Hintaromahdus omakotitaloissa –
Viime vuonna vanhojen omakotitalojen hinnat jatkoivat laskuaan niin suurissa kaupungeissa kuin pienemmillä paikkakunnillakin.
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat kaikkialla maassa viime vuonna.
Minttu Kokko
tiistai 24.2.2026 klo 13:01
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat jo kolmatta vuotta peräkkäin viime vuonna, kertoo Tilastokeskus tiedotteessa.
Viime vuonna vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat 6,1 prosenttia edeltävästä vuodesta koko maassa. Vuoden viimeisellä neljänneksellä tehtyjen talokauppojen määrä kasvoi hiukan, mutta hintojen laskua oli silti 6,3 prosenttia vuodentakaisesta.
– Vuoden 2022 jälkeen omakotitalojen hinnat ovat laskeneet tasaisesti koko Suomessa, Tilastokeskuksen yliaktuaari Elina Peltoniemi sanoo tiedotteessa.
Jyrkintä pudotus on ollut Itä-Suomessa, jossa omakotitalojen hinnat ovat laskeneet jopa 26 prosenttia vuoden 2022 jälkeen. Muualla lasku on ollut noin 15–20 prosenttia. Suurissa kaupungeissa hinnat ovat laskeneet vähemmän kuin pienissä kunnissa.
Tonttien myynti vilkastui
Viime vuoden viimeisellä neljänneksellä vanhojen omakotitalojen hinnat olivat suurissa kaupungeissa 5,1 prosenttia matalammat kuin vuotta aiemmin, tiedotteessa kerrotaan.
Suurten kaupunkien ulkopuolella omakotitalot halpenivat jo 6,6 prosenttia edeltävästä vuodesta.
– Vuoteen 2010 verrattuna vanhojen omakotitalojen hinnat ovat nousseet ainoastaan pääkaupunkiseudulla, noin 6 prosenttia. Sen sijaan muualla Suomessa hinnat ovat laskeneet keskimäärin yli 20 prosenttia, Peltoniemi sanoo tiedotteessa.
Omakotitalojen myynti vilkastui loka-joulukuussa hieman, 4,6 prosenttia edellisestä vuodesta. Omakotitalotonttien kauppoja tehtiin puolestaan 11,9 prosenttia enemmän.
Omakotitalotontit kallistuivat vuoden viimeisellä neljänneksellä koko maassa vain runsaan prosentin vuotta aiemmasta. Kuitenkin suurissa kaupungeissa tonttien hinnat nousivat jyrkästi, 18,9 prosenttia.
Alle 20 000 asukkaan kunnissa tontit halpenivat 19,4 prosenttia
Asuntojen hinnat
Anonyymi-ap
0
88
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083