Vestas (Tanska)- Teknologiariski: Matala - Tuuliturbiinit ovat kypsää teknologiaa.- Rahoitusriski: Matala-keskitaso - Tase kunnossa, huoltoliiketoiminta tuottaa vakaata kassavirtaa.Riskiprofiilit (Laajennettu)- Markkinariski: Keskitaso - Tuulivoiman investointisyklit herkkiä koroille ja raaka-ainehinnoille.- Poliittinen riski: Matala - EU ja USA tukevat tuulivoimaa.- Kilpailuetu: Korkea - Suurin turbiinivalmistaja, vahva huoltoliiketoiminta.- Plug Power (USA)- Teknologiariski: Keskitaso - Vetyteknologia toimii, mutta kaupallinen skaala on kesken.- Rahoitusriski: Korkea - Kassakriisin riski, rahoitusjärjestelyt ratkaisevia.- Markkinariski: Keskitaso - Vihreän vedyn kysyntä kasvaa, mutta investoinnit voivat viivästyä.- Poliittinen riski: Keskitaso - IRA-tuki tärkeä, poliittinen epävarmuus vaikuttaa.- Kilpailuetu: Keskitaso - Hyvä asema vedyn infrastruktuurissa, mutta kilpailu kovenee.- Kempower (Suomi)- Teknologiariski: Matala - Latausratkaisut ovat kypsää teknologiaa.- Rahoitusriski: Matala - Tase vahva, kassavirta paranee skaalaedun myötä.- Markkinariski: Keskitaso - EV-markkinan kasvu hidastui 2024-2025, mutta pitkän aikavälin trendi vahva.- Poliittinen riski: Matala - EU tukee latausinfrastruktuuria.- Kilpailuetu: Keskitaso-korkea - Laadukas tuote, vahva asema Euroopassa
        KL yleisö foorumi


    • Anonyymi00011

      rahastot kauppa käy

      • Anonyymi00012

        Ei käy.

        https://www.energinyheter.se/20260504/34691/kalifornien-stoppar-miljardkrav-vatgasprojekt

        "markkinat"


      • Anonyymi00013

    • Anonyymi00014

      Cell Impact on ruotsalaisten firma, se on saanu sopimuksen ja lisää kauppaa on tulossa. Ei muutakuin painuhan ostoksille, Minulla itsellä on 2,5 miljoonaa kpl ihan syystäkin.

      t. vinkkivinkki

    • Anonyymi00015

      ...

    • Anonyymi00017

      ei suomi niin rikas tai tiuhaan asuttu että ois varaa vetyyn, lienee edullisempaa sähköistää kaikki tiet kuin maksaa viisinkertaista polttoainehintaa.

      • Anonyymi00021

        vihreät maksimoineet sitovasti Suomen köyhyyden


    • Anonyymi00018

      datakeskukset tarvii vetyä-jäähdytys? niin uutiset kertoo

    • Anonyymi00020

      VETY - OSAKKEET
      Nyt alkaa olla kiire, ellei ole jo myöhässä. Nopeimmista tulee multimiljonäärejä.
      Tuskin hitaan suomalaiset huomanneet mistä sitä rahaa tulee.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe