Maatalouden tukemista lisättävä

Muuten loppuu ruoka. Jauheliha on jo vähissä.
10177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Selkeä huoltovarmuus kysymys.

Äänestä

Kaupassahan tuota on vaikka kuinka, viimeksi kun ostin niin taisi hintaa olla jotain 11-12 euroa per kg, vähärasvainen naudan jauheliha.

Ja eikös kohta se yksi vapaakauppasopimuskin astu voimaan, saa ulkomailta.

Markkinatalous on päivän sana.

Äänestä
  • Saa ulkomailta?

    Ei ulkomailta mitään saa. Pitää ostaa....

    Äänestä

Tukea on vähennettävä, että alalle jää vain ne jotka osaavat tuottaa tehokkaasti.

"Luova tuho" oli aikoinaan pääministeri Sipilän lempitermi. Sitä tarvitaan maatalouteen.

Äänestä

Yksikään Suomen maataloustuottaja ei pysty harjoittamaan maataloutta ellei yhteiskunta ymmärrä maataloustuen olevan ruuan hinnan tukemista . Otwyaan tuet tosiaan pois. Ruokaa saa jonottaa Suomeen saapuvasta laivasta meidän 6 miljoonan kansalle. Työttömän ei liioin kannata ottaa osa- aikaista työtä vastaan koska autolla ajoon työpaikalle menee päivännaikana 15 euroa , jos työpaikalle on yli 50 kilsaa. Ymmärrän ettei kannata jos työaika on vain 4- 5 tuntia/ pv..miksi valtio ei jaa matka- avustusta pitkille työmatkoille.

Äänestä
  • Ai on muka maataloustuet ruuan hinnan tukemista?

    Kun Ylen MOT:ssa esitelty tukijulli vei maataloustuilla kasvatetut vasikat Puolaan, koska siellä niistä sai paremman hinnan, niin mitenkäs ne vasikkoihin menneet tukiaset olivat SUOMALAISEN ruuan hinnan tukemista? Vai tarkoitatko, että meidän pitää tukea puolalaisen ruuan hintaa?

    Entä kun maataloustuilla ylijäämämaitoa viedään maitojauheena Kiinan elintarviketeollisuudelle, niin tarkoitatko, että meidän suomalaisten veronmaksajien pitää tukea kiinalaisenkin ruuan hintaa?

    Ja koko ajatus siitä, että kuluttaja voisi veroja maksamalla halventaa ostamansa ruuan hintaa on IDIOOTTIMAINEN. Logiikka on tasan sama kuin hölmöläisen peiton jatkamisessa:
    Ensin kuluttaja maksaa tuloveroa ja välillisiä veroja (mm. elintarvikkeiden arvonlisäveoroa) ja sitten nuo maksetut verot kierrätetään byrokratian kautta maataloustuiksi ja ruoka on muka muuttunut halvemmaksi? Ostovoimaan nähden ruoka muuttuu KALLIIMMAKSI maataloustukia varten kerättävien verojen takia.

    Äänestä

Ja joka joulu loppuu suomalaiset kinkut.

Äänestä
  • Seuraavaksi loppuu mämmi! 🤣🤣🤣😁😁

    Äänestä

Onko kinkkujen loppuminen osoitus siitä että tuottajilla menee hyvin.

Äänestä
  • On. Tuottajilla on mistä leikata.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Muuten loppuu ruoka. Jauheliha on jo vähissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu