Avataan tälle oma keskustelu
Amin luottaa - kuten pitää - omaan valmennettavaan
– Eihän Nikitalla ole ollut minkäänlaista tason mittaria aiemmissa matseissa. Anton on ihan eri tason kaveri, Asikainen toteaa.
Kaksikko on kohdannut amatööreinä kolmesti. Embulaev on voittanut otteluista kaksi. Nyt Embulaevin saldo ammattilaisena on kymmenen voittoa, Nystedtin neljä ja kaikki tyrmäyksellä.
– Jos se ensimmäisen tai toisen erän tyrmäys ei tulekaan, niin luulen, että Nikita on ihmeissään. Hän tulee ihmettelemään Antonin nopeutta ja tarkkuutta. Antoniin ei ole helppo osua.
Myös Erikosjoukko Petäjistö seisoo oman kundin takana
– Nikitalle on ihan sama, hän on valmis kohtaaman kenet vain milloin vain. Hän keskittyy omaan työhönsä ja tekee sen niin hyvin kuin pystyy.
Petäistö kertoo, että he halusivat ottelun, koska SM-tittelivyön ottaminen tässä kohtaa on luonnollinen askel uralla. Tavoite on edetä Euroopan huipulle ja sen jälkeen maailman huipulle.
Petäistö ei Asikaisen puheista hätkähdä, eikä koe ottelua missään nimessä virheenä.
– Katsotaan sitten kuka nauraa. Anton on selkeä ennakkosuosikki paperilla, mutta me uskotaan ja nähdään toisin, Petäistö toteaa.
Embulaev - Nystedt SM-ottelu 7.3.2026
31
273
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kujalalle tulee vastaan noin 10 vuoden ottelutauon pitänyt Ken Tore Halland
Ukko voitto aikanaan muistaakseni Faltinin- Anonyymi00002
Nykyään näyttää enemmän multa kuin pro boksarilta
Kujala W TKO 3 - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Nykyään näyttää enemmän multa kuin pro boksarilta
Kujala W TKO 3Hän on siis äärimmäisen komea ja nk daddy-bodyn omaava herrasmies. Jännä lista, ainoa + listainen on ollut Faltin
Illassa myös yli 2 metrinen norjalainen joka myös kerää miinus-listaisia vastustajia
Tähän liittyen mainio esimerkki on Chisora. Ei ole riskejä tappioista pelännyt ja silti tehnyt nyrkkeilyllä enemmän rahaa kuin kukaan norjalainen tai suomalainen
- Anonyymi00006
Mietin että olisko tuo 4 tyrmäystä kuitenkin vaan harhaa. Eikö tää Petäistö ole joku fitness-vedättäjä joka hakee helppoja rahoja pois? Niin jos Nystedtin urakin on vaan tämmönen pikakelaushomma ja Embulaev naputtelee pistevoiton ilman että Nystedt osuu kertaakaan.
- Anonyymi00007
Ei se Petäistö varmaan tuota matsia ratkaise.
- Anonyymi00009
Nystedtillä on enemmän kokemusta amatööreissä kuin Embulaevilla. Ei tule shut-out -voittoa kummallekaan.
Eikä Petäistö valmenna vaan manageroi, eli järjestää taloudelliset puitteet uralla. Jollen ole täysin väärässä niin Nystedtiä valmentaisi "vanha" valmentaja Kotkasta?
Oma ennakkonäkemys on, että jos matsi menee täyden ajan niin Embulaev lievä ennakkosuosikki voittajaksi. Veikkaan että ottaa enemmän aloitteita ja saa niiden avulla erävoittoja
Jos menee kesken, niin ennakkosuosikkina Nystedt. Iskuissa ollut enemmän kaatoa ja tehoa kuin mitä Embulaevilla näyttäisi olevan. Toki eri vastustajat olleet kyseessä, mutta siltä se on näyttänyt.
Kaiken kaikkiaan hieno matsi etukäteen ajateltuna. Ja ei mikään safety play kummaltakaan
- Anonyymi00008
Nikita Embulaevit, Igor Dimitrit, Iivanat, Sergeit ne vaan iskee suomenmestaruuksista ... missä pakotteet ?
- Anonyymi00010
Niin. Ovat syntyneet Venäjällä. Jos kannattaisivat Putinin toimia, niin ehkä jotain sanktioita voisikin sellaisiin kohdistaa, mutta ei pelkän syntyperän perusteella
- Anonyymi00011
Keni Aliulle ei ole vielä löytynyt vastustajaa
Norjan yli kaksimetrinen Brage Lange hakee listaansa 9 voittoa ja 9 tyrmäystä. Äijästä tulee mieleen se skottilainen, mikäsenniminyoli, joka myös tyrmäsi heikkotasoisempia, mutta sitten tuli seinä vastaan.
Gary Cornish, se se oli.
Kujalan ottelu onkin 8 -eräinen.
Kujalan managerin Aki Jängän mukaan pyyntö erämäärän korotukseen tuli yllättäen norjalaisilta.
- Hallandin valmentaja-manageri Helge Wærøy pyysi korottamaan ottelun erämäärää kahdella. Ensin luulin, että he haluavat lisää ottelupalkkiota, mutta tästä ei ollutkaan kyse. Arvoitukseksi jää miksi he haluavat pidemmän ottelun. Kaikki viittaa joka tapauksessa siihen, että Halland on tulossa todella kovakuntoisena Kujalaa vastaan, Jänkä arvioi.
- Ilarin valmentajan Amin Asikaisen mukaan Loverboy on iskussa ja hyväksyimme korotuksen. Veikkaan itse, että Hallandin voitonmahdollisuudet vain heikkenivät erämäärän noususta. Viikon päästä sitten nähdään, oliko norjalaisten ehdotukseen suostuminen meiltä hyvä tai huono veto.
- Yleisön kannalta tietysti lisäerät ovat nannaa. Tämä on ottelukortin kannalta hyvä asia etenkin, kun Adrian Hagen joutuu jäämään illasta pois loukkaantumisen vuoksi. Näin illassa isketään yksi kymmeneräinen, kaksi kahdeksaneräistä, kolme kuusieräistä ja yksi nelieräinen ammattinyrkkeilytaisto. Näkemistä varmasti riittää.- Anonyymi00012
Jos tähtäimessä on EM-titteliottelu, tuommoinen 8-eräinen pitää saada osaksi vakio-ohjelmaa. Kutosia on turha ottaa.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Jos tähtäimessä on EM-titteliottelu, tuommoinen 8-eräinen pitää saada osaksi vakio-ohjelmaa. Kutosia on turha ottaa.
Samaa mieltä.
Kujalan aika ottaa steppejä eteenpäin on nyt, eikä parin vuoden päässä
Taso pitää mitata, eikä jäädä paikalleen - Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Samaa mieltä.
Kujalan aika ottaa steppejä eteenpäin on nyt, eikä parin vuoden päässä
Taso pitää mitata, eikä jäädä paikalleenJep, ja suomessa tuo on turhan yleistä. Sellainen voimakas momentum on saatava. Just kuten Aminillakin oli se 2006 alkupuolisko.
Nyt kovat voitot näistä kahdesta, ja sitten syksyllä tittelin kimppuun. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Jep, ja suomessa tuo on turhan yleistä. Sellainen voimakas momentum on saatava. Just kuten Aminillakin oli se 2006 alkupuolisko.
Nyt kovat voitot näistä kahdesta, ja sitten syksyllä tittelin kimppuun.Yes
EBU Champpinä on tällä hetkellä Bilel Jkitou
Yhtään sen matsia en ole nähnyt
Kujala ei ole EBU listalla vielä.
Pertti oli aikoinaan laatimassa noita listoja . Silloin tuntui että suomalaiset oli aika nopeasti listoilla
Onko nyt ketään EBU listoilla - Anonyymi00026
Anonyymi00015 kirjoitti:
Yes
EBU Champpinä on tällä hetkellä Bilel Jkitou
Yhtään sen matsia en ole nähnyt
Kujala ei ole EBU listalla vielä.
Pertti oli aikoinaan laatimassa noita listoja . Silloin tuntui että suomalaiset oli aika nopeasti listoilla
Onko nyt ketään EBU listoillaKärkkäinen taitaa olla cruiserissa. Ja varmaan joku muukin, mutta en just nyt hahmota.
Vaikuttihan Pertsa-Aukusti varmaan aika paljon tuohon, että EU-listalle pääsi iskemällä SM-matsissa tasurin (Myllylä & Piispanen).
Toisaalta Psychotic Augustinin kuoleman jälkeen on kyllä lisääntynyt muiden lajien esittely nyrkkeilyfoorumeilla
- Anonyymi00016
Huotarin Härkä on komea kehänimi. Loverboy, sugar ja tnt ei ole.
Alan kallistua Embulaevin puolelle, syytä en osaa tarkemmin sanoa.- Anonyymi00017
Vähän (huom. vähän) samaa vibaa täällä huormalandiassakin. Ehkä siksi haluan kannattaa Nikitaa, että näen siinä isomman teoreettisen potentiaalin (kuten näin esim. Rosbergissä Haapojaa vastaan).
Olen tämmöinen kokonaisuuksien mies, en jaksa kannattaa mitään Kauramäkiä. Kiva että suomessa on lajikulttuuria, mutta ajattelen vähän sen kannalta, että milloin joku täyttää edes kisiksen kunnolla. Tuskin mikään pumpulikäsi. - Anonyymi00018
Kehänimistä: nuo kaikki on mielestäni aika paskoja. Härkä ehkä paras, muttei hyvä sekään. Liian kliseiset ja käytetyt on downright surkeita. Suomalainen ammattinyrkkeilykulttuuri kaipaisi jotain sellaista vibaa, mikä välittyy noista Maunulan miehistä muutaman ananaslonkeron jälkeen, ennen totaalista kaaosta. Luovuutta peliin.
- Anonyymi00019
Onko nämä nick namet jotenkin menneet ohi?
Onko Anthony Joshualla tai Usykilla edes lempinimeä? Ainakaan niitä ei ihmeemmin käytetä. - Anonyymi00023
Mikä on sääntöjen vastainen viesti? Onko Aliun vastustajan ilmoittaminen sääntöjen vastaista? On tää vaan paskafoorumi
- Anonyymi00031
Aliu nousee muutes Euroopan listalle 10.4
- Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Aliu nousee muutes Euroopan listalle 10.4
Ai joo. Kärkkäinen on jo listalla ja jos Aliu voittaa niin varmaan nouseekin
- Anonyymi00024
Nicknamet on niitä varten kenessä ei oikeasti ole särmää. Ja en usko että kisistä enää puhtaalla ammattinyrkkeilyllä täytetään jos ei joku nuori somettaja jaksa ottaa vuosien projektia saada san lisenssiä ja käydä pakollista kuuden vuoden slovakkien mätkimistä läpi ennen "step uppia". Ja siinä vaiheessa senkin seuraajat on jo kaikonneet ja hallissa samat sata pierunhajuista lajinikkaria muistelemassa missä oli kun asikainen tyrmäsi saksassa.
- Anonyymi00025
No tämä pitää 90-prosenttisesti paikkansa. Kyllähän joku Viikinki tai Kokkolan Leipuri toimisi yhä. Mutta noi TNT, Sugar, Homoboy, ja mitä niitä oli... ne on niin sataan kertaan nähtyjä. No tolla Nystedtillä se TNT sentäs jotenkin paukahtaa, kun se saa jopa ukkoja nurin. Tolppola oli myös TNT, jolla meni 10v ilman kesken voittoja.
Härmän Häjyt, Huotarin Härät, Pielisen Kivinyrkit periaatteessa toimii tossa Steel Ring-tasolla. Jokunen metsätyömies akselilla Outokumpu-Alavus voidaan saada kiinnostumaan noista. - Anonyymi00027
Anonyymi00025 kirjoitti:
No tämä pitää 90-prosenttisesti paikkansa. Kyllähän joku Viikinki tai Kokkolan Leipuri toimisi yhä. Mutta noi TNT, Sugar, Homoboy, ja mitä niitä oli... ne on niin sataan kertaan nähtyjä. No tolla Nystedtillä se TNT sentäs jotenkin paukahtaa, kun se saa jopa ukkoja nurin. Tolppola oli myös TNT, jolla meni 10v ilman kesken voittoja.
Härmän Häjyt, Huotarin Härät, Pielisen Kivinyrkit periaatteessa toimii tossa Steel Ring-tasolla. Jokunen metsätyömies akselilla Outokumpu-Alavus voidaan saada kiinnostumaan noista.Ja Oulun Jätti toimii, jos jätetään ne Paska Kaupunni-liitteet pois. Kuten Pirinen kai on tehnytkin. "Paskajätti" ei taida olla se haluttu mielikuva sen enempää kuin "Kusikääpiö".
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Ja Oulun Jätti toimii, jos jätetään ne Paska Kaupunni-liitteet pois. Kuten Pirinen kai on tehnytkin. "Paskajätti" ei taida olla se haluttu mielikuva sen enempää kuin "Kusikääpiö".
Tietovisa
Kenen nickname oli lyhyesti Loppu? - Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Tietovisa
Kenen nickname oli lyhyesti Loppu?Hannele Laurin nuoremman veljen Giusepen
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
Hannele Laurin nuoremman veljen Giusepen
Jaa. Olikin liian helppo
- Anonyymi00033UUSI
Nyt on hyvät vibat illasta
Minä tunnen kuinka vauhti kiihtyy
Tule mukanani juhlimaan
Tää on paikka, jossa kansa viihtyy
Lauantaina tunnelmasta kunnolla kiinni saan- Anonyymi00034UUSI
Jaakkolan Teemu joskus postasi mulle tämän Matin ja Tepon biisin
Et kai oikeasti kirjoittele tänne enää, Teemu? - Anonyymi00035UUSI
Anonyymi00034 kirjoitti:
Jaakkolan Teemu joskus postasi mulle tämän Matin ja Tepon biisin
Et kai oikeasti kirjoittele tänne enää, Teemu?Busi busi
Vauhti kiihtyy - Anonyymi00036UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Busi busi
Vauhti kiihtyyEi saatana
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335697- 765179
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1503309Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky232610- 432239
- 492168