ŚB 4.28.64
Yhdessä nämä joutsenet asuvat siis sydämessä. Kun yksi joutsen saa ohjeet toiselta, se palaa alkuperäiseen luonnolliseen olotilaansa. Tämä tarkoittaa, että hän saa takaisin Krishna-tietoisuuden, joka oli kadonnut kiintymyksen vuoksi aineellisiin asioihin.
https://vedabase.io/en/library/sb/4/29/45/
ŚB 4.29.45
Riippumatta siitä, kuinka paljon ihminen opiskelee Vedoja, jotka sisältävät ääretöntä tietoa, tai palvoo erilaisia puolijumalia, joita Vedalaiset mantrat symbolisesti edustavat, puolijumalien palvonta ei auta ihmistä oivaltamaan kaikkivoipaa Jumaluuden Korkeinta Persoonallisuutta.
https://vedabase.io/en/library/sb/4/29/85/
https://vedabase.io/en/library/sb/4/28/63/
ŚB 4.28.63
Henkilö, joka katsoo peilikuvaansa peilistä, ajattelee, että hänen ja hänen peilikuvansa välillä ei ole eroa, kun taas toiset näkevät kaksi kehoa; vastaavasti, kun elävä olento ehdollistuu kosketuksessa materian kanssa, joka vaikuttaa ja samaan aikaan ei vaikuta häneen, hänen ja Jumalan välillä syntyy ero.
https://vedabase.io/en/library/sb/4/28/64/
Kaksi joutsenia
57
129
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Keskustelemme enemmän aiheista, joita monien ihmisten on vaikea ymmärtää.
- Anonyymi00002UUSI
Paramatman kuvaus
”Hänen kätensä ja jalkansa ovat kaikkialla, Hänen silmänsä, päänsä, kasvonsa ja korvansa ovat kaikkialla. Näin Herra Ylisielun aspektissa läpäisee olemuksellaan kaiken olemassa olevan.”
— Bhagavad-gita 13.14 - Anonyymi00003UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
Paramatman kuvaus
”Hänen kätensä ja jalkansa ovat kaikkialla, Hänen silmänsä, päänsä, kasvonsa ja korvansa ovat kaikkialla. Näin Herra Ylisielun aspektissa läpäisee olemuksellaan kaiken olemassa olevan.”
— Bhagavad-gita 13.14 - Anonyymi00004UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/13/14/
Everywhere are His hands and legs, His eyes, heads and faces, and He has ears everywhere. In this way the Supersoul exists, pervading everything. - Anonyymi00005UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/13/14/
Everywhere are His hands and legs, His eyes, heads and faces, and He has ears everywhere. In this way the Supersoul exists, pervading everything.”Herra Ylisielun aspektissa on aineellisten aistien alkuperäinen lähde, vaikka Hänellä itsellään ei ole niitä. Hän ylläpitää kaikkia eläviä olentoja, mutta ei itse kiinny mihinkään. Vaikka Hän on transsendenttinen aineellisille gunille, Hän on silti niiden hallitsija. Korkein Totuus on sekä liikkuvien että liikkumattomien olentojen sisällä ja myös niiden ulkopuolella. Koska Hänen muotonsa on hengellinen, Häntä ei voi nähdä eikä tuntea aineellisten aistien avulla. Vaikka Hän on äärettömän kaukana meistä, Hän on silti aina lähellämme. Ylisielu on jakamaton ja olemassa aina yhtenä kokonaisuutena, vaikka Hän näyttää jakautuneen kaikkien elävien olentojen kesken. Ylläpitäen kaikkien ehdollistuneiden sielujen olemassaoloa Herra nielee heidät ja sitten tuo heidät jälleen esiin. Herra on kaiken valoa säteilevän valon lähde. Aineellisen maailman pimeyden tuolla puolen Hän on ei-ilmentynyt. Hän on tieto, tiedon kohde ja tiedon päämäärä. Hän asuu jokaisen elävän olennon sydämessä.”
- Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
”Herra Ylisielun aspektissa on aineellisten aistien alkuperäinen lähde, vaikka Hänellä itsellään ei ole niitä. Hän ylläpitää kaikkia eläviä olentoja, mutta ei itse kiinny mihinkään. Vaikka Hän on transsendenttinen aineellisille gunille, Hän on silti niiden hallitsija. Korkein Totuus on sekä liikkuvien että liikkumattomien olentojen sisällä ja myös niiden ulkopuolella. Koska Hänen muotonsa on hengellinen, Häntä ei voi nähdä eikä tuntea aineellisten aistien avulla. Vaikka Hän on äärettömän kaukana meistä, Hän on silti aina lähellämme. Ylisielu on jakamaton ja olemassa aina yhtenä kokonaisuutena, vaikka Hän näyttää jakautuneen kaikkien elävien olentojen kesken. Ylläpitäen kaikkien ehdollistuneiden sielujen olemassaoloa Herra nielee heidät ja sitten tuo heidät jälleen esiin. Herra on kaiken valoa säteilevän valon lähde. Aineellisen maailman pimeyden tuolla puolen Hän on ei-ilmentynyt. Hän on tieto, tiedon kohde ja tiedon päämäärä. Hän asuu jokaisen elävän olennon sydämessä.”
”Minä olen läsnä jokaisen elävän olennon sydämessä, ja Minusta ovat peräisin muisti, tieto ja unohtaminen.”
— Bhagavad-gita 15.15 - Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
”Minä olen läsnä jokaisen elävän olennon sydämessä, ja Minusta ovat peräisin muisti, tieto ja unohtaminen.”
— Bhagavad-gita 15.15 - Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/15/15/
I am seated in everyone’s heart, and from Me come remembrance, knowledge and forgetfulness. By all the Vedas, I am to be known. Indeed, I am the compiler of Vedānta, and I am the knower of the Vedas. - Anonyymi00009UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/15/15/
I am seated in everyone’s heart, and from Me come remembrance, knowledge and forgetfulness. By all the Vedas, I am to be known. Indeed, I am the compiler of Vedānta, and I am the knower of the Vedas.Paramatma tietää menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden
”Oi Arjuna, Korkeimpana Jumaluuden Persoonana Minä tiedän kaiken, mitä on tapahtunut menneisyydessä, tapahtuu nykyisyydessä ja tulee tapahtumaan tulevaisuudessa. Minä tunnen myös kaikki elävät olennot; mutta Minua ei tunne kukaan.”
— Bhagavad-gita 7.26 - Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Paramatma tietää menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden
”Oi Arjuna, Korkeimpana Jumaluuden Persoonana Minä tiedän kaiken, mitä on tapahtunut menneisyydessä, tapahtuu nykyisyydessä ja tulee tapahtumaan tulevaisuudessa. Minä tunnen myös kaikki elävät olennot; mutta Minua ei tunne kukaan.”
— Bhagavad-gita 7.26 - Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00010 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/7/26/
O Arjuna, as the Supreme Personality of Godhead, I know everything that has happened in the past, all that is happening in the present, and all things that are yet to come. I also know all living entities; but Me no one knows. - Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00011 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/7/26/
O Arjuna, as the Supreme Personality of Godhead, I know everything that has happened in the past, all that is happening in the present, and all things that are yet to come. I also know all living entities; but Me no one knows.Paramatma ohjaa kaikkien elävien olentojen vaellusta
”Korkein Herra, oi Arjuna, sijaitsee jokaisen sydämessä ja ohjaa elävien olentojen liikkeitä, jotka istuvat kuin koneessa, jonka aineellinen energia on luonut.”
— Bhagavad-gita 18.61 - Anonyymi00013UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
Paramatma ohjaa kaikkien elävien olentojen vaellusta
”Korkein Herra, oi Arjuna, sijaitsee jokaisen sydämessä ja ohjaa elävien olentojen liikkeitä, jotka istuvat kuin koneessa, jonka aineellinen energia on luonut.”
— Bhagavad-gita 18.61 - Anonyymi00014UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/18/61/
The Supreme Lord is situated in everyone’s heart, O Arjuna, and is directing the wanderings of all living entities, who are seated as on a machine, made of the material energy. - Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/18/61/
The Supreme Lord is situated in everyone’s heart, O Arjuna, and is directing the wanderings of all living entities, who are seated as on a machine, made of the material energy.Yksilöllisen sielun ja Paramatman välinen ero
”Ilmentymättömässä muodossani Minä läpäisen koko maailmankaikkeuden. Kaikki olennot ovat Minussa, mutta Minä pysyn heistä erillään.”
— Bhagavad-gita 9.4 - Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Yksilöllisen sielun ja Paramatman välinen ero
”Ilmentymättömässä muodossani Minä läpäisen koko maailmankaikkeuden. Kaikki olennot ovat Minussa, mutta Minä pysyn heistä erillään.”
— Bhagavad-gita 9.4 - Anonyymi00017UUSI
Anonyymi00016 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/9/4/
Me, in My unmanifested form, this entire universe is pervaded. All beings are in Me, but I am not in them. - Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/9/4/
Me, in My unmanifested form, this entire universe is pervaded. All beings are in Me, but I am not in them.”Kuten auringonvalo leviää koko maailmankaikkeuteen, Herran energia on levinnyt koko luomakuntaan, ja kaikki oleva lepää siinä. Tästä ei kuitenkaan seuraa, että koska Herra on kaikkialla läsnä, Hän ei olisi persoonallinen olento. Kumotakseen tällaiset väitteet Krishna sanoo: Minä olen kaikkialla, ja kaikki oleva on Minussa, ja silti Minä pysyn kaikesta erillään.
Esimerkiksi kuningas johtaa hallitusta, joka on vain hänen energiansa ilmentymä; eri ministeriöt ja virastot ovat nekin kuninkaan energioita ja jokainen niistä perustuu hänen valtaansa. Silti ei voida odottaa, että kuningas olisi henkilökohtaisesti läsnä jokaisessa virastossa samanaikaisesti.”
— Bhagavad-gita 9.4, selitys - Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
”Kuten auringonvalo leviää koko maailmankaikkeuteen, Herran energia on levinnyt koko luomakuntaan, ja kaikki oleva lepää siinä. Tästä ei kuitenkaan seuraa, että koska Herra on kaikkialla läsnä, Hän ei olisi persoonallinen olento. Kumotakseen tällaiset väitteet Krishna sanoo: Minä olen kaikkialla, ja kaikki oleva on Minussa, ja silti Minä pysyn kaikesta erillään.
Esimerkiksi kuningas johtaa hallitusta, joka on vain hänen energiansa ilmentymä; eri ministeriöt ja virastot ovat nekin kuninkaan energioita ja jokainen niistä perustuu hänen valtaansa. Silti ei voida odottaa, että kuningas olisi henkilökohtaisesti läsnä jokaisessa virastossa samanaikaisesti.”
— Bhagavad-gita 9.4, selitys”Se, joka on oivaltanut yksilöllisen sielun ja Ylisielun luonteen sekä heidän välisen eron, omaa todellisen tiedon. Sen tieto, joka ei tunne toimintakenttää eikä kentän tuntijaa, on kaukana täydellisyydestä.
On välttämätöntä ymmärtää prakritin (luonnon), purushan (luonnosta nauttivan) ja Ishvaran (sen, joka tiedon voimalla hallitsee ja ohjaa luonnon ja yksilöllisen sielun toimintaa) asema. Meidän tulee selvästi erottaa nämä kolme periaatetta niiden tehtävien perusteella, samoin kuin erotamme toisistaan taiteilijan, kankaan ja maalaustelineen. …”
— Bhagavad-gita - Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00019 kirjoitti:
”Se, joka on oivaltanut yksilöllisen sielun ja Ylisielun luonteen sekä heidän välisen eron, omaa todellisen tiedon. Sen tieto, joka ei tunne toimintakenttää eikä kentän tuntijaa, on kaukana täydellisyydestä.
On välttämätöntä ymmärtää prakritin (luonnon), purushan (luonnosta nauttivan) ja Ishvaran (sen, joka tiedon voimalla hallitsee ja ohjaa luonnon ja yksilöllisen sielun toimintaa) asema. Meidän tulee selvästi erottaa nämä kolme periaatetta niiden tehtävien perusteella, samoin kuin erotamme toisistaan taiteilijan, kankaan ja maalaustelineen. …”
— Bhagavad-gita”Tästä luvusta opimme myös, että kahdesta kentän tuntijasta toinen on epätäydellinen ja toinen erehtymätön. Toinen on hallitsija ja toinen alisteinen. Se, joka pitää näitä kahta kentän tuntijaa toisiinsa nähden samanlaisina, on ristiriidassa Korkeimman Herran kanssa, joka tässä säkeessä sanoo selvästi: ‘Minäkin tunnen toimintakentän.’ Se, joka pitää köyttä käärmeenä, on harhaluulossa.
On olemassa erilaisia kehoja ja niiden eri omistajia. Koska jokaisella sielulla on yksilöllinen kyky nauttia aineellisesta luonnosta, on olemassa valtava moninaisuus aineellisia kehoja. Jokaisessa niistä asuu myös Korkein Herra, joka ohjaa sielun toimintaa. Tässä käytetty sana cha, kuten Shrila Baladeva Vidyabhushana huomauttaa, viittaa kaikkien aineellisten kehojen kokonaisuuteen. Krishna on Ylisielu, joka on jokaisessa aineellisessa kehossa yksilöllisen sielun rinnalla. Tässä Herra sanoo yksiselitteisesti, että Ylisielu hallitsee sekä toimintakenttää että rajallista elävää olentoa, joka yrittää nauttia tästä kentästä.”
— Bhagavad-gita 13.3, selitys - Anonyymi00023UUSI
https://vedabase.io/en/library/bg/18/14/
The place of action [the body], the performer, the various senses, the many different kinds of endeavor, and ultimately the Supersoul – these are the five factors of action. - Anonyymi00024UUSI
Anonyymi00023 kirjoitti:
https://vedabase.io/en/library/bg/18/14/
The place of action [the body], the performer, the various senses, the many different kinds of endeavor, and ultimately the Supersoul – these are the five factors of action.Toiminnan paikka (keho), tekijä, erilaiset aistit, monenlaiset ponnistelut sekä lopulta Ylisielu – nämä ovat toiminnan viisi tekijää.
— Bhagavad-gita 18.14 - Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00024 kirjoitti:
Toiminnan paikka (keho), tekijä, erilaiset aistit, monenlaiset ponnistelut sekä lopulta Ylisielu – nämä ovat toiminnan viisi tekijää.
— Bhagavad-gita 18.14”Äärettömän pieni yksilöllinen sielu voi siirtyä uuteen kehoon Ylisielun armosta. Ylisielu täyttää yksilöllisen sielun toiveet samalla tavoin kuin yksi ystävä täyttää toisen toiveet.
Vedat (Mundaka-upanishad 3.1.2; Shvetashvatara-upanishad 4.7) vertaavat sielua ja Ylisielua kahteen lintuun, jotka istuvat samassa puussa. Toinen niistä (yksilöllinen sielu) syö puun hedelmiä, ja toinen (Paramatma) tarkkailee sen toimintaa.
Näistä kahdesta linnusta, jotka eivät laadullisesti eroa toisistaan, toinen on lumoutunut aineellisen puun hedelmistä, kun taas toinen ainoastaan seuraa sen toimia.” - Anonyymi00026UUSI
Anonyymi00025 kirjoitti:
”Äärettömän pieni yksilöllinen sielu voi siirtyä uuteen kehoon Ylisielun armosta. Ylisielu täyttää yksilöllisen sielun toiveet samalla tavoin kuin yksi ystävä täyttää toisen toiveet.
Vedat (Mundaka-upanishad 3.1.2; Shvetashvatara-upanishad 4.7) vertaavat sielua ja Ylisielua kahteen lintuun, jotka istuvat samassa puussa. Toinen niistä (yksilöllinen sielu) syö puun hedelmiä, ja toinen (Paramatma) tarkkailee sen toimintaa.
Näistä kahdesta linnusta, jotka eivät laadullisesti eroa toisistaan, toinen on lumoutunut aineellisen puun hedelmistä, kun taas toinen ainoastaan seuraa sen toimia.””Vaikka molemmat linnut istuvat saman puun oksalla, toinen on jatkuvassa surussa ja levottomuudessa yrittäessään nauttia sen hedelmistä. Mutta kun kärsivä sielu kääntää katseensa ystäväänsä, Korkeimpaan Herraan, tunnistaen Hänen suuruutensa, se vapautuu välittömästi kaikista huolista ja levottomuuksista.”
— Bhagavad-gita 2.22, selitys - Anonyymi00027UUSI
Anonyymi00026 kirjoitti:
”Vaikka molemmat linnut istuvat saman puun oksalla, toinen on jatkuvassa surussa ja levottomuudessa yrittäessään nauttia sen hedelmistä. Mutta kun kärsivä sielu kääntää katseensa ystäväänsä, Korkeimpaan Herraan, tunnistaen Hänen suuruutensa, se vapautuu välittömästi kaikista huolista ja levottomuuksista.”
— Bhagavad-gita 2.22, selitys”Ylisielu, joka asuu sydämessämme, on kaikkitietävä. Hän tietää kaiken. Kehon vaihduttua saatan unohtaa, mitä tein edellisessä elämässäni, mutta Korkein Herra sydämessäni Ylisielun muodossa muistaa kaiken. Hän järjestää asiat niin, että tulevaisuudessa saan kokea kaiken, mitä tein menneisyydessäni, kokeillen kaikki menneen karmani seuraukset. Minä saatan olla tietämätön niistä, mutta Herra ilmestyttää minulle kärsimykset tai nautinnot sen mukaan, oliko tekoni synnillisiä vai hyviä edellisessä elämässä. Ei pidä kuvitella, että unohdus vapauttaisi vastuusta. Meidän on maksettava kaikesta, mitä olemme tehneet, ja seuraukset määräytyvät Ylisielun, kaikkien tekojeni todistajan, mukaan.”
— Śrīmad Bhāgavatam 3.24.45, selitys - Anonyymi00028UUSI
Anonyymi00027 kirjoitti:
”Ylisielu, joka asuu sydämessämme, on kaikkitietävä. Hän tietää kaiken. Kehon vaihduttua saatan unohtaa, mitä tein edellisessä elämässäni, mutta Korkein Herra sydämessäni Ylisielun muodossa muistaa kaiken. Hän järjestää asiat niin, että tulevaisuudessa saan kokea kaiken, mitä tein menneisyydessäni, kokeillen kaikki menneen karmani seuraukset. Minä saatan olla tietämätön niistä, mutta Herra ilmestyttää minulle kärsimykset tai nautinnot sen mukaan, oliko tekoni synnillisiä vai hyviä edellisessä elämässä. Ei pidä kuvitella, että unohdus vapauttaisi vastuusta. Meidän on maksettava kaikesta, mitä olemme tehneet, ja seuraukset määräytyvät Ylisielun, kaikkien tekojeni todistajan, mukaan.”
— Śrīmad Bhāgavatam 3.24.45, selitysBhagavad Gita 9.29
Minä en kadehdi ketään enkä ole puolueellinen ketään kohtaan. Minä kohtelen kaikkia samalla tavoin. Mutta se, joka palvelee Minua antaumuksellisesti, on Minun ystäväni ja on Minussa, ja Minä olen myös hänen ystävänsä. - Anonyymi00029UUSI
Anonyymi00028 kirjoitti:
Bhagavad Gita 9.29
Minä en kadehdi ketään enkä ole puolueellinen ketään kohtaan. Minä kohtelen kaikkia samalla tavoin. Mutta se, joka palvelee Minua antaumuksellisesti, on Minun ystäväni ja on Minussa, ja Minä olen myös hänen ystävänsä.”Korkein Herra ei ota vastaan ruumiillistuneilta eläviltä olennoilta ei synnillisiä eikä hyviä tekoja. He elävät illuusiossa, sillä heidän todellinen tietonsa on peittynyt tietämättömyyden verhoon.”
— Bhagavad-gita 5.15 - Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00029 kirjoitti:
”Korkein Herra ei ota vastaan ruumiillistuneilta eläviltä olennoilta ei synnillisiä eikä hyviä tekoja. He elävät illuusiossa, sillä heidän todellinen tietonsa on peittynyt tietämättömyyden verhoon.”
— Bhagavad-gita 5.15Paramatman voi ymmärtää vain todellisen henkisen opettajan seurassa
”Todellista tietoa omaa se, joka todellisten opettajien seurassa kykenee näkemään samanaikaisesti kolme asiaa: kehon, kehon omistajan eli yksilöllisen sielun, ja yksilöllisen sielun ystävän. Ilman yhteyttä siihen, jolla on todellista tietoa hengellisistä asioista, ihminen ei voi nähdä näitä kolmea asiaa.”
— Bhagavad-gita 13.28, selitys
”Se, joka näkee, että kaikissa elämänmuodoissa yksilöllistä sielua seuraa Ylisielu ja ymmärtää, että sielu ja Ylisielu, jotka asuvat katoavassa kehossa, eivät ole alttiita tuhoutumiselle – näkee asiat sellaisina kuin ne ovat. Se, joka näkee Ylisielun olevan kaikkialla ja jokaisessa elävässä olennossa, ei koskaan anna mieleensä upota tietämättömyyden kuiluun. Lopulta hän saavuttaa henkisen asuinsijan.”
— Bhagavad-gita 13.28–29
”Todellinen joogi näkee Minut kaikkien elävien olentojen sisällä ja kaikki elävät olennot Minussa. Totisesti, ihminen, joka tuntee todellisen luontonsa, näkee Minut muuttumattomana Herrana kaikkialla. Se, joka näkee Minut kaikessa ja kaiken Minussa, ei koskaan eksy Minulta, eikä hän koskaan ole hukassa Minulle. Joogi, joka palvoo ja palvelee Ylisielua tietäen, että Ylisielu olen Minä, pysyy aina, kaikissa olosuhteissa, Minussa.”
— Bhagavad-gita 6.29–31 - Anonyymi00031UUSI
Anonyymi00030 kirjoitti:
Paramatman voi ymmärtää vain todellisen henkisen opettajan seurassa
”Todellista tietoa omaa se, joka todellisten opettajien seurassa kykenee näkemään samanaikaisesti kolme asiaa: kehon, kehon omistajan eli yksilöllisen sielun, ja yksilöllisen sielun ystävän. Ilman yhteyttä siihen, jolla on todellista tietoa hengellisistä asioista, ihminen ei voi nähdä näitä kolmea asiaa.”
— Bhagavad-gita 13.28, selitys
”Se, joka näkee, että kaikissa elämänmuodoissa yksilöllistä sielua seuraa Ylisielu ja ymmärtää, että sielu ja Ylisielu, jotka asuvat katoavassa kehossa, eivät ole alttiita tuhoutumiselle – näkee asiat sellaisina kuin ne ovat. Se, joka näkee Ylisielun olevan kaikkialla ja jokaisessa elävässä olennossa, ei koskaan anna mieleensä upota tietämättömyyden kuiluun. Lopulta hän saavuttaa henkisen asuinsijan.”
— Bhagavad-gita 13.28–29
”Todellinen joogi näkee Minut kaikkien elävien olentojen sisällä ja kaikki elävät olennot Minussa. Totisesti, ihminen, joka tuntee todellisen luontonsa, näkee Minut muuttumattomana Herrana kaikkialla. Se, joka näkee Minut kaikessa ja kaiken Minussa, ei koskaan eksy Minulta, eikä hän koskaan ole hukassa Minulle. Joogi, joka palvoo ja palvelee Ylisielua tietäen, että Ylisielu olen Minä, pysyy aina, kaikissa olosuhteissa, Minussa.”
— Bhagavad-gita 6.29–31Brahman: Käsite ja merkitys
Brahman on keskeinen käsite Vedassa, joka viittaa kaikkeuden perimmäiseen todellisuuteen. Se on kaiken kattava, ikuinen ja muuttumaton olemus, joka on kaiken luomisen, ylläpidon ja tuhon perusta. Brahman ei ole pelkästään jumalallinen olento vaan itse absoluuttinen todellisuus, joka ylittää yksilöllisen mielen, ajan ja aineen rajoitteet. - Anonyymi00032UUSI
Anonyymi00031 kirjoitti:
Brahman: Käsite ja merkitys
Brahman on keskeinen käsite Vedassa, joka viittaa kaikkeuden perimmäiseen todellisuuteen. Se on kaiken kattava, ikuinen ja muuttumaton olemus, joka on kaiken luomisen, ylläpidon ja tuhon perusta. Brahman ei ole pelkästään jumalallinen olento vaan itse absoluuttinen todellisuus, joka ylittää yksilöllisen mielen, ajan ja aineen rajoitteet.Sanan merkitys:
Sanan Brahman (sanskritiksi ब्रह्मन्) juuret liittyvät laajentumiseen ja kaikkialla olemiseen.
Se kuvaa rajatonta, ääretöntä, kaikkialla läsnä olevaa olemusta, joka on kaiken perustana.
Konsepti:
Transsendentti luonne: Brahman on yliluonnollinen, ei-aineellinen ja ikuinen, ei muutu eikä katoa, toisin kuin maailmankaikkeus ja yksilölliset sielut.
Kaiken kattavuus: Kaikki maailmassa – aine, energia, sielut – ovat Brahmanin ilmentymiä. Kaikki olemassa oleva on perimmältään Brahmania.
Ei-henkilökohtainen perusta: Brahman on usein erotettu persoonallisesta jumalasta (Ishvarasta/Paramatmasta), koska ei toimi ihmisen tavoin, vaan on olemuksen perusta.
Yksilöllinen kokemus: Vedanta-filosofiassa yksilöllisen sielun (Atman) ja Brahmanin ykseyden ymmärtäminen on korkein tieto ja henkinen päämäärä. - Anonyymi00033UUSI
Anonyymi00032 kirjoitti:
Sanan merkitys:
Sanan Brahman (sanskritiksi ब्रह्मन्) juuret liittyvät laajentumiseen ja kaikkialla olemiseen.
Se kuvaa rajatonta, ääretöntä, kaikkialla läsnä olevaa olemusta, joka on kaiken perustana.
Konsepti:
Transsendentti luonne: Brahman on yliluonnollinen, ei-aineellinen ja ikuinen, ei muutu eikä katoa, toisin kuin maailmankaikkeus ja yksilölliset sielut.
Kaiken kattavuus: Kaikki maailmassa – aine, energia, sielut – ovat Brahmanin ilmentymiä. Kaikki olemassa oleva on perimmältään Brahmania.
Ei-henkilökohtainen perusta: Brahman on usein erotettu persoonallisesta jumalasta (Ishvarasta/Paramatmasta), koska ei toimi ihmisen tavoin, vaan on olemuksen perusta.
Yksilöllinen kokemus: Vedanta-filosofiassa yksilöllisen sielun (Atman) ja Brahmanin ykseyden ymmärtäminen on korkein tieto ja henkinen päämäärä.Kolme Brahmanin käsitystä
”Vedoissa sanotaan:
kṣetrāṇi hi śarīrāṇi
bījam cāpi śubhāśubhē
tāni vētti sa yōgātmā
tataḥ kṣētra-jña ucyatē
Aineellista kehoa kutsutaan kṣetraksi, ja sen sisällä ovat sen omistaja ja Korkein Herra, joka tuntee sekä itse kehon että sen omistajan. Siksi sanotaan, että Herra tuntee kaikki toimintakentät. Ero toimintakentän, sen tuntevan ja kaikkia toimintakenttiä tuntevan välillä on seuraava: Vedoissa kehon, yksilöllisen sielun ja Ylisielun luonteen täydellinen tieto määritellään termillä jñāna. Näin sanoo Shri Krishna. Se, joka on ymmärtänyt sielun ja Ylisielun luonteen sekä niiden välisen eron, omaa todellisen tiedon. Sen sijaan tieto niistä, jotka eivät tiedä mitään toimintakentästä ja sen tuntijasta, on kaukana täydellisyydestä. On tarpeen ymmärtää prakritin (luonnon), purushan (luonnosta nauttivan) ja Ishvaran (sen, joka tiedon avulla hallitsee tai ohjaa luonnon ja yksilöllisen sielun toimintaa) asema. Meidän tulee selkeästi erottaa nämä kolme periaatetta niiden suorittamien tehtävien mukaan, aivan kuten erotamme taiteilijan, kankaan ja maalaustelineen. Aineellinen maailma, joka on toimintakenttä, on luonto, jota elävä olento yrittää nauttia, ja niiden yllä on Korkein hallitsija, Jumalan Persoona. Vedoissa (Shvetashvatara Upanishad 1.12) sanotaan: "bhoktā bhogyaṁ prēritāraṁ ca matvā / sarvam proktaṁ tri-vidham brahmam etat". - Anonyymi00034UUSI
Anonyymi00033 kirjoitti:
Kolme Brahmanin käsitystä
”Vedoissa sanotaan:
kṣetrāṇi hi śarīrāṇi
bījam cāpi śubhāśubhē
tāni vētti sa yōgātmā
tataḥ kṣētra-jña ucyatē
Aineellista kehoa kutsutaan kṣetraksi, ja sen sisällä ovat sen omistaja ja Korkein Herra, joka tuntee sekä itse kehon että sen omistajan. Siksi sanotaan, että Herra tuntee kaikki toimintakentät. Ero toimintakentän, sen tuntevan ja kaikkia toimintakenttiä tuntevan välillä on seuraava: Vedoissa kehon, yksilöllisen sielun ja Ylisielun luonteen täydellinen tieto määritellään termillä jñāna. Näin sanoo Shri Krishna. Se, joka on ymmärtänyt sielun ja Ylisielun luonteen sekä niiden välisen eron, omaa todellisen tiedon. Sen sijaan tieto niistä, jotka eivät tiedä mitään toimintakentästä ja sen tuntijasta, on kaukana täydellisyydestä. On tarpeen ymmärtää prakritin (luonnon), purushan (luonnosta nauttivan) ja Ishvaran (sen, joka tiedon avulla hallitsee tai ohjaa luonnon ja yksilöllisen sielun toimintaa) asema. Meidän tulee selkeästi erottaa nämä kolme periaatetta niiden suorittamien tehtävien mukaan, aivan kuten erotamme taiteilijan, kankaan ja maalaustelineen. Aineellinen maailma, joka on toimintakenttä, on luonto, jota elävä olento yrittää nauttia, ja niiden yllä on Korkein hallitsija, Jumalan Persoona. Vedoissa (Shvetashvatara Upanishad 1.12) sanotaan: "bhoktā bhogyaṁ prēritāraṁ ca matvā / sarvam proktaṁ tri-vidham brahmam etat".Brahmanilla on kolme käsitystä: prakriti – Brahmanina, joka on toimintakenttä, jīva (yksilöllinen sielu) on myös Brahman ja pyrkii hallitsemaan aineellista luontoa, ja se, joka valvoo näitä kahta – on myös Brahman, ja vain Häntä voidaan kutsua todelliseksi hallitsijaksi.”
— Bhagavad-gita 13.3, selitys
Kolme Brahmanin käsitystä:
Prakriti (luonto) – Brahmanin ilmentymä, aineellinen maailmankaikkeus, joka on elävien olentojen toimintakenttä ja nauttimisen kohde.
Jīva (yksilöllinen sielu) – Brahmanin ilmentymä, joka yrittää hallita ja nauttia aineellisesta luonnosta. Se on rajoittunut ja subjektiivinen olento, joka kokee aineellisen maailman.
Ishvara (Korkein Herra) – Brahmanin ilmentymä, joka valvoo ja ohjaa kaikkia elämän alueita ja toimintoja, sekä luonnon että yksilöllisten sielujen, ja on ainoa todellinen hallitsija.
Tämä erottelu selittää Brahmanin eri aspektit: luonto, yksilön sielu ja Korkein Herra, jotka kaikki ovat Brahmanin ilmentymiä, mutta joiden toiminta ja rooli ovat erilaisia. - Anonyymi00035UUSI
Anonyymi00034 kirjoitti:
Brahmanilla on kolme käsitystä: prakriti – Brahmanina, joka on toimintakenttä, jīva (yksilöllinen sielu) on myös Brahman ja pyrkii hallitsemaan aineellista luontoa, ja se, joka valvoo näitä kahta – on myös Brahman, ja vain Häntä voidaan kutsua todelliseksi hallitsijaksi.”
— Bhagavad-gita 13.3, selitys
Kolme Brahmanin käsitystä:
Prakriti (luonto) – Brahmanin ilmentymä, aineellinen maailmankaikkeus, joka on elävien olentojen toimintakenttä ja nauttimisen kohde.
Jīva (yksilöllinen sielu) – Brahmanin ilmentymä, joka yrittää hallita ja nauttia aineellisesta luonnosta. Se on rajoittunut ja subjektiivinen olento, joka kokee aineellisen maailman.
Ishvara (Korkein Herra) – Brahmanin ilmentymä, joka valvoo ja ohjaa kaikkia elämän alueita ja toimintoja, sekä luonnon että yksilöllisten sielujen, ja on ainoa todellinen hallitsija.
Tämä erottelu selittää Brahmanin eri aspektit: luonto, yksilön sielu ja Korkein Herra, jotka kaikki ovat Brahmanin ilmentymiä, mutta joiden toiminta ja rooli ovat erilaisia.Elävä olento on myös nimeltään Brahman
"Herra, Korkein Jumaluuden Persoona, sanoi: 'Häviämätöntä transsendenttista elävää olentoa kutsutaan Brahmaniksi, ja sen ikuista luonteenpiirrettä kutsutaan adhyatmaksi (sieluksi). Toiminta, jonka aikana elävät olennot luovat itselleen tulevia aineellisia kehoja, kutsutaan karmaksi, eli toiminnaksi sen hedelmien vuoksi.'"
— Bhagavad-gita 8.3
Mahat-tattva, yhteinen aineellinen energia, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi
"Erottamattomien aineellisten elementtien kokonaisuus, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi, on kaiken olemassaolon alkuperä. Hedelmöittäen Brahmanin, Minä, oi Bharatan jälkeläinen, annan alun kaikille elävien olentojen elämille."
— Bhagavad-gita 14.3
Brahmanin ymmärtämisen saavuttaminen
"Kun viisas ihminen lakkaa näkemästä eroja elävien olentojen välillä, jotka ovat sulkeutuneet eri tyyppisiin aineellisiin kehoihin, mutta näkee, kuinka ne laajenevat kaikkialle, hän saavuttaa Brahmanin tietoisuuden tason."
— Bhagavad-gita 13.31 - Anonyymi00036UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Elävä olento on myös nimeltään Brahman
"Herra, Korkein Jumaluuden Persoona, sanoi: 'Häviämätöntä transsendenttista elävää olentoa kutsutaan Brahmaniksi, ja sen ikuista luonteenpiirrettä kutsutaan adhyatmaksi (sieluksi). Toiminta, jonka aikana elävät olennot luovat itselleen tulevia aineellisia kehoja, kutsutaan karmaksi, eli toiminnaksi sen hedelmien vuoksi.'"
— Bhagavad-gita 8.3
Mahat-tattva, yhteinen aineellinen energia, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi
"Erottamattomien aineellisten elementtien kokonaisuus, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi, on kaiken olemassaolon alkuperä. Hedelmöittäen Brahmanin, Minä, oi Bharatan jälkeläinen, annan alun kaikille elävien olentojen elämille."
— Bhagavad-gita 14.3
Brahmanin ymmärtämisen saavuttaminen
"Kun viisas ihminen lakkaa näkemästä eroja elävien olentojen välillä, jotka ovat sulkeutuneet eri tyyppisiin aineellisiin kehoihin, mutta näkee, kuinka ne laajenevat kaikkialle, hän saavuttaa Brahmanin tietoisuuden tason."
— Bhagavad-gita 13.31Ilman bhakti-jogaa on vaikea ymmärtää Brahmania
”Näin ollen, ilman bhakti-jogaa, omistautunutta palvelusta Herralle, eivät edes impersonalistit voi ymmärtää brahma-tattvaa, Herran aspektia, jota kutsutaan Brahmaniksi.”
— Śrīmad Bhāgavatam 4.24.60, selitys - Anonyymi00037UUSI
Anonyymi00036 kirjoitti:
Ilman bhakti-jogaa on vaikea ymmärtää Brahmania
”Näin ollen, ilman bhakti-jogaa, omistautunutta palvelusta Herralle, eivät edes impersonalistit voi ymmärtää brahma-tattvaa, Herran aspektia, jota kutsutaan Brahmaniksi.”
— Śrīmad Bhāgavatam 4.24.60, selitysElävä olento Brahmanina: Elävä olento, joka on transsendenttinen ja ikuinen, on myös Brahman, ja sen luonteenpiirteet, kuten sielu, määritellään adhyatmaksi. Toiminta, joka johtaa elävien olentojen kehojen syntyyn, on karma, joka on toiminnan tuloksen saavuttamista varten.
Mahat-tattva Brahmanina: Mahat-tattva, eli alkuperäinen aineellinen energia, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi, on kaiken aineellisen luomisen lähde. Brahmanin hedelmöityksellä alkaa elävien olentojen luominen.
Brahmanin ymmärtäminen: Brahmanin ymmärtäminen saavutetaan, kun henkilö näkee kaikkien elävien olentojen ykseyden ja ei näe eroja eri kehojen välillä, vaan ymmärtää niiden olevan ilmentymiä samasta perimmäisestä todellisuudesta. - Anonyymi00038UUSI
Anonyymi00037 kirjoitti:
Elävä olento Brahmanina: Elävä olento, joka on transsendenttinen ja ikuinen, on myös Brahman, ja sen luonteenpiirteet, kuten sielu, määritellään adhyatmaksi. Toiminta, joka johtaa elävien olentojen kehojen syntyyn, on karma, joka on toiminnan tuloksen saavuttamista varten.
Mahat-tattva Brahmanina: Mahat-tattva, eli alkuperäinen aineellinen energia, jota joskus kutsutaan Brahmaniksi, on kaiken aineellisen luomisen lähde. Brahmanin hedelmöityksellä alkaa elävien olentojen luominen.
Brahmanin ymmärtäminen: Brahmanin ymmärtäminen saavutetaan, kun henkilö näkee kaikkien elävien olentojen ykseyden ja ei näe eroja eri kehojen välillä, vaan ymmärtää niiden olevan ilmentymiä samasta perimmäisestä todellisuudesta."Kun viisas ihminen lakkaa näkemästä eroja elävien olentojen välillä, jotka ovat sulkeutuneet eri tyyppisiin aineellisiin kehoihin, mutta näkee, kuinka ne laajenevat kaikkialle, hän saavuttaa Brahmanin tietoisuuden tason."
— Bhagavad-gita 13.31 - Anonyymi00039UUSI
Anonyymi00038 kirjoitti:
"Kun viisas ihminen lakkaa näkemästä eroja elävien olentojen välillä, jotka ovat sulkeutuneet eri tyyppisiin aineellisiin kehoihin, mutta näkee, kuinka ne laajenevat kaikkialle, hän saavuttaa Brahmanin tietoisuuden tason."
— Bhagavad-gita 13.31https://vedabase.io/fi/library/tqk/4/
Kṛṣṇalla, alkuperäisellä henkilöllä, on kolme aspektia: Jumaluuden Ylin Persoonallisuus, kaikkialla vallitseva Paramātma (Ylisielu) ja persoonaton Brahmanin sädehohto. Bhakti-yogasta kiinnostuneet eivät välitä Brahmanin persoonattomasta sädehohdosta. Se on ominaisempaa tavanomaisille ihmisille. Niille jotka asuvat auringossa, auringonvalo ei ole mitenkään mielenkiintoista. Heille se on merkityksetöntä. Vastaavasti henkisesti edistyneitä ei kiinnosta persoonaton Brahmanin sädehohto. He ovat kiinnostuneempia puruṣasta, Ylimmästä Henkilöstä, Vāsudevasta. Bhagavad-gītāssa todetaan, että oivallus Ylimmästä Henkilöstä saavutetaan monien, monien elämien jälkeen (bahūnāṁ janmanām ante). Jñānīt, persoonattomuusfilosofit, joita viehättää persoonattoman Brahmanin sädehohto, yrittävät tietonsa voimalla ymmärtää Absoluuttisen Totuuden, mutta he eivät ymmärrä, että heidän tietonsa on epätäydellistä ja rajallista, kun taas Kṛṣṇa, Absoluuttinen Totuus, on rajaton. Emme voi saavuttaa rajatonta rajallisella tiedollamme. Se ei ole mahdollista. - Anonyymi00040UUSI
Anonyymi00039 kirjoitti:
https://vedabase.io/fi/library/tqk/4/
Kṛṣṇalla, alkuperäisellä henkilöllä, on kolme aspektia: Jumaluuden Ylin Persoonallisuus, kaikkialla vallitseva Paramātma (Ylisielu) ja persoonaton Brahmanin sädehohto. Bhakti-yogasta kiinnostuneet eivät välitä Brahmanin persoonattomasta sädehohdosta. Se on ominaisempaa tavanomaisille ihmisille. Niille jotka asuvat auringossa, auringonvalo ei ole mitenkään mielenkiintoista. Heille se on merkityksetöntä. Vastaavasti henkisesti edistyneitä ei kiinnosta persoonaton Brahmanin sädehohto. He ovat kiinnostuneempia puruṣasta, Ylimmästä Henkilöstä, Vāsudevasta. Bhagavad-gītāssa todetaan, että oivallus Ylimmästä Henkilöstä saavutetaan monien, monien elämien jälkeen (bahūnāṁ janmanām ante). Jñānīt, persoonattomuusfilosofit, joita viehättää persoonattoman Brahmanin sädehohto, yrittävät tietonsa voimalla ymmärtää Absoluuttisen Totuuden, mutta he eivät ymmärrä, että heidän tietonsa on epätäydellistä ja rajallista, kun taas Kṛṣṇa, Absoluuttinen Totuus, on rajaton. Emme voi saavuttaa rajatonta rajallisella tiedollamme. Se ei ole mahdollista.https://vedabase.io/fi/library/tqk/4/
Kṛṣṇalla, alkuperäisellä henkilöllä, on kolme aspektia: Jumaluuden Ylin Persoonallisuus, kaikkialla vallitseva Paramātma (Ylisielu) ja persoonaton Brahmanin sädehohto. Bhakti-yogasta kiinnostuneet eivät välitä Brahmanin persoonattomasta sädehohdosta. Se on ominaisempaa tavanomaisille ihmisille. Niille jotka asuvat auringossa, auringonvalo ei ole mitenkään mielenkiintoista. Heille se on merkityksetöntä. - Anonyymi00041UUSI
Anonyymi00040 kirjoitti:
https://vedabase.io/fi/library/tqk/4/
Kṛṣṇalla, alkuperäisellä henkilöllä, on kolme aspektia: Jumaluuden Ylin Persoonallisuus, kaikkialla vallitseva Paramātma (Ylisielu) ja persoonaton Brahmanin sädehohto. Bhakti-yogasta kiinnostuneet eivät välitä Brahmanin persoonattomasta sädehohdosta. Se on ominaisempaa tavanomaisille ihmisille. Niille jotka asuvat auringossa, auringonvalo ei ole mitenkään mielenkiintoista. Heille se on merkityksetöntä.OM TAT SAT
- Anonyymi00042UUSI
Anonyymi00041 kirjoitti:
OM TAT SAT
Prabhu sanoo:
Vaikuttamalla todellisuuden hienojakoiseen maailmaan ääni saa aikaan muutoksen aineellisessa todellisuudessa. Vedalainen metafysiikka - miten ääni yleensä vaikuttaa materiaan ja myös tietoisuuteen.
Myös Raamattu puhuu äänen korkeimmasta luonteesta: Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
Tämä on täydellisessä sopusoinnussa vedalaisen metafysiikan kanssa, jonka mukaan ääni on kaikkein hienovaraisin, joka matriisin tavoin kantaa jo karkeampia elementtejä sisällään. Ääni etenee avaruudessa - fyysisen maailman perustassa. Vedan mukaan ilman elementti syntyy avaruudesta. Ilmasta tulee tuli, tulesta tulee vesi ja vedestä tulee maa. Ääntä manipuloimalla voidaan siis aiheuttaa muutoksia karkeammissa elementeissä. Tämä on materialisaation tai taikuuden salaisuus. Nämä "ihmeet" tehdään olemisen hienovaraisia lakeja koskevan tiedon perusteella. Näin Kristus ruokki ihmiset leivillä.
Kyseessä on yksinkertaisesti hienovaraisempi tekniikka, jonka salaisuus on useimmille tuntematon.
Henkiset värähtelyt (mantrat) ovat tapa kommunikoida Pyhän Maailman kanssa, ja tämän kanavan kautta henkinen energia tulee luoksemme.
Koska ääni on ohuempi kuin muut, se on kaikkein informatiivisin.
Kristinuskossa on tunnettu tapa toistaa Jeesuksen rukousta rukousnauhalla. Jos ihminen keskittyy kunnolla ja huomioi joitakin ulkoisia olosuhteita, rukouksen tai mantran harjoittajan tietoisuus yhdistyy henkisen äänen absoluuttisen luonteen vuoksi siihen henkilöön, jonka nimeä toistaa. Se on kuin lapsen kutsu, johon äiti vastaa.
Vedat vertaavat mantran vaikutusta sielun tietoisuuteen myös resonanssin ilmiöön. Kun kaksi jousiääntä on viritetty yhteen, yhden jousen ääni aktivoi toisen jousen värähtelyn, ja niiden välille syntyy resonanssi. Sielua verrataan sisäiseen jousenjohtimeen ja Jumalan Nimeä mantrassa tai rukouksessa verrataan ulkoiseen resonaattoriin. Jos ihminen on henkisellä etsinnällä, kun hän
kohtaa henkisen äänen, sielun jousi alkaa soida yhteen ääneen, ja hän tuntee vetoa tähän tai tuohon henkiseen perinteeseen. Jos taas henkilö on liian syvällä maallisissa asioissa, tällaista sopusointua eikä kiinnostusta synny. - Anonyymi00043UUSI
Anonyymi00042 kirjoitti:
Prabhu sanoo:
Vaikuttamalla todellisuuden hienojakoiseen maailmaan ääni saa aikaan muutoksen aineellisessa todellisuudessa. Vedalainen metafysiikka - miten ääni yleensä vaikuttaa materiaan ja myös tietoisuuteen.
Myös Raamattu puhuu äänen korkeimmasta luonteesta: Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
Tämä on täydellisessä sopusoinnussa vedalaisen metafysiikan kanssa, jonka mukaan ääni on kaikkein hienovaraisin, joka matriisin tavoin kantaa jo karkeampia elementtejä sisällään. Ääni etenee avaruudessa - fyysisen maailman perustassa. Vedan mukaan ilman elementti syntyy avaruudesta. Ilmasta tulee tuli, tulesta tulee vesi ja vedestä tulee maa. Ääntä manipuloimalla voidaan siis aiheuttaa muutoksia karkeammissa elementeissä. Tämä on materialisaation tai taikuuden salaisuus. Nämä "ihmeet" tehdään olemisen hienovaraisia lakeja koskevan tiedon perusteella. Näin Kristus ruokki ihmiset leivillä.
Kyseessä on yksinkertaisesti hienovaraisempi tekniikka, jonka salaisuus on useimmille tuntematon.
Henkiset värähtelyt (mantrat) ovat tapa kommunikoida Pyhän Maailman kanssa, ja tämän kanavan kautta henkinen energia tulee luoksemme.
Koska ääni on ohuempi kuin muut, se on kaikkein informatiivisin.
Kristinuskossa on tunnettu tapa toistaa Jeesuksen rukousta rukousnauhalla. Jos ihminen keskittyy kunnolla ja huomioi joitakin ulkoisia olosuhteita, rukouksen tai mantran harjoittajan tietoisuus yhdistyy henkisen äänen absoluuttisen luonteen vuoksi siihen henkilöön, jonka nimeä toistaa. Se on kuin lapsen kutsu, johon äiti vastaa.
Vedat vertaavat mantran vaikutusta sielun tietoisuuteen myös resonanssin ilmiöön. Kun kaksi jousiääntä on viritetty yhteen, yhden jousen ääni aktivoi toisen jousen värähtelyn, ja niiden välille syntyy resonanssi. Sielua verrataan sisäiseen jousenjohtimeen ja Jumalan Nimeä mantrassa tai rukouksessa verrataan ulkoiseen resonaattoriin. Jos ihminen on henkisellä etsinnällä, kun hän
kohtaa henkisen äänen, sielun jousi alkaa soida yhteen ääneen, ja hän tuntee vetoa tähän tai tuohon henkiseen perinteeseen. Jos taas henkilö on liian syvällä maallisissa asioissa, tällaista sopusointua eikä kiinnostusta synny.Muinaisina aikoina oli maailmanlaajuinen kehittynyt sivilisaatio, jota ohjasi Vedojen tieto. Sitä kutsuttiin vedalaiseksi sivilisaatioksi.
Se, mitä nyt saavutetaan teknologian avulla, saavutettiin ennen rituaaleilla, mantroilla (puheella) ja mystisillä voimilla. Vedalainen sivilisaatio eli sopusoinnussa luonnon kanssa ja huolehti ympäristöstä. Vedalaisella sivilisaatiolla oli hyvin kokonaisvaltainen näkemys maailmasta. Se perustui ymmärrykseen siitä, että kaikkien olemassa olevien ilmiöiden välillä on näkymätön yhteys, ja tietoon siitä, että tekojen, ajatusten, sanojen ja tekojen energia ei koskaan lakkaa olemasta. - Anonyymi00044UUSI
Anonyymi00043 kirjoitti:
Muinaisina aikoina oli maailmanlaajuinen kehittynyt sivilisaatio, jota ohjasi Vedojen tieto. Sitä kutsuttiin vedalaiseksi sivilisaatioksi.
Se, mitä nyt saavutetaan teknologian avulla, saavutettiin ennen rituaaleilla, mantroilla (puheella) ja mystisillä voimilla. Vedalainen sivilisaatio eli sopusoinnussa luonnon kanssa ja huolehti ympäristöstä. Vedalaisella sivilisaatiolla oli hyvin kokonaisvaltainen näkemys maailmasta. Se perustui ymmärrykseen siitä, että kaikkien olemassa olevien ilmiöiden välillä on näkymätön yhteys, ja tietoon siitä, että tekojen, ajatusten, sanojen ja tekojen energia ei koskaan lakkaa olemasta.KAIKKI ALKOI OM ÄÄNESTÄ.
Luominen alkoi OM:sta. - Anonyymi00045UUSI
Anonyymi00044 kirjoitti:
KAIKKI ALKOI OM ÄÄNESTÄ.
Luominen alkoi OM:sta.OM ja Aamen
Omista tai Aumista tuli tiibetiläisten pyhä sana Hum, muslimien Amin ja egyptiläisten, kreikkalaisten, roomalaisten, juutalaisten ja kristittyjen Amen." Tavu on käännetty monille eri kielille, kulttuureille ja uskonnollisille perinteille, mutta äänen luova ja transformatiivinen voima on pysynyt samana. Raamatussa sana Amen...
OM=AUM=Aamen - Anonyymi00046UUSI
Anonyymi00045 kirjoitti:
OM ja Aamen
Omista tai Aumista tuli tiibetiläisten pyhä sana Hum, muslimien Amin ja egyptiläisten, kreikkalaisten, roomalaisten, juutalaisten ja kristittyjen Amen." Tavu on käännetty monille eri kielille, kulttuureille ja uskonnollisille perinteille, mutta äänen luova ja transformatiivinen voima on pysynyt samana. Raamatussa sana Amen...
OM=AUM=AamenAivan kuten valonsäteellä on taipumus laajentua, niin Vedat olivat ensin olemassa mantran siemenen OM tai AUM muodossa, ja sitten ne alkoivat laajentua ja kasvaa selityksiksi. Aivan kuten siemen sisältää jo kaiken tiedon jättiläismäisestä puusta tiiviissä muodossa, tämä mystinen tavu AUM sisältää kaiken tiedon. Siksi kaikki Vedan mantrat alkavat tällä tavulla. A-kirjain tarkoittaa Jumalaa kaiken alkulähteenä, U-kirjain tarkoittaa hänen erilaisia energioitaan, ja M-kirjain tarkoittaa maailman monimuotoisuutta, joka on syntynyt Jumalan ja hänen energioidensa yhteydestä.
Mantrat ovat hyvin voimakkaita äänivärähtelyjä, ja ne voivat toimia kuin miekka, joka murtaa ympärillämme olevan negatiivisen energian.
Ääni itsessään vaikuttaa aineeseen ja tietoisuuteen. Se voi stimuloida, puhdistaa jne. - Anonyymi00047UUSI
Anonyymi00046 kirjoitti:
Aivan kuten valonsäteellä on taipumus laajentua, niin Vedat olivat ensin olemassa mantran siemenen OM tai AUM muodossa, ja sitten ne alkoivat laajentua ja kasvaa selityksiksi. Aivan kuten siemen sisältää jo kaiken tiedon jättiläismäisestä puusta tiiviissä muodossa, tämä mystinen tavu AUM sisältää kaiken tiedon. Siksi kaikki Vedan mantrat alkavat tällä tavulla. A-kirjain tarkoittaa Jumalaa kaiken alkulähteenä, U-kirjain tarkoittaa hänen erilaisia energioitaan, ja M-kirjain tarkoittaa maailman monimuotoisuutta, joka on syntynyt Jumalan ja hänen energioidensa yhteydestä.
Mantrat ovat hyvin voimakkaita äänivärähtelyjä, ja ne voivat toimia kuin miekka, joka murtaa ympärillämme olevan negatiivisen energian.
Ääni itsessään vaikuttaa aineeseen ja tietoisuuteen. Se voi stimuloida, puhdistaa jne.Kristilliset käsitykset ovat peräisin muinaisista, juutalaisista, ja juutalaiset assyrialaisista, ja assyrialaiset intialaisista, ja kaikki menevät taaksepäin: mitä uudempi, sitä alempi, mitä vanhempi, sitä korkeampi.
- Anonyymi00048UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
Kristilliset käsitykset ovat peräisin muinaisista, juutalaisista, ja juutalaiset assyrialaisista, ja assyrialaiset intialaisista, ja kaikki menevät taaksepäin: mitä uudempi, sitä alempi, mitä vanhempi, sitä korkeampi.
"Minä olen veden maku, auringon ja kuun valo ja Veda-mantrojen tavu om; Minä olen ääni eetterissä ja kyky ihmisessä."
-Bhagavad-Gita 7.8
OM on yhden ja ainoan ylimaailmallisen Totuuden äänellinen personifikaatio, joka on vapaa maallisesta saastumisesta
-Kirja Bhagavad Gita Idän viisauden helmi / Nimien ja termien sanakirja: Om. - Anonyymi00049UUSI
Anonyymi00048 kirjoitti:
"Minä olen veden maku, auringon ja kuun valo ja Veda-mantrojen tavu om; Minä olen ääni eetterissä ja kyky ihmisessä."
-Bhagavad-Gita 7.8
OM on yhden ja ainoan ylimaailmallisen Totuuden äänellinen personifikaatio, joka on vapaa maallisesta saastumisesta
-Kirja Bhagavad Gita Idän viisauden helmi / Nimien ja termien sanakirja: Om.korjaus:
OM on ylimaailmallisen Totuuden äänellinen henkilöitymä. - Anonyymi00050UUSI
Anonyymi00049 kirjoitti:
korjaus:
OM on ylimaailmallisen Totuuden äänellinen henkilöitymä.OM on iso kyllä:
"Kyllä, se mitä etsit, on olemassa." Älä ole epätoivoinen: se, mitä sydämesi etsii, on olemassa.
Vedat, jumalallisesti ilmoitetut Pyhät Tekstit, julistavat:
"Sydämesi etsimäsi kohde on epäilemättä olemassa."
Luonteenne puolesta olette tarkoitettu sitä varten. Älä pelkää äläkä lannistu.
Jne.
Audioarkisto Henkisen viisauden helmet / 01. Sri Krishnan, kauniin todellisuuden etsintä /
Johdanto kirjaan "Sri Krishnan, kauniin todellisuuden etsiminen"
*****************
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.com - Anonyymi00051UUSI
Anonyymi00050 kirjoitti:
OM on iso kyllä:
"Kyllä, se mitä etsit, on olemassa." Älä ole epätoivoinen: se, mitä sydämesi etsii, on olemassa.
Vedat, jumalallisesti ilmoitetut Pyhät Tekstit, julistavat:
"Sydämesi etsimäsi kohde on epäilemättä olemassa."
Luonteenne puolesta olette tarkoitettu sitä varten. Älä pelkää äläkä lannistu.
Jne.
Audioarkisto Henkisen viisauden helmet / 01. Sri Krishnan, kauniin todellisuuden etsintä /
Johdanto kirjaan "Sri Krishnan, kauniin todellisuuden etsiminen"
*****************
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.comLuomisen alussa tavu OM muuntautuu Gayatri-mantraksi, sitten Vedoiksi,
"Vedanta-sutraksi" ja lopulta "Srimad-Bhagavatamiksi". - Anonyymi00052UUSI
Anonyymi00051 kirjoitti:
Luomisen alussa tavu OM muuntautuu Gayatri-mantraksi, sitten Vedoiksi,
"Vedanta-sutraksi" ja lopulta "Srimad-Bhagavatamiksi".Aivan kuten aurinko on kaiken valaistuksen lähde tässä maailmassa joko suoraan tai epäsuorasti, niin Vedat ovat kaiken tiedon alkuperäinen lähde tässä maailmassa.
- Anonyymi00053UUSI
Anonyymi00052 kirjoitti:
Aivan kuten aurinko on kaiken valaistuksen lähde tässä maailmassa joko suoraan tai epäsuorasti, niin Vedat ovat kaiken tiedon alkuperäinen lähde tässä maailmassa.
Vedat ovat aina olleet olemassa, koska:
Vedat ilmenevät suoraan Jumaluuden Korkeimman Persoonallisuuden Hengityksestä. - Anonyymi00054UUSI
Anonyymi00053 kirjoitti:
Vedat ovat aina olleet olemassa, koska:
Vedat ilmenevät suoraan Jumaluuden Korkeimman Persoonallisuuden Hengityksestä.VEDA-TEKSTIT ANTAVAT TIETOA KUOLEMANJÄLKEISEN ELÄMÄN, KARMAN JA JÄLLEENSYNTYMISEN TIETEESTÄ.
Toki kaikki uskonnot osoittavat, että kuoleman jälkeinen elämä on olemassa. Ne tarjoavat kuitenkin yleensä vain sen perusymmärryksen, että jos olet hyvä ja uskovainen, pääset ehkä taivaaseen. Ja jos olet pääasiassa paha, joudut helvettiin. Mutta vain vedalainen filosofia tarjoaa yksityiskohtaista tietoa siitä, miten tämä tarkalleen ottaen toimii ja miten luomme tulevaisuutemme jokaisella ajatuksella, sanalla ja teolla. Ja miten tuo tulevaisuus ei ehkä ole vain taivaallisessa maailmassa tai helvetillisellä planeetalla, vaan miten se voi olla toinen elämä, joka on samanlainen kuin se, mitä koemme nyt tällä maallisella maapallolla.
Esimerkiksi Puranojen kirjoittajat ovat lukuisia näkijöitä (rishi), jotka kykenevät keräämään ja säilyttämään tietoa tapahtumista, jotka tapahtuivat menneessä luomisessa (mitä tapahtui ennen maailman täydellistä hajoamista, maailman menneessä historiassa. - Anonyymi00055UUSI
Anonyymi00054 kirjoitti:
VEDA-TEKSTIT ANTAVAT TIETOA KUOLEMANJÄLKEISEN ELÄMÄN, KARMAN JA JÄLLEENSYNTYMISEN TIETEESTÄ.
Toki kaikki uskonnot osoittavat, että kuoleman jälkeinen elämä on olemassa. Ne tarjoavat kuitenkin yleensä vain sen perusymmärryksen, että jos olet hyvä ja uskovainen, pääset ehkä taivaaseen. Ja jos olet pääasiassa paha, joudut helvettiin. Mutta vain vedalainen filosofia tarjoaa yksityiskohtaista tietoa siitä, miten tämä tarkalleen ottaen toimii ja miten luomme tulevaisuutemme jokaisella ajatuksella, sanalla ja teolla. Ja miten tuo tulevaisuus ei ehkä ole vain taivaallisessa maailmassa tai helvetillisellä planeetalla, vaan miten se voi olla toinen elämä, joka on samanlainen kuin se, mitä koemme nyt tällä maallisella maapallolla.
Esimerkiksi Puranojen kirjoittajat ovat lukuisia näkijöitä (rishi), jotka kykenevät keräämään ja säilyttämään tietoa tapahtumista, jotka tapahtuivat menneessä luomisessa (mitä tapahtui ennen maailman täydellistä hajoamista, maailman menneessä historiassa.Vyasadeva (Vyasa, Vedavyasa) on Krishnan kirjallinen (kirjallisuuden) inkarnaatio (avatar).
Vyasa on titteli, joka tarkoittaa "sitä, joka jakaa" tai "sitä, joka selittää yksityiskohtaisesti". Vedat kirjanneen Vyasadevan koko nimi on Krishna Dwajpayana Vyasa.... Vyasadeva asuu edelleen Badarikashramissa, Himalajalla, mutta ei näyttäydy, koska hän on todellisuuden toisessa ulottuvuudessa. Yksi hänen tittelistään on Śāśvata, "kuolematon". - Anonyymi00056UUSI
Anonyymi00055 kirjoitti:
Vyasadeva (Vyasa, Vedavyasa) on Krishnan kirjallinen (kirjallisuuden) inkarnaatio (avatar).
Vyasa on titteli, joka tarkoittaa "sitä, joka jakaa" tai "sitä, joka selittää yksityiskohtaisesti". Vedat kirjanneen Vyasadevan koko nimi on Krishna Dwajpayana Vyasa.... Vyasadeva asuu edelleen Badarikashramissa, Himalajalla, mutta ei näyttäydy, koska hän on todellisuuden toisessa ulottuvuudessa. Yksi hänen tittelistään on Śāśvata, "kuolematon".Linkit ja viitteet on annettu. Suomenkielisessä käännöksessä on erittäin paljon käännösvirheitä, mutta voit saada lisätietoja linkeistä ja viitteistä ja lukea ne itse, jos olet kiinnostunut.
- Anonyymi00057UUSI
Anonyymi00056 kirjoitti:
Linkit ja viitteet on annettu. Suomenkielisessä käännöksessä on erittäin paljon käännösvirheitä, mutta voit saada lisätietoja linkeistä ja viitteistä ja lukea ne itse, jos olet kiinnostunut.
Mutta jos et ole kiinnostunut, rentoudu – tästä ei tule ikuista helvettiä.
- Anonyymi00058UUSI
Anonyymi00057 kirjoitti:
Mutta jos et ole kiinnostunut, rentoudu – tästä ei tule ikuista helvettiä.
Tieto on jaettava, ja jokainen voi tehdä sen jälkeen, mitä haluaa
- Anonyymi00059UUSI
Anonyymi00056 kirjoitti:
Linkit ja viitteet on annettu. Suomenkielisessä käännöksessä on erittäin paljon käännösvirheitä, mutta voit saada lisätietoja linkeistä ja viitteistä ja lukea ne itse, jos olet kiinnostunut.
Aivan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862