Miten ihneessä meillä voi olla työttömiä niin paljon kun väitetään? Kun katsotaan esimerkiksi mol.fi sivujen kautta vapaat työpaikat pohjois.savossa niin hämmästyttää. Eikö niitä työpakotteita voisi lätkiä myös etelä -suomalaisille ja ohjeistaa hakemaan työtä täältä. Samoin toki paikalliset.
Työttömyys
12
438
Vastaukset
- Anonyymi00001
Puistattaa ihan jo ajatuskin että joutuis aamulla heräämään kuuden aikaan...hui!!.. ja sitten jotain tekemään koko ajan ilta neljään saakka. Arvatkaa kiinnostaako?
- Anonyymi00002
Ihan hirvittävää 😱
- Anonyymi00010
Anonyymi00002 kirjoitti:
Ihan hirvittävää 😱
Ja kädetkin paskaantuu.
- Anonyymi00003
Kaikkia ilmoitettuja työpaikkoja ei ole edes olemassa ja osa on ilmoitettu moneen kertaan:
https://areena.yle.fi/1-72470134 - Anonyymi00004
Maahanmuuttajia on niin paljon, että se vaikuttaa lukemaan. Nämä siis työttömänä.
- Anonyymi00005
Minä olisin palkkaamassa henkilöä, mutta hakijat ovat olleet tähän mennessä huonoja
- Anonyymi00006
Millaiseen työhön?
- Anonyymi00007
Pohjois savo ja ylä savo kaksi eri asiaa..iisalmi tänään 129 työpaikkaa niistä heittämällä 10 joita ei edes ole olemassa ja muutama joihin pääsee töihin ostamalla ensin yrityksen esim. tämä tokmannilla oleva kahvila.
- Anonyymi00008
Ulkomailta hommattu työttömiä. Ilman niitä tilasto ois ok. Työllisten määrä ratkaisee.
- Anonyymi00009
Kepu/Sipilä tilasi Haaparannan kautta 35.000 kutsuvierasta työvoimapulan torjuntaan. Näistä vain 8 pros on töissä, loput 92 pros on Kelan palkkalistoilla tai eläkkeellä. Vantaalla n 20.000 ulkomaista työttömänä. Tähänkö meillä on varaa? Itse syödään velaksi!
- Anonyymi00011
kannattaa huolehtia paikalliseg siellä töihin
- Anonyymi00012
Onhan niitä, "muka työpaikkoja". Tv:sä oli ohjelma, olikon MOT, jossa asiaa käytiin läpi. Samaa työpaikkaa voi ilmoittaa monta välittäjää, eikä valvova viranomainen tarkista asioita, kertoi aivan suoraan ettei tarkistuksia suoriteta, että sillai Suomessa viranomaiset toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1995670Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta423823Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom323188Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole513078Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1592894Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava312726Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892703Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732409Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt742050Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1791975