Demuille lisää leikattavaa

Kela paljastaa: Lääkekorvaukset räjähtivät lähes kahteen miljardiin euroon.
21378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

On se perkele, jos köyhälläkin on varaa lääkkeisiin!
Orpon ja Purran työ on pahasti kesken.

Äänestä

Apteekis kävin ja tuli kans mieleen, että nyt on kyllä lääkkeiden hintakehitys jääny jälkeen muusta hintakehityksestä.

Äänestä

heh, maajussithan on yliedustettuina lääkekorvausten nauttijoiden joukossa

Äänestä
  • Ylivoimaisesti eniten lääkekorvauksia maksetaan Helsinkiin.

    Äänestä

Maatalousyrittäjästä täytyy tehdä pahis, tapetaan talonpoika joka tunti. Muutenhan Suomi kyykkää kontilleen. Onhan se ulkomaalainen ruoka halvempaa. Saavat mennä elintarviketeollisuuden työntekijät ulkomaille töihin, kun omassa maassa ruuan tuotantoa ei voi yksinkertaisesti harjoittaa. Vasikat myydään jo itäblokin maihin.

Äänestä

Sdp näkee tuossa summassa pari sataa miljoonaa otettavaksi.

Äänestä
  • Noin 100 miljoonaa SDP säästäisi rajaamalla Kela-korvaukset toimenpiteisiin, joissa ei juurikaan ole julkisen sektorin tarjontaa.

    Vain 100 miljoonaa.

    Äänestä

Pöyristyttävää typeryyttä:

Toiset lähes sata miljoonaa Lindtman nappaisi maataloudesta tuottamattomilta tiloilta. Tuet kohdistettaisiin aktiivisesti viljeleville tiloille.

Mikä on tuottamaton tila? Semmoinen mikä ei täytä tukiehtoja? Eihän semmoisia ole...

Lisää tukea esim kurkkuviljelijöille? Siggin tilille varmaan mahtuisi vielä....

Äänestä
  • Heycomoon.... Pitää maksaa satojentuhansien osingot...

    Äänestä

  • "Mikä on tuottamaton tila? Semmoinen mikä ei täytä tukiehtoja?"

    Kerro mikä on tukiehtoihin kirjattu tuottovaatimus vaikkapa viljanviljelyä tuettaessa?

    Onko sitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    "Mikä on tuottamaton tila? Semmoinen mikä ei täytä tukiehtoja?"

    Kerro mikä on tukiehtoihin kirjattu tuottovaatimus vaikkapa viljanviljelyä tuettaessa?

    Onko sitä?

    Tukikohtaisten ehtojen lisäksi sinun on

    1 oltava aktiiviviljelijä
    2 noudatettava ehdollisuuden vaatimuksia.
    3 harjoitettava maatalousmaalla maataloustoimintaa.

    Äänestä

  • Niko Ahlqvistille pitää ainakin kanavoida lisää tukieuroja. Uudet koneet on kalliita.

    Äänestä

Kyllä myyntitulot on kelpo mittari tuottavuudelle tukia jaettaessa.

Jos niitä ei ole niin miksi maksaa tukia?

Äänestä

Vain Persu voi olla noin sekaisin ja tyhmä, että ei osaa ajatella asiaa mitenkään ilman demareita. Onko pelko ja paine syväkyykystä noin kova, sehän on jo kutenkin jo selvä asia.

Äänestä
  • Miten sinun mielestäsi maatilan tuottavuutta pitäisi mitata tukien vastineeksi?

    Äänestä

Kaikki on suhteellista.

Lääkekorvaukset ovat nousseet vuodessa 2024 vuoteen 2025 yhteensä 79 miljoonaa europa.

Samalla ideologian sokaisema Orpon ja Purran kauhukabinetti on aiheuttamassa SEURAAVALLE HALLITUKSELLE 450 miljoonan loven valtion tuloihin laskemalla yhteisöveroa, jota kukaan ekonomisti EI PIDÄ tehokkaana toimena. Se kasvattaa vain osinkoja, joista yhä suurempi osa valuu ulkomaille.

Äänestä
  • Tarkoitat kai demari ekonomisteja? Heh....

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Tarkoitat kai demari ekonomisteja? Heh....

    Kaikki riippumattomat ekonomistit esim yliopistojen proffat pitävät yhteisöveron laskua tehottomana tapana.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kaikki riippumattomat ekonomistit esim yliopistojen proffat pitävät yhteisöveron laskua tehottomana tapana.

    Miten gallup-johtajapuolueen eväät voi olla näin levällään?

    Äänestä

Ja kyllä nää siipiveikot jaksaa leikata.

Äänestä

Demppuja avustaa jopa jauhotyttö Marliini

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kela paljastaa: Lääkekorvaukset räjähtivät lähes kahteen miljardiin euroon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu