Jake Niska Band perinteistä tanssimusiikkia parhaimmillaan.

Anonyymi-ap

Tulipa nyt talvipäivänä mieleen kesäinen Harjulan lavalla sekä JNB.

Se koko iltapäivä oli tällaiselle kuusikumppiselle hyvää ja tuttua tanssimusiikia.
Ei ollut mitään turhaa kitaran rämpytystä eikä jatkuvaa yksitoikkoista jympsyttävää jumputusmusiikkia. Varmasti soittivat jokaiselle jotain.

Desibelit maltillisella tasolla! Kuuli hyvin mitä kaverit tarinoivat. Jaken ääni ja soittotaito erittäin hyvää tasoa ainakin omaan korvaani. Porukkaa lavalla reilusti joten en ihan väärässäkään voi olla omine mielipiteineni.

Muutamat orkesterit ovat nyt viime aikoina "uudistunut" ja valitettavasti ne näin ovat tippuneet minun TOP -listastani pois. Kappaleissa pitää olla hyvä/kaunis melodian kulku tai hieno tarina. Ei jatkuvaa jumputusmusaa. Ei ei ei! Täällä kesää sekä Jaken soittoa ja laulua jo odotellaan.

16

275

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuka tää on, en ole koskaan kuullutkaan.
      Nämä nevöhööd-soittajat ja laulajat yrittävät nostattaa olematonta uraansa vrt.räntsi ym

    • Anonyymi00002

      Valitettavasti toiset eivät välitä sanoista tai melodiasta mitään. Tärkeintä on vain musiikin toistuva isku joka tulee riittävällä voimalla.

    • Anonyymi00004

      JNB- trio oli Victorialla, mutta ei oikein sytyttänyt.

      • Anonyymi00005

        Jokainen itselle uusi esiintyjä kannattaa ainakin kerran käydä katsastamassa.
        Siitä sen sitten tietää, että osuuko omaan makuun.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Jokainen itselle uusi esiintyjä kannattaa ainakin kerran käydä katsastamassa.
        Siitä sen sitten tietää, että osuuko omaan makuun.

        Nykyään saa hyvän kuvan useista jo youtubesta kun sinne keikkavideoita lataavat joko itse tai fanit. Niiden katsominen on riittänyt useankin kohdalla, ei ole tarvinnut livenä mennä katsomaan.


      • Anonyymi00007

        Sama, ei aiheuttanut värinöitä minussakaan.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Nykyään saa hyvän kuvan useista jo youtubesta kun sinne keikkavideoita lataavat joko itse tai fanit. Niiden katsominen on riittänyt useankin kohdalla, ei ole tarvinnut livenä mennä katsomaan.

        Heitä Youtube linkki tänne. Haluan kuulla Jaken nykyisen lauluäänen.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Heitä Youtube linkki tänne. Haluan kuulla Jaken nykyisen lauluäänen.

        Osannet sen youtubesta itsekin hakea jos siellä sellainen video on. Itse en ole katsonut.


      • Anonyymi00012

      • Anonyymi00016

    • Anonyymi00010

      "perinteistä tanssimusiikkia" eikä mitään tasapaksua jyskytystä.

      Parhaat kappaleet löytyvät Olavi Virran, Topi Sorsakosken, Markus Allanin ja muidenkin mestareiden soittolistoilta.

    • Anonyymi00011

      Toki hyvät lavaviihdyttäjät huomioivat myös tanssijoiden sekä kuuntelijoiden ikärakenteen. Usein mennäänkin "jokaiselle jotain tyylillä". Erikoisillat ovat jo sitten eri juttu.

      "Jake Niska Bandin tai duon erittäin laaja keikkaohjelmisto käsittää n. 800 kappaletta eri kielillä aina jenkasta rokkiin niin kansainvälisiä kuin myös kotimaisia uusia ja vanhempia kappaleita. Jake Niska on suosittu viihdyttäjä myös laivoilla, eli ohjelmistoa löytyy moneen menoon.

      Solistirumpali Jake Niska on Suomen mestari vuodelta-97 jolloin Voimaorkesteri (Tampere) voitti SMORK-kisan"

    • Anonyymi00013

      PNP (entinen) oli hyvä bändi, hienoa soittimien hallintaa ja hyvä sovituksia.
      ENOa en ole käynyt kuulemassa mutta tuskin laadussa mitään hirveitä puutteita on.
      Jos känistä pitää niin hieman bassovoittoinen on sointi mutta sehän on toisaalta hieman yleisönkin syytä kun korkeat äänet vaimentuvat lihamuuriin.

      • Anonyymi00014

        Joo, samaa huomannut. Miksatessa bassoaluetta tupataan korostamaan liikaa. Ei hyvä!


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Joo, samaa huomannut. Miksatessa bassoaluetta tupataan korostamaan liikaa. Ei hyvä!

        Enolla mukavasti erilaisia soittimia siellä keikkalavalla ja jopa soittavatkin niitä.
        Tosi hienoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      203
      3369
    2. 97
      1515
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      262
      1178
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1158
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      87
      1003
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      99
      888
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      113
      722
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      715
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      698
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      627
    Aihe