Aurinkosähköä tulee kilowatti kaupalla mutta paneelit on lumen alla. Yhden puhdistin ja YLI PIIKITEHO WATTIA TUOTTO! Muita en pysty puhdistamaan. Hullut asentaa katolle ellei lumen poisto ole mahdollista.
Ei katolle paneeleita EI koskaan
10
266
Vastaukset
- Anonyymi00001
+ Nyt uudet paneelit kaksipuoleisia joten maahan pystyyn. Pysyvät lumettomina ja ilmavirta jäähdyttää ne jolloin tuotto kasvaa entisestään. Katolla paneelit kärsii sekä lumesta, että myös kuumuudesta.
- Anonyymi00002
Se on just noin. Maateline ja puolikaaren muotoon jonkin verran niin aamu ja ilta valoisa aika tasaantuu omaan käyttöön paremmin.
- Anonyymi00003
Auringon säteily ja rad. akt. taustasäteily
Säteilyteho
0,055 k W/m2
UV-indeksi
0
0.5
Taustasäteily
0.142 μSv/h
0.138 / 0.157 - Anonyymi00004
Melko harvassa omakotitontit, joihin voisi pystyttää "paneelimetsän". Yhtä harvassa sellaiset seinät, joihin voisi asentaa paneeleita.
Taajamaolosuhteissa katto on yleensä ainoa mahdollinen paikka. Lumien poisto katolla olevien paneelien päältä on turhaa ja jopa vaarallista puuhastelua.- Anonyymi00005
Lumien poisto ei ole turhaa. Paneelit tuottaa sähköä harmaallakin kelillä. Voidaan verrata hybridiautoon joka kaupunki ajossa jarrutusenergian keventäen kiihdytystä eli pienentää kulutusta. Samoin käy omakotitalossa vaikka vain osan kulutuksesta avustaa myös sillä harmaalla kelillä. Mutta jos ei kiinnosta aurinkopanerlit niin älä missään tapauksessa hommaa niitä itselle mutta eikö ole asiallista että annat muiden hankkia ne ja kommentoit niitä asioit mitä itse harrastat.
- Anonyymi00006
23kWh ei lumenalla olevista paneeleista,ihan hyvin vs jos olisi lumenalla.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Lumien poisto ei ole turhaa. Paneelit tuottaa sähköä harmaallakin kelillä. Voidaan verrata hybridiautoon joka kaupunki ajossa jarrutusenergian keventäen kiihdytystä eli pienentää kulutusta. Samoin käy omakotitalossa vaikka vain osan kulutuksesta avustaa myös sillä harmaalla kelillä. Mutta jos ei kiinnosta aurinkopanerlit niin älä missään tapauksessa hommaa niitä itselle mutta eikö ole asiallista että annat muiden hankkia ne ja kommentoit niitä asioit mitä itse harrastat.
Kiinnostaa toki, onhan meilläkin paneelit. Vuosituottoa ollut +- 4500 kWh vuodessa - tai oikeammin puolessa vuodessa. Muutaman kilowattitunnin / muutaman euron takia en todellakaan lähde katolle lumia pudottelemaan.
Toisekseen, eipä tuotto pilvisellä / sateisella säällä ole kesälläkään kummoinen. Tuotto hiipuu heti, kun auringon säteet eivät osu enää paneeleihin, vaikka valoisaa olisikin. - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kiinnostaa toki, onhan meilläkin paneelit. Vuosituottoa ollut - 4500 kWh vuodessa - tai oikeammin puolessa vuodessa. Muutaman kilowattitunnin / muutaman euron takia en todellakaan lähde katolle lumia pudottelemaan.
Toisekseen, eipä tuotto pilvisellä / sateisella säällä ole kesälläkään kummoinen. Tuotto hiipuu heti, kun auringon säteet eivät osu enää paneeleihin, vaikka valoisaa olisikin.Niinpä kun on katolla ei niitä tule puhdisteltua se on juuri niin. Tuotto tosiaan vähenee ei aurinko päivänä mutta itseä piristää kummasti kun se pilvinen synkkä päivä ja tulee vain vähän vaikka kilowatin luokkaa tunnista toiseen ja riittää talon toimintojen ylläpitoon silloinkin. Tyytväinen myös silloin kun ilta tulee ja vielä näkyy 300w tuottoa. Vaikka aurinko ei paista niin watteja tulee hyvin. Oikeastaan lähinnä harmittaa kun aurinkopaistaa suoraan paneeleihin ja menee yli tarpeen tuotto. Mikroinverttereitä ja ilmeisen hyvät paneelit kun vain yöllä pimeässä ei tuota.
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Niinpä kun on katolla ei niitä tule puhdisteltua se on juuri niin. Tuotto tosiaan vähenee ei aurinko päivänä mutta itseä piristää kummasti kun se pilvinen synkkä päivä ja tulee vain vähän vaikka kilowatin luokkaa tunnista toiseen ja riittää talon toimintojen ylläpitoon silloinkin. Tyytväinen myös silloin kun ilta tulee ja vielä näkyy 300w tuottoa. Vaikka aurinko ei paista niin watteja tulee hyvin. Oikeastaan lähinnä harmittaa kun aurinkopaistaa suoraan paneeleihin ja menee yli tarpeen tuotto. Mikroinverttereitä ja ilmeisen hyvät paneelit kun vain yöllä pimeässä ei tuota.
Katto on meillä ainoa mahdollinen paikka paneeleille ja vaikka olisi isompikin tontti, niin paneeleita en pihalle huolisi.
Paneelien tuotto on lokakuusta maaliskuun loppuun on mitätöntä, olipa ne asennettu mihin vaan.
En muuten ole nähnyt isoiltakaan paneelikentiltä putsattavan lumia. Siis sellaisilta, joissa on satoja - ehkä jopa tuhansia paneeleita.
- Anonyymi00009
300 w twholla ei twe mitään siis 0,3kw on tyhjän janssa jis maksat paneeleista maltaita ja reijität vielö,ehjän katosi
Mielipide minulta kesksutelu palstalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869