Työkoneiden / laitteiden teko itse

Anonyymi-ap

Kyllähän monien koneiden ja laitteiden teko traktoriin itse omin käsin on viisainta ja kannattavinta.

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Usein tilanne on sellainen, kun ostaa rautaa, hydesylintereitä, letkuja, maalia, ym. niin rahaa menee enemmän, mitä valmiin käytetyn, tai uuden koneen ostamiseen menisi. Toki monilla puuhamiehillä on jo valmiina monenlaista romua, joista kasaamalla tekee melkein mitä vaan.

      • Anonyymi00003

        Kiinalaisista pilipali komponenteista kasattuja pilipali koneita saa halvalla.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Kiinalaisista pilipali komponenteista kasattuja pilipali koneita saa halvalla.

        Anna esimerkki, minkä koneen teet itse paremmin ja halvemmalla, vai ootko pilipaliukko?


    • Anonyymi00002

      5m ulottuvuudenkuormaajan teon hintajäi alas, välyksetön kuormain jossa vuotamattomat sylinterit, uudet letkut jne. Teräsrakenne tietysti itse ja teräksestä, sorvaukset ja koneistuksia ammattikoulussa halvalla. Tiettyjä osia sloveniasta, puolasta hydrauliikkaan ja jotain käytettynä.

      Myin kun ostaja maksoi melkein 2000e enemmän mitä laitoin rahaa. Sitä ennen tuli takaisin hyvin lainauksista, hommista, 500e. Käytettyjä kaupataan 5000-9000€ , 2000-3000€ hinnoitellut 30-50v ikäiset voi vaatia purkamisen ja kunnostuksen, välyksien poiston, sylinterien korjaukset.


      Kippaavat kestävät takalaatikot saa itse tehden halvimmalla ja kunnollisen, oikealla palkkitukirakenteelle, vahvikkeilla, huulilevyllä ja järeistä materiaaleista, Myös sen kipin rakenne, lukko. Samanlainen maksaisi jälleenmyyjän kauppa alvilla yli 2000 eur.

      Traktorin lumilinkoja on myyty uutena paljon 1970-2000, järeitä suomessa tehtyjä ja yksinkertainen rakenne jossa ei kallista osaa.
      Niitä löytynyt aina käytettynä ja hinnat matalahkoja.


      Tukkikärryssä on kiinni 500e ja enemmän käytetyssä pienemmässä 200e joka enemmän käytetty joka mahtuu metsään.

    • Anonyymi00004

      Tukijullit kisaa keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      722
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      616
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe