Vanhojen talojen ja kesäpaikkojen kunnostajia? Minusta tuntuu että Tarvetta tulee olemaan. Hyväkuntoiset talot pitää säilyttää osa vuotiseen oleskeluun tai kesäpaikkana.
Ihmisten pitää alkaa kasvattamaan oma ruokansa joka maassa ja olemaan omavarainen ja kunnostamaan pellot perunanviljelyä varten,juurikasvit ja laittamaan marja pensaita ja omena puita. Samalla saa liikuntaa ja muuta ajattelemista. Sähkön hinta painuu alas se ei ole este asua ns verkon ilkopuolella missä tahansa. Kaikki ihmisten oloa helpottavat keksinnöt on jo keksitty mutta niitä ei ole ollut käytössä.
Onko maaseudulla talojen remontoijia
41
437
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aivan varmasti löytyy hyviäkin paikallisia timpureita tarttee kuulustella paikallisilta.
- Anonyymi00002
Lopeta tuollainen tyhjän humppaaminen. Suomi on loppu, slut, kaput, the end.
Tulta nurkan alle, vakuutusrahoilla etelän Aurinkoon.- Anonyymi00003
Kannattaa muuttaa kivi erämaahan, missä melu ei anna rauhaa yöllä eikä päivällä.
- Anonyymi00004
Kuvitelmasi ei totedu. Et olet tietoinen ihminen.
- Anonyymi00005
Onnistuu kun ikä ja terveys antaa myöten mökki elämä ei tarkoita raatamista, kevyttä olemista touhua mielen mukaan.
Kovin vanhana voi suunnitella täysihoitolaa maaseudun rauhassa, - Anonyymi00006
Aloitus tarkoittaa kaiken ikäisiä työelämässä olevia ja voi saada ajattelemaan asioita.
Nyt kun jotkut ajattelee vain, että huonompaan vain mennään jne.
Ei tämä tilanne ole pysyvä. Itäraja avautuu ja mahdollisuudet. Maailma on nyt remontissa ja tulee uudistumaan ja jätämne pahan taakse. Kannatta odottaa mitä tapahtuu. Tulee uusia mahdollisuuksia. - Anonyymi00007
Etätyö sopisi hyvin maalle muuttavalle.
- Anonyymi00008
Netissä näytti olevan Päivölän Opistossa 9 viikonlopun kestävä perinnerakentamisem monimuoto kurssi. Sinne on vuoden 2026-2027 kurssille mahdollisuus nyt hakea.
Varmasti mukava kurssi sellaisesta rakentamisesta kiinnostuneelle. krssi alkaa lokakuussa.
https://www.paivola.fi/opintolinjat/perinnerakentaminen - Anonyymi00009
Maksajista puute.
Kyllä remontin toteuttajia on olemassa. Nykytyölisyystilateessa helposti palkattavissakin.
Mutta maa täynnä resuja vanhoja ok-taloja, purkukuntoisia kesämökkejä. Niille ei ole käyttäjiä, eikä niitten remontit kiinnosta ketään. Vanhan talon purkaminenkin maksaa äkkiä kymppitonnin, siks ne vaan mätänee maisemia rumentamassa.
"Hyvä kuntoinen" tarkoittaa lähes uutta, nykyaikaista rakennusta, jossa ei ole tiedossa edessämolevia remontteja..Muut rakennukset, noh, ne ei ole hyvä kuntoisia.
=DW=- Anonyymi00011
Tv 5 on ohjelma jossa Usan Mainessa remontoi Mökin rakentajat yritys kesämökkejä omistajan rahoilla ja tekee mitä haluavat. Sen tyyppistä tarkoitin. Tekijä tai tekijät saa palkkansa. Hyväkuntoinen voi olla vaatimaton talo ei suihkua ei vesi wc vaan sauna ja vesilämmitys ja ei talviasuttava.
Ei nuo uudet ok talot ole kauniita. Moderni=ruma,mustaa,harmata sisällä ja ulkona. Ihminen jolla ei luovuutta pitää niistä. Suonessa on rikkomis ja hävittämis ongelma. Jotkut luulevat että se auttaa johonkin ongelmaan. Parantaisi maaseudun työllisyyttä.
- Anonyymi00010
Vanhan rötiskön kunnostus, rötiskö siksi koska aina noista löytyy käsittämättömiä ylläreitä edellisten jäljiltä ja remontit maksaa maltaita. Kukaan ei tee ilmaiseksi mitään.
Vanhan korjaamisesta tulee kalliimpi kuin uuden laitosta.- Anonyymi00013
Vahan talon ilmapiiriä ei ole uusissa ei perinne kasveja,viljely maata ja ne jotka palaa tai ostaa kesäpaikkoja osaavat kunnostaa niitä ainakin osaksi. Ammattimiehiä voi palkata.
Rahassa kaiken mittaavat ovat ikuisia luusereita. Pysykää vain lähiöissänne. Istukaa kotona ja baarissa juomassa ei teidän mölinää maaseudulla kaivata. Teidän jutut ovat katkeria jossitteluita.
- Anonyymi00012
Leskel on kunnostuskelpoinen liiteri,vielä pysyy klapit siinä kuivana.
Maaseudulta nyky hinnoilla löytyy varmaan asuttavassa kunnossa olevia asuntoja, eläkkeellä olevan kannattaa muuttaa johonkin kirkonkylään jossa saa terveyspalveluja.
Tyttäreni miehensä kanssa kaukaa viisaita ostivat joulun alla Puumalasta omakotitalon kesä että eläkepäiviä varten.- Anonyymi00014
Itsensä työllistävät ovat arvostettavia. Käytännön töiden osaaminen on arvokasta. Voivat työllistää itsensä eikä tarvitse odotella työpaikkoja vuositolkulla tukien varassa.
Ne joista ei ole tehkööt muuta. Moni nuori juoksee huonojen ja väärien asioiden perässä.
Olen melko varma,että kysyntäå tulee olemaan ja kun Venåjän raja avataan taas ja venäläiset palaavat talo ostoksille. Pietarissa on miljoonia ihmisiä lähellä ja on varaa ostaa vapaa ajan paikkoja täältäkin. Heidän tapansa olla mökeillä ja tehdä on samanlaisia. Älkää myykö keski eurooppalaisille ja ruotsalaisille.- Anonyymi00015
Niinhän se on että sana kiiri ympäristöön hyvästä rakentajasta, muurarista, sisustajasta ja heille löytyy niin paljon töitä, että joutuvat jopa kieltäytymään tarjouksista.
Mutta venäläisten ei enää saisi ostaa ainuttakaan kiinteistöä Suomesta vaikka rajat aukeaisivatkin. - Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Niinhän se on että sana kiiri ympäristöön hyvästä rakentajasta, muurarista, sisustajasta ja heille löytyy niin paljon töitä, että joutuvat jopa kieltäytymään tarjouksista.
Mutta venäläisten ei enää saisi ostaa ainuttakaan kiinteistöä Suomesta vaikka rajat aukeaisivatkin.Me joudumme tekemisiin aitojen venäläisten kanssa jatkossa monesta syystä. Ei vihaajat mahda mitään.
Kasaarit joita Ukrainassa on tai jälkeläisiä eivät ole venäläisiä vaikka heillä on venäkän passeja. Ja niitä tänne on tuotu tarkoituksella ruotsinkielisten avulla asutettaviksi syrjäyttämään alkuperäiset suomalaiset.
- Anonyymi00016
Väki on vähentynyt maalla, talot ränsistyy.
- Anonyymi00019
Luulisi, että tekijöitä löytyy.
- Anonyymi00020
Itäsuomi taantuu kovaa vauhtia. Ihmiset muuttaa pois taantuvilta paikkakunnilta. Mitään järkeä jäädä kylille joista kaikki palvelut katoaa. Ei terveyskeskusta, peruspalvelut keskitetty matkojen päähän isompiin keskuksiin. Ei huoltoasemaa, pitkät matkat tankkaamaan lähimmälle asemalla. Nuorilla ei mitään tulevaisuutta jäädä kotikuntiin.
- Anonyymi00021
Väestö vähenee kylät autioituu, väestökeskukset muuttuu lopulta on vain maahanmuuttajia, väestönvaihto.
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Väestö vähenee kylät autioituu, väestökeskukset muuttuu lopulta on vain maahanmuuttajia, väestönvaihto.
Luonnollinen tapahtuma, käy kuin hömötiasille.
- Anonyymi00023
Älkää hätäilkö Itä Suomessa eikä muuallakaan. Kannattaa odottaa koska tapahtuu asioita maailmassa jotka auttavat meidän moniin ongelmiin.
Asiat järjestyy kyllä. Nyt ollaan järjestämässä asioita parempaan. Ongelma pesäkkeitä poistetaan kuten Venetzuela,Iran vaikka Media kertoo päinvastaista. Trump on hyvän asialla ei pahan.
- Anonyymi00024
Venezueelassa ei kuulemma ole mikään muuttunut, Grönlannissa ei ole muuttunut kun Trump ei saanut sitä, Iranissa ei poliittinen järjestelmä muutu pommittamalla.
Trump petti Ukrainan, jokainen suomalainen maksaa sen hintaa ase ostoilla. - Anonyymi00025
MAKE FARMING GREAT AGAIN!
Tehkää maanviljelystä jälleen mahtavaa!- Anonyymi00031
Se on hyvä idea.
- Anonyymi00026
HARMI,,,,
ne entiset Rintamamies talot on ostanu venäläiset pilkka hinnalla
ja
nyt ne niihin kuulemma kärrää kellareihin pommivarastoja,
venäjällä on kuulemma suunitelma valloitta suomi sisältäkäsin,
nyt jos vielä suomalaisilla JÄRKI ON TALLELLA
niin joka ikisellä kylällä piäisi suomalaisten miesten käydä tutkimassa joka ikinen rintamamies talo pottu-kellareita myöten
sillä nytki tiedän synnyin seudullani on myyty rintamamies taloja ihmisille JOITA EI OMAT KYLÄLÄISET OLE IKINÄ TUNTENEET eikä tänäpäivänääkään NAAPURI TIEDÄ kuka kulkee hänen naapurissaan , täysin TUNTEMATTOMIA ukkoja, ,
HALOO HERÄTYS käykää hyvät maalaiset tutkimassa kuka asuu teidän naapaurissa nykyään ja tutkikaa talon kellaria myöten,
ettei vain niihin ole sotatarvikkeita tuotu säilöön ,
tuo kuuluisi kyllä suomen viranomaisten tehtäviin,
varsinki kun kukaan ei kymmeniin vuosiin tiedä kuka naapurissa käy ja asuu, kun kyläläiset ei kukaan iedä kuka siellä kulkee !!!!!!!!!!!!!!- Anonyymi00028
Paranoiaa. Voi voi
- Anonyymi00030
Venäjällä on kaikkea joten mitä kuvittelet niiden tåältä haluavan?
Ihmiset kun ovat täällä tietämättömien mistään ja vihamielisiä änkyröitä joilla heittää päästä jotka jauhaa samaa vuodesta toiseen. Suhteellisuuden tajun menettäminen näkyy ja usko mediaan.
- Anonyymi00027
Suomalaisten EI kannataisi olla sinisilmäisiä noita venäläisiä kohtaan vaikka heillä on kaksoiskansalaisuu ,,, haloo
LAKI ON MUUTETTAVA ÄKKIÄ suomen turvallisuuden takia,- Anonyymi00029
Mitäs jos vain katselisit niitä ukrainalaisia mitä ne täällä tekee. Tekeekö ne jotain epäilyttävääsuomalaisten kanssa.
Aihetta olisi.
- Anonyymi00032
Nuoremmat ovat näppäilleet kännyköitä peukaloilla ei työkalut pysty käsissä.
- Anonyymi00035
no ei maalla asuvalla ole pakko kaikki työkalut pysyä käjessä että riittää että osaa haravoida, tiskata, kolata lunta, ajaa nurmikkoa ja jos ei osaa huoltaa laitteita kuten ruohonleikkuria, sen voi aina viedä korjaajalle. Täällä myös hommaamme puita talonlämmitysoperaatioihin ja lämmitämme myös sähköllä taloamme + ilmalämpöpumppu.
- Anonyymi00033
Ennen kylän tietolaari Santra tiesi mitä mistä puute, kylän taksi saattaisi tietää luotettavan työmiehen.
- Anonyymi00038
Joo, ajat on nyt toiset, kauheeta öyhötystä ja huutoa vaan.
- Anonyymi00034
mahtava avauspostaus = arvostan avauspostausta yli kaiken. Siinä on järkeä paljon.
itse asun maalla omakotitalossa . Remontoitu vähän taloa kun muutimme tähän vuonna 1984. Pyrimme säästämään enemmän kuin kuluttamaan. - Anonyymi00036
Kuluttaa enemmän kuin tienaa :))
- Anonyymi00037
Entisöijiä ja korjaajia tarvitaan ja tarkoitan esineiden kunnostusta,huonekaluja,vanhoja vintage valaisimia,lipastoja. Vanha käyttökelpoinen tavara pitäisi hyödyntää. Mikään uusi rakennus ei vastaa vanhemman mukavuutta. Moderni on rumaa mustaa,väritöntä.teollista roskaa.
Arvosana sarja tekee hyvää työtä esim USA toimijat jotka purkaa historiallisisra huonokuntoista taloista parhaat osat talteen ja edelleen käyttöön. Talot olivat kauniita. Meillä ei ole sellaisia mutta on esineitä ym jäljellä. Suomalaiset eivät ymmärrä asioita vaan tuhoavat paljon. Elämä on tyhjää niillä joiden asunnot valkoisia ja mustia,kolkkoja ei mitään luonnetta. Ne ovat ahdistavia. - Anonyymi00039
Katson juuri Kutosen Arvokama ohjelmaa jossa Usassa vanhoista purettavista taloista otetaan talteen kaikki edelleen sisustajille myytävät tavarat. Tekevät hyödyllistä työtä, Mites Suomessa? Ei meillä ole noin vanhoja taloja mutta on kuitenkin ja ikävä kyllä ei ymmärretä miksi vanhaa kannattaa säilyttää. Se våhäkin tuhotaan. Meillä on liikaa hävittäjiä jotka meneet autioina oleviin uudempiin taloihin särkemåån kaikki ja varastamaan. Suomessa on likaa huonoläytöksisiå kasvattomia lapsia joille ei opeteta eikä vaadita mitään. Menevät kuvamaan ihmisten maille. Meillä on viranomaisia jotka haluavat tuhota ihmisten asuinsijat ja työt.
Rikolliset ei saa tuomioita.
Jos puretaan taloja ja tilalle tulee laatikoita jotka ovat kuin telloisuus halleja ihminen on taaantunut ei ihmiseksi ja sitä vallassa olijat haluaa,Tyhmiä ja avuttomia tv katsovia idiootteja joita rajoittaa. - Anonyymi00040
Hirren vestuun taitavia ei tahdo löytyä.
- Anonyymi00041
Pitäisi kouluttautua ammattiin. Remontti ohjelmissa ne tekevät hyviä huonekaluja esim Missisipin Vintage ohjelma
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1301875Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001619- 791470
- 771446
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531166Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150- 631021
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois671010- 22997