Kajaanissa vain vähenee kalastajat

Anonyymi-ap

https://www.sompio.fi/artikkeli/siltaharjun-kalastajat-ovat-positiivisen-ongelman-edessa-kalasataman-vastaava-jani-aarela-kalast.
On tämä jotenkin surkuhupaisaa.
Ensin suljetaan kalasatama talveksi ja peritään älytöntä vuokraa että saadaan perata kaloja ja sitten häviävät kalastajat, mitenkä on istutusten laita kaupungilla?
Mitenkä tämä muualla onnistuu kun on ihan positiivinen ongelma ja kalastajat ovat kolminkertaistuneet?
Toki sehän on jo tiedossa ettei tämä ole aina kalastajien negatiivinen ongelma vaan välillä myös jossain muussa on se vika kuin kalastajissa.

7

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja muualla ei tarvitse maksaa samanlaisia vuokria ku n.mitä täällä tuon puhdistus ja säilöntä paikan ylläpitämiseksi.
      Toisiksi vanhintamme ammattia olisi hyvä saada harjoittaa jatkossakin kun on saatu ensiksi laitettua verkot ja pyydykset veneet ja kelkat

      Sitten ei olekkaan paikkaa missä kalat käsitellä talvella, harvemmin niitä viedään kotiin perkauttamaan rivitaloon taikka kerrostaloihin, tai en ole ainakaan vielä niin kuullut tehtävän.

      Eiköhän kaupungilla mene paljon muuhunkin turhempaan tuet kuin toisten ammattien harjoittamisen hankaloittamiseen lyömällä kokonaan jäihin.

      Yllä olevasta artikkelista selviää hyvin se miten tämä toimii muuallakin mallikkaasti ja on suorastaan positiivinen ongelma,
      Vai eikö se POSITIIVINEN voisi olla täälläkin?
      Toki jo tuo sanamuotohan on aivan uutta tälle kaupungille!

    • Anonyymi00002

      Kalasatamien ja siellä olevien kalankäsittely hallien rakentamisen rahat ovat tulleet enimäkseen voimayhtiöiden säänöstely korvauksina vesien omistajatahoille.

      • Anonyymi00003

        Ammattikalastajat rakentakoot perkaustilansa itse omilla rahoillaan. Toki yritystukea voi hakea.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ammattikalastajat rakentakoot perkaustilansa itse omilla rahoillaan. Toki yritystukea voi hakea.

        Kalankäsittelylaitos ollut jo vuosia eli ei sitä olla nyt rakentamassa vaan sen käytöstä on kyse!!


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kalankäsittelylaitos ollut jo vuosia eli ei sitä olla nyt rakentamassa vaan sen käytöstä on kyse!!

        Mitäpä sitä käyttämään, kun järvi on tyhjäksi kalustettu.
        https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/kuha-havisi-kalastajien-verkoista-oulujarvella-hyva-etta-polttoainekulut-saa-vaikka-kuinka-palj


    • Anonyymi00005

      Kalastajan ammatti tosi vaativa,vanhat kalastajat eläköityvät nuorista ei monestakaan ole tähän ammattiin siinä pitää tehdä töitä

      • Anonyymi00007

        Ihanko tosi tuu kato itse joskus paikanpäällä minkälaista tämä on!
        Meitä nuorempia olisi jotka olleet jo valmiita aloittamaan tuon ammatin ja toiset jatkaisivat sitä ns. toisessa polvessa.
        Mutta kaupunki laittaa mieluummin esim 55,000e hupirahaa Manu:n fanitapahtumaan Kajaanissa.
        Olisi saanut pyöritettyä kalasataman talven yli ja kalastajat tyytyväisinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe