Onx kellään kokemusta kauppateknikon kurssista?
Olen aikeissa hakea siihen mutta olen epävarma.
Olen aikeissa hakea siihen mutta olen epävarma.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mietin vaan, vieläkö kauppateknikon tutkintoa edes on olemassa?? Työmarkkinoilla sillä ei varmaan ole enää mitään arvoa.
Harkitse edes tradenomin opintoja!!
Katso:https://www.markinst.fi/product.aspx?SectionId=2608
Kauppateknikon tutkinto on hyvä pohjakoulutus kaupan- ja markkinoinnin alalle, etenkin jos ei ole aikaisempaa koulutusta alalta.¨
Edellinen kirjoittaja kommentoi: "Työmarkkinoilla sillä ei varmaan ole enää mitään arvoa."
Tietoa ja ammattitaitoa arvostetaan työmarkkinoilla. Kaksivuotinen kauppateknikon tutkinto antaa käytännönläheistä tietoa alalta.
Merkonomin tutkinto on toinen vaihtoehto, kauppateknikon tutkinnolle, tai sen lisäksi.
Ehdotettu tradenomin tutkinto on korkeakoulututkinto ja antaa asiantuntijan, sekä esimiehen ja johtamisen tiedot ja taidot. Ensimäisenä vaihtoehtona, aikuisopiskelijalle en näkisi kuitenkaan tätä sen vaativuuden vuoksi. Pitäisi olla joku muu tutkinto ensin ja sen jälkeen voisi syventää tietojaan tradenomin tutkinnolla.
Edellinen toteaa lopuksi: "Harkitse edes tradenomin opintoja!!"
Miksi edes? Aivan kuin muut olisivat aliarvostettuja tradenomin tutkinnon rinnalla.
Ei tutkintonimike tee siitä arvostettua tai parempaa muihin nähden. Itse olen opiskellut kaikki tässä esille tulleet tutkinnot ja sanoisin, että kauppateknikon tutkinto on ollut kaiken perusta ja myös vaativin näistä, siitäkin huolimatta, että se ei sisällä kieliopintoja. Kielet tulivat mukaan merkonomin tutkinnossa ja siinäkin sain ruotsin vaihdettua venäjään, jota olin aikaisemmin opiskellut. Kielet eivät nykyisin ole kynnyskysymys opiskelussa. Niitä joutuu- ja pitääkin opiskella, mutta oppilaitos joustaa opiskelijakohtaisesti, vapauttamalla kokonaan, tai vaihtamalla opiskelijalle sopivaksi kieleksi. Tiedon lisääntyessä alasta, opiskelu myös helpottuu, mutta ei ole kuitenkaan mitään läpihuutojuttua ollut. Tee päätös opiskelemaan ryhtymisestä ja panosta siihen täysillä. Älä jätä kesken mitä aloitat, jos sen teet, kadut koko loppuelämäsi. Tsemppiä sinulle. Minä ehdottaisin sinulle merkonomin tutkintoa ja jos olisi mahdollisuus suorittaa se oppisopimuksella, silloin eivät taludelliset tekijät ole suurena esteenä opiskelulle, koska se yleensä on maksutonta opiskelua. Katso:http://www.eniro.fi/query?stq=0&partnerid=s24&what=web&q=merkonomin oppisopimus&submit=Hae
Toinen vaihtoehto on iltaopiskelu, jota itse harrastin. Tsemppiä sinulle ja onnea opiskeluusi, valitsit minkä muodon tai tutkinnon tahansa.
Heippa!
Itse suosittelen kyllä kauppateknikon tutkintoa. Onhan se rankkaa opiskella työn ohella..
Tunnen monia esim. myymälävastaavia jotka ovat juuri kauppateknikkoja!! Ja oma pomonikin on sanonut että arvostaa todella paljon kauppateknikkoja!! He kun ovat opiskelleet alaa työn ohella mikä on varmasti rankempaa kuin opiskella päivisin.. Siis tämä oli hänen mielipiteensä.. Esim. itselleni se oli aika rankkaa. Ensiksi olin päivät töissä ja sen jälkeen piti jaksaa avata kirjat ja alkaa opiskelemaan. Lisäksi osan opiskeluista suoritin äitiysvapaalla ja ei sekään helppoa ollut kun oli vauva hoidettavana!! Usein jouduin lukemaan öisin kun vauva nukkui..
Mutta nyt on sitten kauppateknikon paperit "taskussa"..
Jos haluat lisätietoa tutkinnosta niin soita suoraan Markkinointi-instituuttiin.. siellä on niin ihania ihmisiä, että heidän kanssaan on tosi kiva puhua. Ja voit suoraan vaikka pyytää puhelimeen A. Granlundia.. Hän oli oma koulutussihteerini ja on tosi ihana ihminen. Motivoi koko opiskeluajan opiskelemaan..
Ei kun hakupaperit sisään vaan.. ;o)
Terv.Tiituliine
Olen suorittanut muutama vuosi sitten tämän tutkinnon. Minulla on pohjakoulutuksena korkeakoulututkinto ilman talous-, kirjanpito- ynnä henkilöstöasioita, joita kuitenkin omassa yrityksessäni.
Mielestäni tämä on hyvä perustutkinto monelle alalle, vetää vertoja vähintään merkonomin tutkinnolle. Yksi työntekijöistäni suorittaa nimittäin merkonomin tutkintoa nyt oppisopimuskoulutuksella, joten voin hyvin verrata näitä keskenään.
Opiskelu vaatii sisua, ei tule ilmaiseksi. Itselläni, kun on korkeakouluopinnot takana, se sujui varmasti helpommin kuin monella muulla, mutta oli antoisaa.