Kerrostalot uuteen malliin

Anonyymi-ap

Kerrostalot tulisi rakentaa niin että viemäriputkistot ja vesiputkistot eivät ole piilossa rakenteiden sisällä vaan koteloituna ja pintavetona.

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Siinä vasta asiantuntia!!!

    • Anonyymi00002

      No sitten vaan ostamaan putkiremontoitua taloa. Etenkin sellaista, missä on uudet nousut koteloituna kylppärin nurkkaan. Selein valinta olisi talo, jossa remontti tehty ns. asennusseinäratkaisuna.

      KPH viemärit tottakai aina alemman krs kph alaslasketussa katossa. Tämä ihan vakioratkaisu sanotaan 50 luvun ja tuoreempien talojen remonteissa, mutta viemäreitä ja joskus veisijohtonousujakin saatetaan joskun piilotella alkuperäsiin kuiluihin.

      1900-luvun alkupuolen talot puurakenteisilla välipohjilla kannattaa unohtaa, näissä viemärieitä jemmaillaan edelleen myös välipohjien sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe