Toimeentulotukeen helmi-maaliskuussa tehtävät tiukennukset osuvat erityisesti noin 49 000 tulottoman ihmisen ryhmään tuen perusosan leikkaamisen vuoksi, arvioi Kela. Ansiotulovähennyksen poisto vaikuttaa työssäkäyviin tuen saajiin, joita on vastaava määrä.
Kelan mukaan työikäisiä tulottomia oli viime vuonna noin 49 000, kun joukko rajattiin vähintään kolme kuukautta peräjälkeen tulottomina olleisiin. Tulottomat ihmiset eivät saa ensisijaisia etuuksia tai ansiotuloja.
Tulottomat ovat Kelan mukaan tyypillisesti alle 35-vuotiaita miehiä, jotka asuvat yksin.
Kelan mukaan työikäisiä tulottomia oli viime vuonna noin 49 000, kun joukko rajattiin vähintään kolme kuukautta peräjälkeen tulottomina olleisiin. Tulottomat ihmiset eivät saa ensisijaisia etuuksia tai ansiotuloja.
Tulottomat ovat Kelan mukaan tyypillisesti alle 35-vuotiaita miehiä, jotka asuvat yksin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hallituksen mulkunpaiseapinat pitäisi laittaa oikeaan vastuuseen kansanmurhasta.
Monta on murhattu ja eikö hallintokanne riitä rangaistukseksi?
.
apina
Olkaa tarkkoina: KELA:n etuuskäsittelijät eivät välttämättä huomioi perustoimeentulotuen laskelmia tehdessään ansiosidonnaisen päivärahan porrastuksia, vaan laskevat että ihminen saa ansiosidonnaista "täydellä summalla"
Laitoin oikaisuvaatimuksen.
Katsokaa, ettei teitä kusettaa tässä nyt!!
Minulle kävi samoin ja siksi en saa asumis-ja toimeentulotukea vaikka lain mukaan olisin siihen oikeutettu.
Apina!
Oleellinen kysymys on miksi nuo 49 000 ihmistä ajattelevat että työssä käyvien pitäisi kustantaa heidän elämä.
Ei ne mitään ajattele.
Heillä on ihan kieroutunut ajatusmalli, mikä on irtautunut todellisuudesta.
Ei perustuslaki vaadi niiltäkään 49000 ihmiseltä mitään poliittista ajattelua, jokaisella on oikeus ajatella mitä huvittaa tai olla ajattelematta kokonaan.
Olennaisempaa kuin ajattelujen kyselemiset, on se että perustuslailla taataan sosiaaliturva kansalle, ja sinäkin voit noiden "työssä käyvien" kaveriesi kanssa ajatella että miksiköhän se oikeus on alun alkaenkin tehty juuri näin.
Ei tästä asiasta mitään keskustelua saa, sosiaaliturvan olemassaololle on varsin vahvat syyt, ja jos sinulle ei ne syyt ole riittävät, sitten voit mennä muuttamaan niitä sääntöjä eduskuntaan. Luullakseni sinulle sopiva puolue olisi Kokoomus, johon yleensä kasautuu kaikenlainen kansan oikeuksien näkökulmasta heikompi aines.