YLEltä taas minulle "ystävällinen" viesti:

Hei,
Kiitos osallistumisestasi keskusteluun! Tällä kertaa viestiäsi ei julkaistu aiheesta [lihavointi] Yksi kuva näyttää: vain ulkomaalaisten työllisten määrä kasvaa, suomalaisten ei. Keskusteluja moderoidessa tarkastelemme kokonaisuutta ja valitsemme julkaistavaksi viestejä, jotka vievät keskustelua eteenpäin ja täydentävät aihetta.

Nestori Kärttynen
Suomalaisten työllisten määrä on laskenut ja maahanmuuttajien kasvanut. Samanaikaisesti tuottavuus on alentunut, keskipalkat ovat pudonneet ja valtion verotulot ovat laskeneet. Suomen valtio joutuu nyt entistä enemmän tukemaan matalapalkkaisia työssäkäyviä, jotka eivät tule palkallaan toimeen. Etenkin lapsiperheitä joudutaan tukemaan. Työllisyyden kasvu ja maahanmuuttajien määrä on suurin isoissa kaupungeissa, etenkin pääkaupunkiseudulla, missä elinkustannukset ovat korkeimmat. Valtion menot kasvavat ja samaan aikaan BKT:n kasvu pysyy matalana alenevan tuottavuuden takia. Voi kysyä, että mihin suuntaan jälkiteollinen hyvinvointiyhteiskunta on kaiken kaikkiaan menossa. Oikeistoliberaali väite on kuulunut. että "työn tarjonnan lisääminen luo työtä". Se on toteutunut tuottavuuden ja talouskasvun kustannuksella. Vasemmiston liberaalit puolestaan väittävät, että koulutuksen lisääminen luo tuottavia työpaikkoja. Vasemmistolta voisi kysyä, että mikä markkinataloudessa menee edellä ja mikä tulee perässä. Epäilen vahvasti väitettä, että koulutuksen lisääminen näinä kovina globalisaation aikoina hokkuspokkus luo hyväpalkkaista työtä. Mielestäni hyväpalkkaista työtä synnyttävät vain yritysten innovaatiot ja pitkäjännitteinen työ. Kilpailu jälkiteollisten maiden välillä on ankara kun Kiina vielä hallitsee tämän päivän globaalia markkinataloutta. Mielestäni järkevien ihmisten ei pitäisi näinä kovina aikoina uskoa sen paremmin oikeiston kuin vasemmistonkaan seireenilauluihin ja hokkuspokkustemppuihin.

Ilmeisesti viestini ei vienyt keskustelua eteenpäin YLEn haluamaan suuntaan.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tekoäly vie paljon työpaikkoja unholaan. Suomikin alkaa olla valmiiksi rakennettu.

    • Heh heh. Poistin viestistäni sanan "liberaali". Läpi meni että heilahti uusi viesti. Itsesensuuri auttoi. Tuntuu "liberaaliuden" arvostelu jotenkin napsauttavan päälle YLEn sensuurin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe