jotka olet elämäsi varrella saanut ?
Mitkä ovat parhaita neuvoja
33
273
Vastaukset
- Anonyymi00001
Elä elämäsi niin että kun teet siitä tiliä, kätesi eivät vapise.
- Anonyymi00010
Keltaista lunta ei kannata syödä!
- Anonyymi00002
Enpä varsinaisesti ole saanut elämänohjeita evästykseksi, mutta jos joku
asia on mennyt pieleen aina on joku "viisas" sanomassa:
Olisit tehnyt niin tai näin ! - Anonyymi00003
Yksi hyvä neuvo on: "Älä neuvo muita jos ei sinulta neuvoa pyydetä !"
- Anonyymi00004
Kyllä kai sitä neuvoa voi jos esim töissä näkee, että työkaveri tekee jonkun asian väärin, tai helpomminkin voisi tehdä. itseä ainakin harmittaisi kovastikin, jos vuosia on tehnyt jotain vaikeamman kautta ja tottunut tiettyyn työtapaan, kun sitten joku neuvoo että homman vois tehdä helpomminkin, kumpa joku ois neuvonu aikaisemmin.
- Anonyymi00006
Tässä on keino
Olen ottanut etäisyyttä lässyttäjiin jotka eivät rikastuta elämääni ideoilla jne
Joiden kanssa ei voi pallotella ja miettiä toimintaa
Eikä tehdä yhteistyötä
Askelia ja pitkiä ja vastakkaiseen suuntaan - Anonyymi00009
Ei voi mennä neuvomaan. Mutta voi sanoa, haluatko että näytän miten minä teen. Esim. minä teen asioita vaikeimman kautta että saan liikuntaa. Turha tulla sanomaan mitään.
- Anonyymi00005
asia on mennyt pieleen aina on joku "viisas" sanomassa:
Olisit tehnyt niin tai näin !
Tässä relativistisessa yleistyksessä paljastuu mikset selvinnyt, mikä oli elämäsi virhe
Et osannut valita osaajaa neuvojaksi
Lässytit väärien kanssa tasaveroisesti jälkeenpäin turhaa
Menetelmä: päättele osaaja
Kuuntele etukäteen osaajaa
Valmistele toiminta - Anonyymi00007
Tässä on menty irtotukkina pitkin elämänvirtaa ilman neuvoja
- Anonyymi00008
Hyvin kaikki menöö.
~ J. Hanhinen - Anonyymi00011
Elä reilusti ja kuole komeesti; mummoni sanoin.
- Anonyymi00012
"Parhaat" neuvot saa aina jälkeenpäin "Enkö minä sitä sanonut"-tyypeiltä.
- Anonyymi00013
Älä neuvo jos ei kysytä. Älä puutu muitten asioihin. Pidä huolta omista
asioistasi. - Anonyymi00014
Ole rahallinen ja kunnioita muita. Tämän neuvon sain kotoota.
- Anonyymi00015
Ole rehellinen piti lukea
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ole rehellinen piti lukea
Miten se kunnioitus näkyy? Muodollisena kohteliaisuutena, asioiden välttelynä? Keskustelut puutaheinää?
- Anonyymi00016
Älä neuvo jos ei kysytä. Älä puutu muitten asioihin. Pidä huolta omista
asioistasi
Lässytä elämäsi pinnallista pölinää näiden ksnssa
Kutsu näitä ystäviksesi
Eräänä päivänä heräät tajuamaan että et edes tunne heitä vaikka olet lässyttänyt 50 vuotta näiden kanssa- Anonyymi00017
Että sellaisen ohjeen olet saanut.
- Anonyymi00020
Työ tekijäänsä neuvoo.
- Anonyymi00021
Pikkusena kentällä palloa potkittiin, äiti huusi 'syömään!'...se oli yksi.
Olen huvittuneena lukenut ketjua ja sormiani syyhysi kirjoittaa äitini neuvo kun 17- vuotiaana lähdin Tukholmaan leipää tienaamaan.
"Älä tule kotiin lapsi kainalossa."
En tullut ja olin neuvosta kiitollinen.- Anonyymi00022
Taisit äitisi neuvoa pelätä keski ikään asti.
- Anonyymi00023
Harjaa hampaat aamuin illoin.
- Anonyymi00024
Lähinnä kehnoja neuvoja.
Hokasin jo varsin nuorena, pitää itse osata ajatella ja tehdä päätöksiä. Muitten ohjeita ja neuvoja noudattaen useimiten kaikki menee päin persettä.
Ei sinällään häävisti ollut, keneltä kysellä. Ehkä jos ois ollut laajemmin ja erilaisia ihmisiä, ois oppinut neuvojakin kyselemään. Mennyt kuitenkin aina yritys/erehdyd, tai kantapään kautta.
Sinällään ok. Kun väkiselläkin joskus menee homma munilleen, syyllinen helppo löytää, kattoo vaan peiliin. Käytännössä aina turha yrittää syyttää muita omista virheistään. Ja on sekin oma virhe, jos tekee jonkun ulkopuolisen neuvosta asian päin persettä.
Jepjep, näin menty ja mennään edelleen. Ei kyllä hirveesti ole ollut vaihtoehtojakaan.
=DW= - Anonyymi00025
Olen antanut itselleni neuvon: Toimi omatuntosi mukaan.
- Anonyymi00026
Meinata ei saisi milloinkaan .........
https://youtu.be/Ij1pyY2bI-8
Gubbe 77- Anonyymi00027
Valamon vanhuksen neuvo: "Lankesit, - nouse taas"!
- Anonyymi00028
pörssin nousuveden laskiessa paljastuu laskuvedessä
kuka on alasti - Anonyymi00029
Syö lautases tyhjäksi!
Herrojen pöytien alla on vain murusia. - Anonyymi00030
Jos et ole lukenut - vähintää puoli vuotta menee, tämä on minimi - ajatuksella Marxin Pääoma 1 ja 3 (osaa kaksi ei lueta heikkotasoisena) ja
jolloin ymmärrät sosialismin työnarvoteoriaa
niin valtaosa vasemmistolaisuutta on kateutta
Sillon ohje on VÄLTÄ KATEUTTA
evoluutiopsykologian näkökulmasta kateus on luolaihmisen selviytymismekanismi ja oikein hyvä
Yltäkylläisyydessä nykyisin kateus - joka on tämän palstan koossapitäviä voimia - on haitta persoonallisuudelle - Anonyymi00031
Ällös mene huvinpäiten sorkkiin luonnossa näkyvää ampparipesää. Muina sälleinä kävelin puistonvierikoivun alta. Ison koivun haarassa näkyi ampiaispesä. Joku keltaviirutakkinen vei pesään omia viemisiään.
Olin jo ohi kun yksi niistä lensi lippikseeni ja ryömi iholle. Ilman mitään hätistelyy se hypähti naamalleni ja ampui piikkinsä.
Luin myöhemmin, että niiden piikki on kiinteä ja että piikkinsä pistänyt amppari oli tehnyt tehtävänsä Linnunradan eliöstössä...että se kuolisi. Miten lienee? masahito.- Anonyymi00032
onkstää joku provo
piikissä on oma pumppu joka jää roikkumaan ihoon ja pumppaa apitoksiinia
myrkkynä, tätä käytetään myös voiteena
https://www.naturitas.fi/p/kosmetiikka-ja-hygienia/kehonhoito/lihasvoiteet/apitox-voide-60-ml-kermaa-prisma-natural
piikki jää siis kiini ihoon kuin nuoli jossa on väkäset
samalla mehiläisen takapuoli repeytyy ja levittää feromonia isoamyyliasetaatti
joka saa kaikki mehiläiset
hyökkäämään kimppuusi
vaikka itse sanoman lähettäjä kuolee - Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
onkstää joku provo
piikissä on oma pumppu joka jää roikkumaan ihoon ja pumppaa apitoksiinia
myrkkynä, tätä käytetään myös voiteena
https://www.naturitas.fi/p/kosmetiikka-ja-hygienia/kehonhoito/lihasvoiteet/apitox-voide-60-ml-kermaa-prisma-natural
piikki jää siis kiini ihoon kuin nuoli jossa on väkäset
samalla mehiläisen takapuoli repeytyy ja levittää feromonia isoamyyliasetaatti
joka saa kaikki mehiläiset
hyökkäämään kimppuusi
vaikka itse sanoman lähettäjä kuoleevielä siis, tämä on mehiläinen. sen sijaan ampiainen pistää ja lähtee uusiin seikkailuihin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934