Paskat geenit

Anonyymi-ap

Oon aika toivoton sen suhteen että pystyisin olla ikinä tyytyväinen elämääni. Suvussa masennusta ja seurannut vierestä että vaikka mitä hoitoja ja lääkkeitä kokeiltu niin ei se lähde pois. Tuntuu liian suurelta vaivalta edes lähtemään hoitaa näitä ongelmia. Valitus tekstiä tää nyt vaan on joo mut vittu että vituttaa oma persoona.

2

120

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sehän se taitaa monilla olla suurin ongelma, ettei tykätä itsestä, ei olla tyytyväisiä itseen, ei hyväksytä itseä sellaisina kuin ollaan.
      Myös ulkopuolelta tuleva paine voi aiheuttaa hankaluutta itsetuntoon, voi tuntua, ettei kukaan hyväksy, kukaan ei tykkää, jne.
      Useimmiten nuo tunteet ovat vain omassa päässä, aina on myös ihmisiä, jotka hyväksyvät ja tykkäävät myös sinusta/minusta.
      Jos miettii sitä, onko itse sellainen ihminen, kuin muut haluaisivat minun olevan, kelpaanko, niin sekin on turha ajatus. Kukaan ei odota jonkun toisen olevan jonkin tietyn lainen. Tai jos joku niin haluaa, että joku toinen olisi jonkin tietyn lainen, niin hänellä on itsellään jotain ongelmia silloin, kenties oman itsensä kanssa.

      Voin kertoa, että huonommillakin geeneillä pystyy pärjäämään, jos/kun itse päättää pärjäävänsä, geeneistä huolimatta. Tärkeintä on, että hyväksyy itsensä sellaisena kuin on, sekä hyveineen, että huonoinekin puolineen.

    • Anonyymi00002

      Suvussasi on masennusta ja sen takia sinulla on masennusta. voitko kertoa mikä sukulaisia masentaa kun heitä ei mikään auta. Mikä heitä masentaa? onko siihen joku konkreettinen syy vai heitä masentaa ilman että siihen on mitään syytä. Heillä ei ole siis esim stressiä,traumoja, terveyshuolia. Heitä muuten vaan masentaa ilman syytä. Ja sinua masentaa,koska sinun suvussa on masennusta. onko elämässäsi muuten kaikki hyvin kuin se että suvussa on masennusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      709
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      673
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      638
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      563
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      556
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      507
    9. 26
      461
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      52
      444
    Aihe