Työkoneiden / laitteiden teko itse

Anonyymi-ap

Kyllähän monien koneiden ja laitteiden teko traktoriin itse omin käsin on viisainta ja kannattavinta.

5

336

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Usein tilanne on sellainen, kun ostaa rautaa, hydesylintereitä, letkuja, maalia, ym. niin rahaa menee enemmän, mitä valmiin käytetyn, tai uuden koneen ostamiseen menisi. Toki monilla puuhamiehillä on jo valmiina monenlaista romua, joista kasaamalla tekee melkein mitä vaan.

      • Anonyymi00003

        Kiinalaisista pilipali komponenteista kasattuja pilipali koneita saa halvalla.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Kiinalaisista pilipali komponenteista kasattuja pilipali koneita saa halvalla.

        Anna esimerkki, minkä koneen teet itse paremmin ja halvemmalla, vai ootko pilipaliukko?


    • Anonyymi00002

      5m ulottuvuudenkuormaajan teon hintajäi alas, välyksetön kuormain jossa vuotamattomat sylinterit, uudet letkut jne. Teräsrakenne tietysti itse ja teräksestä, sorvaukset ja koneistuksia ammattikoulussa halvalla. Tiettyjä osia sloveniasta, puolasta hydrauliikkaan ja jotain käytettynä.

      Myin kun ostaja maksoi melkein 2000e enemmän mitä laitoin rahaa. Sitä ennen tuli takaisin hyvin lainauksista, hommista, 500e. Käytettyjä kaupataan 5000-9000€ , 2000-3000€ hinnoitellut 30-50v ikäiset voi vaatia purkamisen ja kunnostuksen, välyksien poiston, sylinterien korjaukset.


      Kippaavat kestävät takalaatikot saa itse tehden halvimmalla ja kunnollisen, oikealla palkkitukirakenteelle, vahvikkeilla, huulilevyllä ja järeistä materiaaleista, Myös sen kipin rakenne, lukko. Samanlainen maksaisi jälleenmyyjän kauppa alvilla yli 2000 eur.

      Traktorin lumilinkoja on myyty uutena paljon 1970-2000, järeitä suomessa tehtyjä ja yksinkertainen rakenne jossa ei kallista osaa.
      Niitä löytynyt aina käytettynä ja hinnat matalahkoja.


      Tukkikärryssä on kiinni 500e ja enemmän käytetyssä pienemmässä 200e joka enemmän käytetty joka mahtuu metsään.

    • Anonyymi00004

      Tukijullit kisaa keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe