Kaveri kehui Utötä mahtavaksi paikaksi. Kuulemma ilmainen, mutta ei muita palveluja kuin kauppa ja huussi. Sopisi meille, kun vihdoinkin on tarpeeksi iso paatti alla.
Kokemuksia?
Kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saari on nyt auki pientä nurkkaa lukuunottamatta siviileille. Majakka, vartiotornit, tykit, rantavajat, ulkosaaren kauneus ja karuus.
Kannattaa mennä! Kesäkuussa käyneenä huomioita: pieni satama (tila), kyitä omiksi tarpeiksi (hyvä tietää). Isommalla tuulella Itämeren aallot...
Kyllä Jurmo on ykkönen, jos ulkosaariston kaunetta ja karuutta hakee.
Utö on räjäytelty sieltä täältä. Onhan laiturimiljöö hieno, mutta ollaan kuin sillit suolassa kylki kyljessä. Huonolla kelillä kaikki nyhjäävät kaijassa, kun kukaan ei uskalla lähteä yrittämään ulospääsyä.
Väärinkäsitysten välttämiseksi:
Ainut puolustusvoimien alue, joka on avautunut siviileille, on Kesnäs, jolla sijaitsevat mm. ampumaradat, kompostori sekä muutama kantalinnoite. Onhan se suurin yksittäinen sotilasalue, mutta vain yksi neljästä.
Tuo "pieni nurkka", joka on edelleen suljettu siviileiltä, käsittää kasarmialueen (Enskär), patterinmäen ja merivalvontatornin ympäristön sekä sen takaisen niemen (Kattrumpan). Alueet on selkeästi merkitty keltaisilla kylteillä ja porteilla, ja niitä valvotaan vuorokauden ympäri.
On se Utö silti loistava paikka, enkä toiseen vaihtaisi. TJ61.
Kasarmialue ei ole enää "suljettua" aluetta, vaan se on ostettu hotellitoimintaa varten, joka käynnistynee kevään 2008 aikana.
Joskus 70- ja 80-lukujen vaihteessa tuli kesäisin oltua töissä ko.paikassa ja sukulaisia oli noin 7 vuotta sitten vielä töissä vakituisestikin utössä. Paikka on hieno ja varsinkin syksymyrskyt olivat kokemisen arvoisia, mutta vain maankamaralta katsoen..
Satama on kuitenkin suojaisa kaikilla tuulilla.
Käärmeitä en muista nähneeni, mutta sammakoistahan tuo saari on kuuluisa - niitä meinaan piisaa.
Okei, saari on pieni ja karu, joten se on aika äkkiä nähty. Kuitenkin se on vakituisesti asutettu ja todellinen ULKOsaari, ei ihan tavallinen siten.
Kyllä niitä käärmeitä riittää Utössä pilvin pimein, niinkuin muissakin saaristomeren kansallispuiston saarissa ja tähän on selkeä selityskin.
Ovat herrat suuressa viisaudessaan päättäneet, että saaristomeren kansallispuiston lintukantaa suojellaan hävittämällä linnun munia popsivat minkit saarilta. Näin tehtiin ja samalla hävitettiin kyiden suurin luontainen vihollinen, eli nyt kyyt pääsevät lisääntymään kohtuullisen rauhassa.
Muutama kesä takaperin oli paikallinen nuorukainen tappanut Utön saarelta yksin yli sata kyytä ja silti niitä riitti lomaillessamme tontilla ihan riesaksi asti.
Kuinka iso paatti sinulla on? Utöseen pääsee vaikka pulpettiveneellä tyynellä kelillä mutta aluellaa aallokkoa on lähes aina ja ei aivan pienimmästä päästä. Joten säätiedotukset numero uno, "isokin" vene käy pieneksi Utön vesillä nopeasti.