Ilomantsin mielenterveysongelmat

Miten paljon ilomantsilaisista on mielenterveysongelmaisia? Ihan vain palstaa lukiessa pälkähti mieleeni.
341385
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Meillä ei ole sinulle apua näissä asioissa. Hakeudu vaikkapa Niuvanniemeen.

4Äänestä

Suurimmalla osalla kyläläisitä mielenterveys ja lisäksi päihdeongelmia. Kylä on hoitolaitoksia täynnä mutta silti pulaa mt-hoitopaikoista. Eläkkeelle jäädään Ilomantsissa parhaassa työiässä tai jo ennen sitä.

4Äänestä
  • No mitä muita mahdollisuuksia on?

    Äänestä

Onhan nämä jutut täällä aivan sairaita.

3Äänestä
  • Aivan sairaita? Totuuden puhuminen tuppaa sattumaan

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aivan sairaita? Totuuden puhuminen tuppaa sattumaan

    🤯🥵🤒

    1Äänestä

On tehty tutkimus. Ilomantsilaisista 50% on mielenterveys ongelmaisia. Loput 50% on täys hulluja ja puli ukkoja.

3Äänestä
  • Ja sinä oot molempia.

    1Äänestä

Puhu äänellä jonka kuulen..

Äänestä

Yleensä heillä, joilla on tarve etsiä vikaa muista on itsellään vikaa päässä - ja tämä on vain osoitus siitä.

Äänestä

Selvisi sekin asia. Elikkä sulla on vikaa päässä kun arvelet toisilla olevan vikaa päässä. 😄

1Äänestä
  • Niin on. Mutta ei se minua haittaa. :)

    Äänestä

Ok. 🤣

Äänestä

Jatkakaa kahjut tätä tasokasta keskustelua.

Äänestä

Tästä voitte hullut jatkaa.

Äänestä

Tutkimus työtä jatketaan. Mielen terveys ja jopa hulluus on keskittynyt Ilomantsiin. Ei missään pienillä paikkakunnilla ole asukas lukuun nähden niin paljon ongelmii. 🤨

Äänestä

Osa on myös ottanut pippelin suuhun kirjaston vessassa

Äänestä
  • Kuinka SINÄ sen tiedät? 🤭

    1Äänestä

No ainakin sinä aloittaja olet!

Äänestä

Asiallista keskustelua.

Äänestä

Kaikki on kaljuja.

Äänestä

Tämä on teille hulluille tarpeeksi järkevä keskustelu.

Äänestä

Pääsin poikkeen niuvanniemeltä. Eiköhän jatketa tätä juttuu.

Äänestä

On tainnu joku toinenkin päästä pois niuvanniemeltä. Kahjuja kommentteja ilmestynyt.

Äänestä
  • Yhä useammalla on älypuhelin jolla kirjoittaa. Palsta on pahasti addiktoiva, minäkin luen tätä puoli kolmelta yöllä, kun pitäisi nukkua.

    Äänestä

Persu öyhöttää matumatumatumatumatu... 😱

Äänestä

Hulluja kaikki öyhöttäät matumatumatumatumatu pieru. 😱

Äänestä

On tainnu hullut ruveta lakkoon ei kukaan oo jatkanut tätä järkevää keskustelua.

Äänestä
  • Paitsi sinä

    Äänestä

Kaiken hulluin on se joka sanoo toista hulluksi etkö sitä tiedä. Jatkakaa hullut tätä erittäin järkevää keskustelua. 😱

Äänestä

Niuvan nimeltä oli hoijokki karannut varmaan Ilomantsista kotosin.

Äänestä
  • Yksi ilomantsin vajakki puukotti aikoinaan joensuussa ihmistä keskellä päivää sen takia kun tällä oli tumma iho...

    Äänestä

No niin. Taas todistettu että Ilomantsissa vakavia mielenterveys ongelmia. Yksi läksi taas lautoihin. Synkkä kylä. Mitä pitäisi tehä? Olispa vielä niin että kaikki pahan tekijät vielä Siperiaan. 😆

Äänestä

Ilomantsiin pitäs rakentaa vankila ja mieli sairaala. Omasta kylästä täyttys paikat aika pitkälti. Voishan sitten tuoda vekuloita muualtakin. Vankilat on täynnä nyt suunnittelevat uuden rakentamista sen paikka voisi hyvin olla ilomantsi. Mielisairaala myös tänne toisi paljon työpaikkoja. Tyhjillään olevat omakotitalon kävisi työssä käyville kaupaksi. Tarvittas vangin vartijoita ja mielisairaan hoitajia. Parhaita sijoitus paikkoja tälläiset kuolevat kylät. 🤔

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten paljon ilomantsilaisista on mielenterveysongelmaisia? Ihan vain palstaa lukiessa pälkähti mieleeni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu