Sadistinen nautinto: Trollaaja kokee aitoa iloa ja tyydytystä nähdessään muiden suuttuvan tai pahoittavan mielensä. Kyse on vallantunteesta, joka syntyy kyvystä hallita muiden tunteita.
Empatian puute: Psykologisesti trollit linkittyvät niin sanottuun pimeään tetradiin (Dark Tetrad), joka sisältää narsismia, psykopatiaa, machiavellismia ja sadismia. He eivät välitä kohteensa tunteista tai kärsimyksestä.
Huomionhakuinen kiusaaja: Trollaus on digitaalinen muoto kiusaamisesta, jossa motivaationa on negatiivinen sosiaalinen huomio. Jos trolli ei saa reaktiota, hän kokee epäonnistuneensa.
Moraalinen irtaantuminen: Trollaaja usein dehumanisoi uhrinsa tai oikeuttaa käytöksensä "vain vitsinä" tai "totuuden torvena olemisena", vaikka kyseessä on puhdas häiriköinti.
Paineiden purkaja: Joissain tapauksissa kyse on henkilökohtaisesta pahasta olosta tai epävarmuudesta, jota puretaan hyökkäämällä muita kohtaan nimettömyyden suojista.
Trollaajan kuvaus
6
215
Vastaukset
- Anonyymi00001
Totta joka sana!
lajijasuris - Anonyymi00002
Monesti kyse on ihan vaan ihmisten oikeista mielipiteistä. Voi olla hankala uskoa, jos itse on altavastaaja eikä haluaisi katsoa totuutta silmiin.
- Anonyymi00003
Näinkin kyllä, mutta aito trollaus on netissä silti valtava ongelma. Sitäkin on hyvä pohtia, miksi joku on se altavastaaja, onko vapaaehtoisesti vai onko sittenkin jotain aitoja syitä mistä päästään just aloituksen pointtiin. Kyllä paljon on mm. työttömiin, työkyvyttömiin, eri vähemmistöihin liittyvää puhdasta trollausta, siis narsistisen kiusaajan mielipide sekä vahvistus- ja attribuuttivääristymää liian yleistämisen sekä toisen käyttäytymisen syistä eli esim. toinen myöhästyy omasta syystä vaikka bussi olisi myöhässä.
lajijasuris - Anonyymi00005
Tuossa oli kohta myös sinulle, eli Moraalinen irtaantuminen.
- Anonyymi00004
Maahanmuutto ainakin tuntuu olevan tiukan moderoinnin tai herkemmin ylläpidolle ilmoittamisen kohteena mutta muutenhan täällä saa kirjoittaa käytännössä mitä tahansa, moninverroin paljon pahempaa ja henkilöhtaista solvaamistakin.
lajijasuris - Anonyymi00006
Kuka on kyseessä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634898Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313705Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223340- 792305
- 241889
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271561Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401512Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3221435Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141423Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331310