Rangaistus olisi ehdollinen!

Anonyymi-ap

Espanjan paikallispoliisi otti miehen kiinni Orihuela Costalla lähellä Alicantea tammikuussa. Tällä hetkellä mies odottaa asiansa käsittelemistä Madridin kansallisessa keskusoikeustuomioistuimessa. Tuomioistuin ratkaisee, luovutetaanko hänet Suomeen. Mies on ilmoittanut vastustavansa luovutusta.

– Nyt me odottelemme, luovutetaanko hänet vai ei. Lähtökohta on se, että hänet luovutetaan. Harkitsen myös sitä, että pyytäisimme Espanjalta miehen kuulemista paikan päällä.

Kuuleminen Espanjasta käsin olisi kevyempi ratkaisu kuin miehen kuljettaminen Suomeen.

– Vapauden menetystä pitäisi pyrkiä välttämään.

Espanjan ja Suomenkin mediassa esiintynyt tieto, että mies olisi saanut Suomessa kahdeksan vuoden vankeustuomion ei pidä paikkaansa.

– Häntä ei ole tuomittu mistään rikoksesta, Lampén toteaa.

Enimmäisrangaistus vainoamisesta ja törkeästä kunnianloukkauksesta on molemmista kaksi vuotta vankeutta.

– Kokonaisuudessaan teoreettinen enimmäisrangaistus voisi olla kahdeksan vuotta, mutta sellaista ei ole odotettavissa. Olen lähtenyt siitä, että rangaistus olisi ehdollinen.

Mies on työllistänyt poliisia paljon jo vuosien ajan. Hän kokee, että monet eri viranomaiset ovat kohdelleet häntä väärin. Mies on tehnyt sadoittain kanteluita ja rikosilmoituksia poliiseista, tutkinnanjohtajista, syyttäjästä ja tuomareista.

Mies työllistää myös esimerkiksi valtakunnansyyttäjän toimistoa.

3

477

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä se koppiin pääsee ja joutuu maksamaan kovat korvaukset.

      • Anonyymi00002

        En usko että joutuu koppiin mut korvauksia joutuu toivottavasti maksamaan


    • Anonyymi00003

      Selviää helpolla ! Hyvä juttu 👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe