Tanssin tarkoitus ei ole tanssittaa mt potilaita

Anonyymi-ap

AI-yhteenveto
Lavatanssien historia alkoi Suomessa 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa, kehittyen kansanmusiikin ja eurooppalaisten tanssien pohjalta. Kulttuuri kukoisti kesälavoilla, selvisi sota-ajan tanssikielloista (1939–1948) ja sai uutta nostetta 1970-luvun humppabuumin myötä. Tyypillisiä lajeja ovat valssi, foksi, tango ja humppa.
Lavatanssien historian keskeiset vaiheet:
Synty (1800-1900-luku): Lavatanssit kehittyivät kansanperinteiden, raittiusliikkeen ja nuorisoseurojen myötä. Tanssilavat yleistyivät maaseudulla ja kaupungeissa.
Sota-aika (1939–1948): Tanssikielto oli voimassa lähes koko sodan ajan. Tansseja kuitenkin järjestettiin salaa tai naamioitiin iltamiksi.
Suosion ailahtelu (1960–1970-luku): Keskioluen tulo (1969) ja nuorisokulttuurin muutos vähensivät lavatanssien suosiota, ja moni lava suljettiin.
Renessanssi (1980–): Humppabuumi (mm. Erkki Junkkarinen) ja Tangomarkkinoiden aloitus (1985) elvyttivät tanssiperinteen.

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hyvän mielen tanssit😍
       Tangokuningattaren seurassa
      Ulvilan Nuorisoseurantalo
      Charlotta Saari ❤️ Rami Loukola
      Lavatanssit  Ulvila | 16 € | Tanssitunti: 17.30 Hidas valssi | 18.30 – 22
      Nyt ulos viihteelle 🕺💃🕺💃

    • Anonyymi00002
      • Anonyymi00003

        Itsekeksimiensä kuvioittensa ja tanssiasentojensa sekä vientiensä erikoismies!


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Itsekeksimiensä kuvioittensa ja tanssiasentojensa sekä vientiensä erikoismies!

        Juurikin tuolta hänen pöllöpäisyytensä tanssimotekemisensä sivullisten mielestä näyttää


      • Anonyymi00005

        Videon nuorimies riepottaa tyttöä kuin jotain nukkea. Aivan pöllön näköistä hommaa. Viejä toki luulee, että on tanssin erikoisosaaja. :D


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Videon nuorimies riepottaa tyttöä kuin jotain nukkea. Aivan pöllön näköistä hommaa. Viejä toki luulee, että on tanssin erikoisosaaja. :D

        Mites jos tyttö toimisikin viejänä ja tyyli olisi sama. Poika varmaan nauttisi :D :D :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe